"Ja bym pani nie przepuścił", czyli nietaktowne teksty ginekologów do nastolatek

gabinet ginekologiczny
Nietaktowne teksty ginekologów - przykłady
Źródło: Maria Kraynova/Getty Images
Pierwsza wizyta u ginekologa jest bardzo stresogenna, ponieważ wymaga przełamania bariery wstydu wywołanego całkowitym obnażaniem się przed obcym człowiekiem. To, jaka atmosfera panuje podczas badania, w dużej mierze zależy od podejścia lekarza. Świadomi swojej roli doktorzy starają się dbać o komfort psychiczny pacjentek, jednak nadal można spotkać się z niedopuszczalnymi incydentami - komentowaniem dziewictwa lub wyglądu kobiet. Co nastolatki usłyszały w gabinecie?

Trauma po pierwszej wizycie u ginekologa

Do pierwszej wizyty u ginekologa (oprócz sytuacji wystąpienia alarmujących dolegliwości) skłania najczęściej chęć stosowania antykoncepcji lub wieść o zajściu w ciążę. Jak podaje w rozmowie z serwisem weekend.gazeta.pl seksuolożka Małgorzata Iwanek, każda kobieta powinna jednak udać się do lekarza znacznie wcześniej i przejść badanie kontrolne już w wieku nastoletnim, przed inicjacją seksualną.

- Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zaleca, żeby pierwsza wizyta ginekologiczna odbyła się pomiędzy 12. a 15. rokiem życia, czyli jeszcze przed rozpoczęciem życia seksualnego. Oczywiście pod warunkiem, że wcześniej nie dzieje się nic niepokojącego - zaznacza ekspertka.

Niektóre nastoletnie pacjentki stosują się do tej porady, jednak nie wszystkie z nich wspominają dobrze tę stresującą sytuację, w której w młodym wieku po raz pierwszy usiadły na ginekologicznym fotelu. Na forum gazeta.pl podzieliły się krępującymi wspomnieniami. Lekarze mieli wprawiać je w zakłopotanie nieprzyzwoitymi tekstami.

- Gdy miałam 18-19 lat i byłam u ginekologa na badaniu po raz pierwszy, byłam jeszcze dziewicą i lekarz powiedział: "Ja bym pani nie przepuścił". Nie wiem, czy to śmieszne było, mi się głupio zrobiło - napisała jedna z pacjentek.

Ciążowe tematy dla młodej mamy

Marzena Dębska i Ewa Jarczewska-Gerc
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Położna na medal
Położna na medal
Trening w ciąży dla początkujących
Trening w ciąży dla początkujących
Kamila Kamińska o duli
Kamila Kamińska o duli
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Szaleństwo hormonów w ciąży
Szaleństwo hormonów w ciąży

- Miałam jakieś 17 lat i wyczułam, jak mi się wydawało, guzka w piersi (mieszczącej się w miseczce A). Jak przystało na świadomą kobietę poszłam do ginekologa, a on do mnie: "Eee, chuda jesteś, piersi małe... żebra wyczuwasz" - czytamy we wpisie kolejnej internautki.

Okazuje się, że z komentarzami ginekologów na temat wyglądu musiało uporać się o wiele więcej nastolatek. - Przed badaniem piersi (rozmiar 70A): "Ojej, niewiele tu jest do badania. Szybko pójdzie" - zacytowała inna pacjentka.

Nietaktowne teksty ginekologów

Niewłaściwe uwagi lekarzy można usłyszeć nie tylko podczas pierwszej wizyty. Kobiety, które już wcześniej miały doświadczenie z innymi ginekologami, potrafią porównać atmosferę panującą w gabinetach i podejście doktorów do pacjentek. Jedna z użytkowniczek forum gazety.pl wyznała:

- Tego dnia pierwszy raz poszłam do kobiety ginekologa. Nie dość, że była bardzo niedelikatna, powiedziała mi: "A kto Ci dziecko w wieku 19 lat przepisał tabletki antykoncepcyjne?". Było mi tak głupio, że nie powiedziałam słowa... - czytamy na łamach edziecko.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości