Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Co wiadomo o leku?

Depresja poporodowa - czym różni się od "baby bluesa"?
Depresja poporodowa - czym różni się od "baby bluesa"?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Położna na medal
Położna na medal
Trening w ciąży dla początkujących
Trening w ciąży dla początkujących
Kamila Kamińska o duli
Kamila Kamińska o duli
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Szaleństwo hormonów w ciąży
Szaleństwo hormonów w ciąży
Depresja poporodowa to problem, z którym zmaga się wiele matek. W powrocie do zdrowia i formy kobietom może pomóc tabletka, która właśnie została zatwierdzona przez Agencję Żywności i Leków. Kiedy farmaceutyk ma trafić na rynek?

Depresja poporodowa - jak często występuje?

Szacuje się, że depresja poporodowa dotyka ok. 15 proc. kobiet. W ogromnej większości przypadków pojawia się ona kilka tygodni lub miesięcy po urodzenia dziecka. W powrocie do formy może pomóc terapia lub leki. Jeszcze w 2019 roku Agencja Żywności i Leków (FDA) dopuściła pierwszy lek - w postaci zastrzyku - na depresję poporodową. Niestety preparat jest trudno dostępny (podawany był tylko w szpitalach) i tylko nieliczne kobiety mogą z niego skorzystać.

Teraz to może się zmienić. FDA dopuściła do użytku pierwszą na świecie tabletkę na depresję poporodową. Terapia zuranolonem, który będzie sprzedawany pod marką Zurzuvae, ma trwać 14 dni. Farmaceutyk ma trafić na rynek jeszcze w tym roku.

- Dostęp do leków doustnych będzie korzystną opcją dla wielu z tych kobiet, które radzą sobie z ekstremalnymi, a czasem zagrażającymi życiu uczuciami - poinformowała w oświadczeniu dr Tiffany Farchione, dyrektor ds. leków psychiatrycznych w FDA i dodała, że depresja poporodowa to stan, który może zagrażać życiu kobiety. - Odczuwają smutek, poczucie winy, bezwartościowość, a nawet, w ciężkich przypadkach, mają myśli o skrzywdzeniu siebie lub dziecka. Ponieważ depresja poporodowa może zakłócić więź między matką a dzieckiem, to może mieć również konsekwencje dla fizycznego i emocjonalnego rozwoju dziecka - tłumaczyła.

Lek na depresję poporodową. Co warto o nim wiedzieć?

Badania kliniczne nowego leku pokazują, że poprawa następuje już po trzech dniach kuracji. Dodatkowo wykazano, że u pań, które przyjmowały Zurzuvae, obserwowano (na przestrzeni 4-6 tygodni) mniej objawów depresji niż u tych, którym podawano placebo.

Dr Kimberly Yonkers z Yale University, która pracuje z kobietami z depresją poporodową i uczestniczyła w pracach nad lekiem, w rozmowie z mediami wyznała, że nie wiadomo, jak długo utrzyma się działanie farmaceutyku i czy po jego odstawieniu depresja nie wróci. Specjalistka dodała, że Zurzuvae to silny środek i najprawdopodobniej będzie przepisywany tylko tym kobietom, które nie zareagowały na inne preparaty.

Warto dodać, że Zurzuvae, jak każdy inny lek może wywoływać szereg działań niepożądanych. Do tych najczęściej występujących należą: senność, zawroty głowy, biegunka, zmęczenie, przeziębienie i infekcje dróg moczowych. Lek może wpływać również na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: wysokieobcasy.pl

Źródło zdjęcia głównego: FatCamer/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana