Zapłodnienie w połogu. Czy można zajść w kolejną ciążę zaraz po porodzie?

Ponownie w ciąży
Źródło: Dzień Dobry TVN
Położna na medal
Położna na medal
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Trening w ciąży dla początkujących
Trening w ciąży dla początkujących
Kamila Kamińska o duli
Kamila Kamińska o duli
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Szaleństwo hormonów w ciąży
Szaleństwo hormonów w ciąży

Wokół zachodzenia w ciążę narosło bardzo wiele mitów. Niektórzy nadal są przekonani, że w trakcie połogu kobieta nie zobaczy dwóch kresek na teście, a karmienie piersią jest skuteczną antykoncepcją. O tym, jak wygląda płodność kobiety po urodzeniu dziecka, opowiedział serwisowi dziendobry.tvn.pl lekarz ginekolog położnik in spe - Bogusz Olszewski. Czy można być w kolejnej ciąży zaraz po porodzie?

Czy da się zajść w ciążę od razu po porodzie?

Irlandzkie bliźnięta to określenie opisujące rodzeństwo, które przyszło na świat w tym samym roku, w odstępie zaledwie 9 miesięcy. Choć w kwestii antykoncepcji współcześnie wiadomo już wiele, nadal sporo osób nie ma świadomości, że krótko po narodzinach dziecka kobieta może zajść w kolejną ciążę.

Płodność kobiety po porodzie zależna jest od wielu czynników. Jak stwierdził lekarz ginekolog Bogusz Olszewski, jednym, niekiedy najistotniejszym z nich, jest karmienie piersią. Wydzielana wówczas prolaktyna hamuje cykl owulacyjny i wywołuje wtórny brak miesiączki. Z tego m.in. powodu wiele kobiet jest przekonanych, że po porodzie nie mogą od razu zajść w ciążę. Ekspert podkreśla jednak, że organizm każdej kobiety jest nieco inny, dlatego ramy czasowe związane z płodnością mogą różnić się od siebie.

- U kobiet, które nie decydują się na karmienie, pierwsza miesiączka pojawia się zwykle po ok. 6-8 tygodniach, a pierwsza owulacja już niekiedy po 2-4 tygodniach. U kobiet karmiących, pierwsza owulacja zazwyczaj pojawia się w okolicach 10. tygodnia po rozwiązaniu. Należy jednak pamiętać, iż niepłodność laktacyjna zmniejsza szansę pojawienia się pełnego prawidłowego cyklu miesiączkowego z owulacją, lecz nie stanowi skutecznej metody antykoncepcyjnej.

Doktor Bogusz Olszewski zapytany o to, czy wobec tego można zajść w ciążę krótko po narodzinach dziecka, nie pozostawia złudzeń. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, iż kobiety, które nie karmią piersią, są niepłodne tylko przez pierwsze 3 tygodnie po porodzie.

- Niekiedy w gabinecie pojawiają się pacjentki, które zachodzą w ciążę jeszcze przed pojawieniem się pierwszego prawidłowego krwawienia miesięcznego po porodzie, kiedy to do zapłodnienia dochodzi jeszcze w okresie połogu – tłumaczył lekarz.

Po jakim czasie od porodu można rozpocząć współżycie?

Okres ciąży oraz porodu jest niezwykle wymagający dla organizmu każdej kobiety. Zmiany w gospodarce hormonalnej oraz te fizyczne znacząco zmieniają ciało młodej mamy. Lekarze na czas połogu zalecają regenerację i wstrzymanie się od współżycia na około 6 tygodni. Według Bogusza Olszewskiego mniej więcej też w tym czasie powinna odbyć się pierwsza wizyta kontrolna pacjentki u jej lekarza prowadzącego, by ocenić jej stan po narodzinach dziecka.

- Ta wizyta powinna rozwiać wszelkie wątpliwości co do dalszego współżycia. Dodatkowo powinno zwrócić się uwagę na ewentualne zagojenie ran, np. po nacięciu lub pęknięciu krocza, czy po cięciu cesarskim. Należy pamiętać, że pierwsza decyzja o współżyciu jest kwestią indywidualną, zależną od obojga partnerów – stwierdził ekspert.

Co w sytuacji, gdy zajdziemy w kolejną ciążę zaraz po narodzinach pierwszego dziecka? Lekarz wskazuje na kilka problemów, które mogą pojawić się w życiu młodej mamy. Ekspert zaznacza, iż zwiększa się ryzyko poronienia, wcześniactwa lub niskiej masy urodzenia noworodka. Jeśli chodzi o konsekwencje dla kobiety, większość z nich dotyczy regeneracji jej organizmu.

- Z zajściem w kolejną ciążę nie powinno się spieszyć. Minimalny okres, który przyjęto za powrót macicy do okresu sprzed ciąży i porodu, wynosi 6 tygodni. Natomiast według WHO, ze staraniem się o kolejne poczęcie, powinno się odczekać przynajmniej 18 miesięcy od rozwiązania. Należy zwrócić jednak uwagę, iż dłuższy odstęp między porodem a zajściem w kolejną ciążę może mieć korzystny efekt, zarówno dla odbudowy macicy, jak i dla stanu ogólnego kobiety – podsumował ginekolog.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości