10. tydzień ciąży – który to miesiąc i co koniecznie powinnaś wiedzieć?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak traktujemy kobiety w ciąży?
Jak traktujemy kobiety w ciąży?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Położna na medal
Położna na medal
Trening w ciąży dla początkujących
Trening w ciąży dla początkujących
Kamila Kamińska o duli
Kamila Kamińska o duli
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Szaleństwo hormonów w ciąży
Szaleństwo hormonów w ciąży
Ciąża to bardzo ważny okres w życiu kobiety. 10. tydzień ciąży uważany jest za czas przełomowy, ponieważ płód przechodzi wtedy bardzo wyraźne przemiany i swoim wyglądem zaczyna przypominać małego człowieczka. Kobieta wchodzi w trzeci miesiąc ciąży, który kończy pierwszy trymestr.

Jaki wygląda dziecko w 10. tygodniu ciąży i jaką ma wielkość? Jakich objawów i dolegliwości możesz spodziewać się w tym okresie? 10. tydzień ciąży – czy USG jest konieczne? Zachęcamy do lektury artykułu, aby 10. tydzień ciąży niczym Cię nie zaskoczył!

10. tydzień ciąży – który to miesiąc? Najważniejsze informacje dla przyszłej mamy

Pomimo iż do zapłodnienia doszło 8 tygodni temu, jesteś w 10. tygodniu ciąży. Wiele kobiet, zwłaszcza w pierwszej ciąży, zadaje sobie pytanie: 10. tydzień ciąży – który to miesiąc? Już wyjaśniamy: 10. tydzień ciąży to trzeci miesiąc, który przynależy jeszcze do pierwszego trymestru. To przełomowy czas zarówno dla mamy, jak i dla jej dziecka: kończy się bowiem okres zarodkowy, a rozpoczyna okres płodowy, który potrwa aż do momentu porodu. W 10 tc płód bardzo się zmienia, a obserwując go na USG, można rozróżnić poszczególne części ciała. Na początku 10 tc jego długość wynosi ok. 2.5 cm, jednak pod koniec 10, tygodnia może osiągnąć ponad 3 cm długości!

10. tydzień ciąży – objawy

Każda kobieta inaczej odczuwa objawy i dolegliwości na początku ciąży. W okresie pierwszych trzech miesięcy u niektórych kobiet w ogóle nie widać, że są w ciąży, a inne zdradza już zaokrąglony brzuszek. Niektóre mamy narzekają na brak formy i obniżone samopoczucie, a inne wręcz przeciwnie – tryskają energią! Jednak 10. tydzień ciąży może przynieść objawy, z którymi wcześniej się nie spotkałaś: poranne nudności oraz wzmożone wymioty. Oczywiście nie jest to normą i niektóre kobiety w ogóle nie muszą borykać się z takimi niedogodnościami. Do najpopularniejszych objawów należą: poranne nudności i wymioty, zmęczenie, senność, brak apetytu, tkliwe piersi, zmiany nastroju, problemy z cerą. 10. tydzień ciąży może przynieść jeszcze inne objawy, które często powodują silny niepokój u kobiet, a są to: bóle brzucha, wzdęcia i zaparcia, zawroty głowy, zaburzenia widzenia, których powodem jest zwiększoną ilość krwi w krwiobiegu. Jeżeli którykolwiek z objawów jest nasilony, powinnaś skonsultować to z lekarzem prowadzącym ciążę, a jeżeli to niemożliwe, z innym ginekologiem lub lekarzem rodzinnym.

10. tydzień ciąży – USG

Pierwsze USG to dla rodziców, a w szczególności dla mamy, bardzo duże i emocjonujące przeżycie. Wiele par wyczekuje na ten moment, kiedy po raz pierwszy będą mogli zobaczyć swoje dziecko. 10 tc to idealny czas, aby wykonać pierwsze USG. Podczas badania lekarz nie tylko pokaże rodzicom maluszka i wykona zdjęcia, które oczywiście można zabrać ze sobą na pamiątkę, ale przede wszystkim sprawdzi, czy dziecko dobrze się rozwija. W 10. tygodniu ciąży wykonuje się USG dopochwowe, kolejne badania USG najprawdopodobniej zostaną wykonane sondą przezbrzuszną.

Jak wygląda dziecko w 10. tygodniu ciąży?

Każda mama ciekawa jest, jak wygląda dziecko w 10. tygodniu ciąży, ale też każdego kolejnego dnia. Maluszek posiada już wszystkie narządy oraz układy, które z każdym kolejnym dniem będą przejmowały nowe funkcje. Kobieta w pierwszym trymestrze ciąży powinna szczególnie dbać o siebie i o dziecko. Ważny jest zarówno spokój, jak i zdrowe odżywianie. Należy sięgać po produkty pełnowartościowe, zawierające jak najwięcej witamin i składników odżywczych.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana