30. tydzień ciąży – zmiany w wadze, wyglądzie i zachowaniu dziecka

kobieta w ciąży
30. tydzień ciąży - co warto wiedzieć?
Źródło: JGITom Grill/Getty Images
Waga nienarodzonego jeszcze dziecka oceniana jest w odniesieniu do siatki centylowej. Płody w podobnym wieku powinny osiągnąć podobną wagę. Zatrzymanie wzrostu wagi nienarodzonego dziecka może być efektem poważnych zaburzeń rozwoju i jest sygnałem do rozpoczęcia diagnostyki.

Rozwój dziecka w brzuchu matki określany jest na wiele sposobów. Podstawowym badaniem jest USG. Jest ono całkowicie bezpieczne, a w 30. tygodniu ciąży pozwala na precyzyjną ocenę, czy rozwój płodu przebiega prawidłowo.

Ciążowe tematy dla młodej mamy

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Położna na medal
Położna na medal
Trening w ciąży dla początkujących
Trening w ciąży dla początkujących
Kamila Kamińska o duli
Kamila Kamińska o duli
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Szaleństwo hormonów w ciąży
Szaleństwo hormonów w ciąży

30. tydzień ciąży – który to miesiąc?

30. tydzień ciąży to siódmy miesiąc, jednak należy pamiętać, że liczenie wieku ciąży w tygodniach jest znacznie dokładniejszą metodą. Wiek ciąży przez lekarzy określany jest nie od momentu zapłodnienia, a od początku cyklu, w którym kobieta zaszła w ciążę. Podawanie wieku ciąży w tygodniach pozwala uniknąć nieporozumień i lepiej określić, czy dziecko rozwija się prawidłowo – normy dla dziecka na początku siódmego miesiąca ciąży, a na jego końcu są diametralnie różne.

Jaka jest prawidłowa waga dziecka w 30. tygodniu ciąży?

Kiedy płód osiągnie 30. tydzień ciąży, waga dziecka powinna oscylować między 1200 a 1400 gram. Waga jest indywidualną kwestią, jednak większe odstępstwa w odniesieniu do siatek centylowych mogą świadczyć o zaburzeniach w rozwoju dziecka, prowadzących do poważnych powikłań. Również nagłe zahamowanie wzrost płodu może być powodem do niepokoju.

30. tydzień ciąży – jak wygląda dziecko w tym okresie?

Dziecko w 30. tygodniu ciąży wygląda niemalże tak, jak w dniu porodu. Główną różnicą jest bardzo niski poziom tkanki tłuszczowej, której zacznie dziecku przybywać dopiero w ostatnim miesiącu ciąży. W 30. tygodniu ciąży dziecko powinno mierzyć około 42 centymetrów. Na tym etapie rozwija się u niego mechanizm kontrolowania temperatury ciała, dzięki czemu zanika meszek płodowy.

30. tydzień ciąży – USG jest bezpieczne?

Jednym z podstawowych badań, które powinna wykonać ciężarna kobieta w trzecim trymestrze, jest usg ciążowe. Badanie usg jest całkowicie bezpieczne dla matki i dziecka, dlatego powinno być wykonywane zarówno rutynowo, według zaleceń, jak i przy okazji wystąpienia różnego rodzaju dolegliwości. W 30. tygodniu ciąży USG pozwala na zrobienie pamiątkowego zdjęcia.

30. tydzień ciąży – poród nie taki straszny?

W trzecim trymestrze ciąży kobieta może odczuwać coraz większy lęk związany ze zbliżającym się porodem. Dobrym momentem na zapisanie się do szkoły rodzenia jest 30. tydzień ciąży. Przebieg porodu zostanie na takich zajęciach dokładnie przedstawiony, przećwiczone będą sposoby mające ułatwić przyjście dziecka na świat. W zajęciach szkoły rodzenia najczęściej biorą udział również przyszli ojcowie, co pozwala przygotować mężczyznę do wyzwań ojcostwa.

Na etapie 30. tygodnia ciąży brzuch kobiety jest już na tyle duży, że może utrudniać wykonywanie niektórych czynności. Zmienia się również środek ciężkości, przez co przyszła mama może odczuwać bóle pleców. W tym czasie warto wykonywać lekkie ćwiczenia, oczywiście po konsultacji z lekarzem. Ewentualny program ćwiczeń można też skonsultować z fizjoterapeutą, który zna specyfikę motoryki ciężarnych.

30. tydzień ciąży – ruchy dziecka intensywniejsze czy delikatniejsze?

Ruchliwość dziecka jest ważnym wyznacznikiem jego rozwoju. Od 30. tygodnia ciąży zaleca się kobietom liczenie ruchów dziecka. Na tym etapie w prawidłowo rozwijającej się ciąży powinno być 10 wyraźnych ruchów w ciągu 10 godzin. Istotne są również wszelkie zmiany – jeśli przez dwa dni z rzędu ruchy dziecka są słabsze lub jest ich mniej, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: JGITom Grill/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana