Jakie choroby można dzięki nim wykryć i leczyć już w trakcie życia płodowego?
44-latka opowiedziała o szczegółach dotyczących tych trudnych chwil w mediach społecznościowych.
Takiego widoku się nikt się nie spodziewał.
10. tydzień ciąży uważany jest za czas przełomowy.
Jak w tym czasie zmienia się Twoje dziecko?
Miała "kamienne dziecko"
"Zaczęło oddychać".
Kobiety z tą chorobą nie powinny zachodzić w nieplanowane ciąże.
W Szpitalu Bielańskim w Warszawie odbyła się pierwsza wewnątrzmaciczna operacja laparoskopii (fetoskopia) u płodu z otwartym rozszczepem kręgosłupa. - Zabieg przebiegł bez powikłań - przekazał personel medyczny. Jak się czują pacjenci?
Waga nienarodzonego jeszcze dziecka oceniana jest w odniesieniu do siatki centylowej. Płody w podobnym wieku powinny osiągnąć podobną wagę. Zatrzymanie wzrostu wagi nienarodzonego dziecka może być efektem poważnych zaburzeń rozwoju i jest sygnałem do rozpoczęcia diagnostyki.
Zdjęcia dokumentujące badanie przeprowadzone przez brytyjskich naukowców zaintrygowały internautów.
Na świat przyszedł wyjątkowy chłopiec, który jako pierwszy leczony był z powodu wrodzonej ciężkiej niedoczynności tarczycy w Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM. W ciąży rozwijał się z dużym wolem, które skutecznie udało się wyleczyć.
Aby je uratować specjaliści musieli wykonać skomplikowaną operację.
"Jej mąż błagał lekarzy, by ratowali mu żonę".
Jeszcze kilkanaście lat temu dzieci, które przychodziły na świat z poważnymi wadami serca, nie miały szans na przeżycie. Na szczęście postęp medycyny sprawił, że można im uratować życie, gdy są jeszcze w łonie matki. Taką operację przeszła Wiktoria i jej syn.
Możliwość operowania dziecka, które znajduje się w łonie, jeszcze kilkanaście lat temu kojarzyło się z filmami science fiction. Na szczęście czasy się zmieniły, medycyna poszła do przodu i maleństwa, które niegdyś nie miały szans na przeżycie, dziś są leczone. Takich niemożliwych rzeczy dokonuje zespół lekarzy, którym kieruje prof. Mirosław Wielgoś, ginekolog-położnik, konsultant Krajowy w Dziedzinie Perinatologii. Na czym polega praca tych specjalistów i jak ratują oni życie najmniejszych – tych jeszcze nieurodzonych – pacjentów?
"Boję się następnej ciąży" - mówią Polki. Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w kraju zostało zaostrzone prawo aborcyjne, które nie dopuszcza już możliwości usunięcia płodu z nieodwracalnymi, śmiertelnymi ("letalnymi") wadami. Jak w tej trudnej sytuacji mają odnaleźć się matki, ich trudne historie i lekarze? Co z planowanymi przed wyrokiem terminacjami ciąży?
Epidemia COVID-19 nie ustępuje, codziennie słyszymy o kolejnych przypadkach zachorowań. W związku z rozprzestrzenianiem się wirusa pojawia się coraz więcej wątpliwości, które w naszym programie starają się rozwiewać eksperci. Jedno z pytań dotyczy zakażenia w czasie ciąży.
Bohaterka cyklu "Słodki ciężar" Kinga Szczerbicka jest w 36-37 tygodniu ciąży. Czy poród w tym czasie będzie już bezpieczny? Na jakie dolegliwości uskarża się przyszła mama? Co to znaczy, że dzieci maja doskonałą pamięć prenatalną?
Bohaterka cyklu "Słodki ciężar" Kinga Szczerbicka jest w 32-33 tygodniu ciąży. W tym czasie u dziecka wykształca się zadarty nosek. Jak się czuje przyszła mama? Na jakie uskarża się dolegliwości? Czy Pani Kinga przygotowała już całą wyprawkę dla swojej córeczki?
Kobiety w ciąży powinny uważnie przyjrzeć się używanym przez siebie kosmetykom oraz zabiegom pielęgnacyjnym, z których korzystają. Mogą one bowiem mieć negatywny wpływ na nienarodzone jeszcze dziecko. O tym, jakie kosmetyki i zabiegi są niewskazane w ciąży i jakie substancje są szczególnie niebezpieczne dla płodu zapytaliśmy goszczących w Dzień Dobry TVN: ginekologa i położnika dr n. med. Grzegorza Południewskiego oraz kosmetologa Karolinę Broniś.
Bohaterka cyklu "słodki ciężar" Kinga Szczerbicka jest już w 24-25 tygodniu ciąży. Dlaczego przyszłe mamy powinny właśnie wtedy wykonać test na obciążenie organizmu glukozą? Jak na tym etapie przebiega rozwój dziecka?
Bohaterka cyklu "Słodki ciężar" Kinga Szczerbicka jest już w 20-21 tygodniu ciąży. Dlaczego powinna zgłosić się w tym czasie na drugie badanie ultrasonograficzne? Jakie zmiany zachodzą w tym czasie w rozwoju dziecka? Czy nawiązuje się wówczas więź między matką a dzieckiem?
Bohaterka cyklu "Słodki ciężar" - Kinga Szczerbicka - jest już w 14-15 tygodniu ciąży. Pani Kinga postanowiła zrezygnować z pracy. Jakie zmiany zachodzą na tym etapie ciąży w rozwoju dziecka? I na jakie dolegliwości uskarża się nasza bohaterka?