Kiedy jest najlepszy czas na zajście w ciążę? Badacze nie mają wątpliwości

Kobiety z dziećmi na ławeczce
Kiedy jest najlepszy czas na zajście w ciążę? Badacze nie mają wątpliwości
Źródło: Morsa Images/Getty Images
Wiele kobiet zastanawia się, kiedy jest odpowiedni moment na to, by rozpocząć starania o dziecko. Uważa się, że im młodsza kobieta, tym lepiej dla przyszłego potomka. Jednak według ostatnich badań, wcale nie musi być to prawdą. Kiedy ryzyko wystąpienia wad rozwojowych płodu jest najmniejsze?

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Smak małoletniego macierzyństwa
Źródło: Dzień Dobry TVN

Kiedy zajść w ciążę?

Ciąża to wyjątkowo wymagający stan dla organizmu kobiety. Z tego powodu wielu rodziców zastanawia się, kiedy jest odpowiedni moment na to, by rozpocząć starania o dziecko. Najnowsze badania opublikowane w International "Journal of Obstetrics & Gynaecology" z Uniwersytetu w Budapeszcie podają konkretny wiek, który statystycznie jest odpowiedni dla prawidłowego rozwoju płodu.

Zdaniem naukowców to czas między 23. a 32. rokiem życia jest najlepszy, by rozważyć chęć powiększenia rodziny. W tym czasie obserwuje się najmniej wad wrodzonych płodu.

Zbyt wczesna ciąża też jest ryzykowna

Węgierscy naukowcy przebadali ponad 31 tysięcy pacjentek z ciążowymi powikłaniami niechromosomalnymi i zauważyli, że najmniej nieprawidłowości rozwojowych tj. wady serca, rozczep wargi i podniebienia, zaburzenia krążenia występują między 23. a 32. rokiem życia przyszłych matek.

Po 30. roku życia ryzyko wad wrodzonych niestety wzrasta - według naukowców o 15%. Co ciekawe, na nieprawidłowości w przebiegu ciąży narażone są również kobiety, które decydują się na dziecko przed 22. rokiem życia. Naukowcy zauważyli, że wówczas statystycznie płód był narażony na wady rozwojowe ośrodkowego układu nerwowego oraz wad serca, w badanych przypadkach – z powodu nieodpowiedniego przygotowania do ciąży, np. braku suplementacji kwasu foliowego. Według węgierskich badaczy niegenetyczne wady płodu mogą wynikać z czynników środowiskowych tj. używki, zanieczyszczenia, zła dieta.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości