Kobiety z tą chorobą nie powinny zachodzić w nieplanowane ciąże. Zagrożenie jest ogromne

Fenyloketonuria u kobiet  w ciąży- czym grozi?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Źródło: Dzień Dobry TVN

U ciężarnej kobiety może spowodować wady i opóźnienia psychiczne jej dziecka, nawet małogłowie. Na szczęście - nie musi, konieczne jest jednak stosowanie specjalnej diety. Mowa o poważnej chorobie, jaką jest fenyloketonuria. - Cierpiące na nią panie muszą być przygotowane metabolicznie do tego, żeby zostać mamami zdrowych dzieci - podkreśla podkreśla prof. Maria Giżewska ze Szpitala Klinicznego w Szczecinie.

Fenyloketonuria - co to jest?

Fenyloketonuria jest chorobą mataboliczną, która - gdy nie jest rozpoznana - może zniszczyć życie dziecka. Choroba matki może bowiem powodować nieodwracalne uszkodzenia u malucha w okresie płodowym. W Polsce na jej obecność wykonuje się badania u wszystkich trzydniowych noworodków.

Ciążowe tematy dla młodej mamy

Ciążowe tematy dla młodej mamy

Marzena Dębska i Ewa Jarczewska-Gerc
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Położna na medal
Położna na medal
Trening w ciąży dla początkujących
Trening w ciąży dla początkujących
Kamila Kamińska o duli
Kamila Kamińska o duli
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Szaleństwo hormonów w ciąży
Szaleństwo hormonów w ciąży

Fenyloketonuria w ciąży

Na fenyloketonurię cierpi pani Sandra, która 13 miesiecy temu urodziła córeczkę Oliwkę. Dziewczynka przyszła na świat zupełnie zdrowa.

- Wiedząc, jaka jest nasza sytuacja, nie naciskałem żony w żaden sposób na potomstwo. Przyszedł piękny dzień. Żona powiedziała: "mężu, kocham cię, dam radę, chcę mieć z tobą dziecko". Ja sobie pomyślałem w duchu, że muszę zrobić wszystko, co w mojej mocy, żeby jej w tym pomóc - wspomina Marcin Sobczak, ojciec Oliwii, cytowany przez TVN24.

Kobieta w czasie ciąży musiała stosować specjalną dietę.

- Miałam bardzo ograniczone możliwości żywieniowe. Każdy produkt musiałam ważyć, wyliczać białko, fenyloalaninę, energię. Było ciężko - przyznaje Sandra Sobczak, mama Oliwii.

Mama Ignasia, który urodził się dziesięć miesięcy temu, również ma fenyloketonurię. Zachowywała dietę, znajdowała się pod opieką lekarza i mogła liczyć na pomoc męża.

- To jest bardzo duże szczęście mieć taką świadomość, że można pokonać coś, co wygląda na bardzo straszne. Nie jest to łatwe, ale nie taki diabeł, jak go malują - mówi Michał Walczak, tata Ignacego.

Fenyloketonuria - dane są dramatyczne

Połowa wszystkich dzieci od matek z fanyloketonurią przychodzi na świat z różnymi wadami i opóźnieniami psychicznymi - także z małogłowiem. Dzieje się tak, ponieważ matki - choć wiedziały, że są chore - nie stosowały w ciąży odpowiedniej diety.

- Panie z fenyloketonurią nie powinny zachodzić w nieplanowane ciąże. One muszą być przygotowane metabolicznie do tego, żeby zostać mamami zdrowych dzieci - podkreśla profesor Maria Giżewska, konsultantka wojewódzka w dziedzinie pediatrii metabolicznej z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego numer 1 w Szczecinie. Dlatego - jak zaznacza specjalistka w rozmowie z TVN24 - ważne jest, żeby każda kobieta chorująca na fenyloketonurię nie zapominała o zagrożeniu zespołem fenyloketonurii matczynej i zgłosiła się do jednego z dziesięciu ośrodków w Polsce. Tam przyszłe mamy przed zajściem w ciążę mogą zyskać odpowiednią opiekę i dużą szansę na to, że urodzą zdrowe dzieci. 

Więcej informacji na tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości