20. tydzień ciąży to połowa ciąży. Okres ten jest niezwykle ważny zarówno dla dziecka, jak i dla matki. Płód wchodzi w etap szybszego i wzmożonego rozwoju. Ma wykształcone prawie wszystkie narządy i jest w stanie samodzielnie funkcjonować. Jest mu też coraz ciaśniej, o czym dosyć często informuje swoją mamę, dając jej małe kuksańce. Ciało kobiety również wchodzi w etap zauważalnych zmian.
Najczęstsze pytania zadawane przez kobiety w 20. tygodniu ciąży
20. tydzień ciąży, który to miesiąc?
To okres rozpoczynający 5 miesiąc ciąży, czyli połowa drugiego trymestru.
Jak wygląda dziecko w 20. tygodniu ciąży?
Dziecko w 5 miesiącu ciąży jest prawie w pełni wykształconym organizmem. Długość jego ciała sięga 20 cm i waży ono do 300 g. Twarz płodu coraz bardziej przypomina twarz dziecka, ma nawet w pełni wykształcone chrząstki uszu. W 20 tygodniu zaczynają się wykształcać organy płciowe.
Dziecko w 20. tygodniu ciąży – jak się zachowuje?
Jest świadome i reaguje na to, co czuje. Odczuwa bodźce zewnętrzne, takie jak głos, kołysanie, dotykanie brzucha, oddychanie matki. Słyszy głosy i żywo reaguje na dźwięki. Kiedy jest niezadowolone, jest mu zimno lub za głośno, daje wyraz niezadowolenia poprzez kopniaki. Lubi dotykać swojej twarzy i główki, a także ssie kciuk.
W 20 tygodniu ciąży mama może odczuwać występowanie czkawki u swojego malucha. To niegroźny efekt dopiero kształtującej się przepony i nauki oddychania.
Co się składa na wagę matki w 20 tygodniu ciąży poza dzieckiem, łożyskiem i płynem?
Dodatkowe kilogramy, które przybiera kobieta, to suma wielu składowych i zmian zachodzących w ciele. Na finalną wagę składa się również: dodatkowa tkanka tłuszczowa, będąca efektem ubocznym większej ilości przyjmowanych pokarmów, powiększone piersi, powiększona macica, a także dodatkowa ilość krwi.
20. tydzień ciąży ruchy dziecka – jak często?
W piątym miesiącu maluch dosyć często daje o sobie znać poprzez kopniaki, którymi wyraża emocje, zadowolenie lub rozdrażnienie. Bardzo często kobieta odczuwa również nagłe drgawki, które są wynikiem niegroźnej czkawki dziecka.
20. tydzień ciąży waga matki – jak utrzymać prawidłową?
Ciąża, aby w pełni przebiegała zdrowo, powinna również objawiać się zdrowym i równomiernym przybieraniem na wadze. Nie powinna być wymówką do ciągłego podjadania i tycia, które może zagrażać zarówno dziecku, jak i matce. Poza tym prawidłowe przybieranie na wadze w ciąży pozwoli na szybsze zrzucenie kilogramów po porodzie. Jak zdrowo przytyć w ciąży?
- nigdy nie zapominaj o pełnowartościowym śniadaniu, które powinno być podstawą pierwszej części dnia,
- jedz zdrowe przekąski w równych odstępach czasu, pomiędzy głównymi posiłkami,
- wybieraj produkty świeże i wartościowe,
- unikaj podjadania i pustych kalorii,
- uzupełniaj wodę,
- nie zapominaj o ruchu.
20. tydzień ciąży: waga matki i dziecka
Podczas trwania ciąży kobieta powinna tyć do pół kilograma tygodniowo. Jest to jednak kwestia indywidualna, uwarunkowana również genetyką, przyjmowaniem pokarmu, jak też budową ciała. Na przyrost wagi matki wpływ ma również masa dziecka, waga łożyska, waga macicy i płynu owodniowego. Nie można również nie wspomnieć o zatrzymanej w organizmie wodzie, która inaczej rozkłada się u każdej ciężarnej. Pewna grupa kobiet zauważa u siebie puchnięcie już w okolicach 20 tygodnia ciąży, część z nich mierzy się z tym problemem w okolicy porodu, a znaczna część kobiet nigdy nie doświadcza problemu zatrzymania wody i opuchnięcia. Jest to również podyktowane gospodarką hormonalną kobiety. Prawidłowe tycie w ciąży powinno być obliczone wg wyjściowego wskaźnika BMI matki. Przyjmuje się jednak, że zdrowe przybranie masy ciała to około 13 kg.
Najważniejsze badania w 20. tygodniu ciąży
20. tydzień ciąży to czas na kolejną ważną kontrolę. USG w 20 tygodniu ciąży to jedno z najważniejszych badań, dzięki któremu lekarz określa wielkość dziecka i stopień jego rozwoju. Ponadto lekarz ocenia ilość płynu owodniowego oraz ułożenie łożyska. Podczas USG w 20 tygodniu ciąży lekarz ocenia również organy wewnętrzne dziecka, jak i jest w stanie ustalić jego płeć. W 5 miesiącu możesz wykonać USG 3D. Na otrzymanym zdjęciu USG w 20. tygodniu ciąży możesz zobaczyć zarys twarzy dziecka i wykształcone kończyny.
Zobacz także:
- Zapłodnienie w połogu. Czy można zajść w kolejną ciążę zaraz po porodzie?
- Wyjątkowy poród bliźniaczek uwieczniony na nagraniu: "Obraz jest dość niezwykły"
- "Rośnie nam język, zmienia się twarzoczaszka". Jakie jeszcze zmiany zachodzą u ciężarnych?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Nils Hendrik Mueller/Getty Images