W Szpitalu Bielańskim w Warszawie odbyła się pierwsza wewnątrzmaciczna operacja laparoskopii (fetoskopia) u płodu z otwartym rozszczepem kręgosłupa. - Zabieg przebiegł bez powikłań - przekazał personel medyczny. Jak się czują pacjenci?
Waga nienarodzonego jeszcze dziecka oceniana jest w odniesieniu do siatki centylowej. Płody w podobnym wieku powinny osiągnąć podobną wagę. Zatrzymanie wzrostu wagi nienarodzonego dziecka może być efektem poważnych zaburzeń rozwoju i jest sygnałem do rozpoczęcia diagnostyki.
Na świat przyszedł wyjątkowy chłopiec, który jako pierwszy leczony był z powodu wrodzonej ciężkiej niedoczynności tarczycy w Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM. W ciąży rozwijał się z dużym wolem, które skutecznie udało się wyleczyć.
Jeszcze kilkanaście lat temu dzieci, które przychodziły na świat z poważnymi wadami serca, nie miały szans na przeżycie. Na szczęście postęp medycyny sprawił, że można im uratować życie, gdy są jeszcze w łonie matki. Taką operację przeszła Wiktoria i jej syn.
Możliwość operowania dziecka, które znajduje się w łonie, jeszcze kilkanaście lat temu kojarzyło się z filmami science fiction. Na szczęście czasy się zmieniły, medycyna poszła do przodu i maleństwa, które niegdyś nie miały szans na przeżycie, dziś są leczone. Takich niemożliwych rzeczy dokonuje zespół lekarzy, którym kieruje prof. Mirosław Wielgoś, ginekolog-położnik, konsultant Krajowy w Dziedzinie Perinatologii. Na czym polega praca tych specjalistów i jak ratują oni życie najmniejszych – tych jeszcze nieurodzonych – pacjentów?
"Boję się następnej ciąży" - mówią Polki. Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w kraju zostało zaostrzone prawo aborcyjne, które nie dopuszcza już możliwości usunięcia płodu z nieodwracalnymi, śmiertelnymi ("letalnymi") wadami. Jak w tej trudnej sytuacji mają odnaleźć się matki, ich trudne historie i lekarze? Co z planowanymi przed wyrokiem terminacjami ciąży?
Epidemia COVID-19 nie ustępuje, codziennie słyszymy o kolejnych przypadkach zachorowań. W związku z rozprzestrzenianiem się wirusa pojawia się coraz więcej wątpliwości, które w naszym programie starają się rozwiewać eksperci. Jedno z pytań dotyczy zakażenia w czasie ciąży.
Bohaterka cyklu "Słodki ciężar" Kinga Szczerbicka jest w 36-37 tygodniu ciąży. Czy poród w tym czasie będzie już bezpieczny? Na jakie dolegliwości uskarża się przyszła mama? Co to znaczy, że dzieci maja doskonałą pamięć prenatalną?
Bohaterka cyklu "Słodki ciężar" Kinga Szczerbicka jest w 32-33 tygodniu ciąży. W tym czasie u dziecka wykształca się zadarty nosek. Jak się czuje przyszła mama? Na jakie uskarża się dolegliwości? Czy Pani Kinga przygotowała już całą wyprawkę dla swojej córeczki?
Kobiety w ciąży powinny uważnie przyjrzeć się używanym przez siebie kosmetykom oraz zabiegom pielęgnacyjnym, z których korzystają. Mogą one bowiem mieć negatywny wpływ na nienarodzone jeszcze dziecko. O tym, jakie kosmetyki i zabiegi są niewskazane w ciąży i jakie substancje są szczególnie niebezpieczne dla płodu zapytaliśmy goszczących w Dzień Dobry TVN: ginekologa i położnika dr n. med. Grzegorza Południewskiego oraz kosmetologa Karolinę Broniś.
Bohaterka cyklu "słodki ciężar" Kinga Szczerbicka jest już w 24-25 tygodniu ciąży. Dlaczego przyszłe mamy powinny właśnie wtedy wykonać test na obciążenie organizmu glukozą? Jak na tym etapie przebiega rozwój dziecka?
Bohaterka cyklu "Słodki ciężar" Kinga Szczerbicka jest już w 20-21 tygodniu ciąży. Dlaczego powinna zgłosić się w tym czasie na drugie badanie ultrasonograficzne? Jakie zmiany zachodzą w tym czasie w rozwoju dziecka? Czy nawiązuje się wówczas więź między matką a dzieckiem?
Bohaterka cyklu "Słodki ciężar" - Kinga Szczerbicka - jest już w 14-15 tygodniu ciąży. Pani Kinga postanowiła zrezygnować z pracy. Jakie zmiany zachodzą na tym etapie ciąży w rozwoju dziecka? I na jakie dolegliwości uskarża się nasza bohaterka?