Czy puszczanie gazów przy partnerze to wstyd? "Nie należy się do tego przyzwyczajać, tylko leczyć"

Kobieta trzyma się za pośladki
Puszczanie gazów przy partnerze. Czy to powód do wstydu?
Źródło: Peter Dazeley/Getty Images
Nic, co ludzkie, nie jest nam obce. Człowiek to przecież w istocie ssak, w organizmie którego zachodzi wiele naturalnych, ale jednocześnie wzbudzających wstyd procesów, o których warto mówić w kontekście profilaktyki zdrowia fizycznego i psychicznego. Czy słusznie się ich krępujemy na wstępnych etapach relacji romantycznej? - Nie trzeba nikogo z tematem oswajać, bo to od nas zależy, czy sami dajemy sobie prawo do bycia ludźmi - zaznacza w rozmowie z dziendobry.tvn.pl psycholog i psychoterapeuta par Tomasz Żółtak.

Powstrzymywanie gazów - jakie są skutki zdrowotne?

Ruch, oddychanie, reakcja na bodźce, wzrost, rozmnażanie, odżywianie i wydalanie, to czynności wspólne dla wszystkich istot żywych. Choć każdy z procesów odgrywa niezwykle ważną rolę w perspektywie prawidłowego funkcjonowania organizmu, to zazwyczaj tylko jeden z nich (wymieniony jako ostatni) wzbudza największy dyskomfort, gdy mówimy o nim publicznie.

Wydalanie i tzw. pozbywanie się gazów to temat tabu, którego nie porusza się również w początkowej fazie znajomości z potencjalnym partnerem. Unikanie rozmów dotyczących tego wątku i usilne powstrzymywanie naturalnych reakcji jelit w towarzystwie osób trzecich, to narzędzia, które pozwalają zachować pozory nieskazitelności.

- Na początkowym etapie relacji partnerzy prezentują swoje najlepsze cechy. W ujęciu ewolucyjnym związki mają służyć pozyskaniu partnera celem przekazania genów. Gdy ludzie dopiero się poznają, unikają sytuacji, które mogłyby ich ośmieszyć, zdemaskować bądź zaburzyć idealny obraz. Są jednak sytuacje, których nie sposób ukryć. Rolą wstydu jest więc wywołanie w nas uczucia dyskomfortu psychicznego po to, żeby nie zostać wykluczonym - tłumaczy w rozmowie z dziendobry.tvn.pl współpracujący z siecią klinik Psychomedic psycholog i psychoterapeuta par Tomasz Żółtak.

Zdrowie

DD_20240108_Fit_rep_REP_napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Wstyd zazwyczaj rodzi się w człowieku, gdy zrobi coś, co wychodzi poza przyjęte przez ogół normy. To uczucie kojarzy się z niewłaściwym zachowaniem lub popełnieniem godnego potępienia występku. Dr n. med. Andrzej Kałużyński, specjalista gastroenterolog z Centrum Medycznego CMP w rozmowie z nami zaznacza jednak, że uwalnianie gazów jest zjawiskiem naturalnym, powszechnie występującym i wartym analizy pod względem zdrowotnym.

Naukowcy oszacowali, że wypuszczamy gazy średnio 5-15 razy dziennie. Pochodzą one z dwóch głównych źródeł. Pierwszym źródłem jest powietrze połykane podczas spożywania posiłków czy podczas mówienia. W połykanym powietrzu znajduje się przede wszystkim azot i tlen. Drugim źródłem gazów są produkty fermentacji jelitowej, zachodzącej głównie w jelicie grubym
- tłumaczy ekspert.

Od czego zależy rodzaj i ilość pochodzących z fermentacji gazów?

Dr n. med. Andrzej Kałużyński: Od rodzaju spożywanych pokarmów, składu flory jelitowej oraz sprawności pasażu jelitowego. Do najważniejszych i najczęstszych czynników wywołujących gazy należą "złe" nawyki żywieniowe. Szybkość jedzenia, czyli łapczywe jedzenie może doprowadzić do połknięcia dużej ilości powietrza wraz z pokarmem, które następnie dociera do przewodu pokarmowego. Jedzenie produktów ciężkostrawnych, np. strączków, warzyw cebulowych i kapustnych, produktów smażonych, tłustych lub słodkich potraw, a także nadmierne spożywanie alkoholu i kawy zwiększa intensywność tych procesów.

Jakie czynniki środowiskowe, zachowania bądź produkty spożywcze potęgują wydalanie gazów?

Dr n. med. Andrzej Kałużyński: Pokarmy zawierające węglowodany niewchłaniające się z przewodu pokarmowego i substytuty cukru: takie jak sorbitol lub ksylitol (zalecane w wielu dietach) są czynnikami sprzyjającymi powstawaniu gazów i mogą wywoływać wzdęcia. Powstawanie gazów wywołują ponadto nietolerancje pokarmowe np. laktozy i fruktozy. Tego typu problemy trawienne mogą wywołać również: nieodpowiednia dieta, brak ruchu i utrzymujący się stres.

Jak wstrzymywanie gazów wpływa na zdrowie?

Dr n. med. Andrzej Kałużyński: To może skończyć się na dwa sposoby. Jeżeli gazy jelitowe są blisko ujścia z odbytu, to wtedy z dużym prawdopodobieństwem wypuścimy je przypadkowo. Takie sytuacje wprawiają nas w zawstydzenie. Drugą ewentualnością jest powstrzymanie gazów. Wówczas gazy mogą wchłaniać się w jelitach, przedostawać do krwiobiegu, z naczyń krwionośnych przechodzić do płuc, a następnie zostać wydalone w wydychanym powietrzu.

Czy rodzi to poważne konsekwencje?

Dr n. med. Andrzej Kałużyński: Rezultatem powstrzymywania gazów jest odczuwalny dyskomfort i ból. Mogą pojawić się takie dolegliwości jak odbijanie i zgaga. Poważniejsze konsekwencje wstrzymywania gazów występują niezmiernie rzadko. Duża ilość gazów i związane z tym rozszerzenie jelit wywołuje ucisk na przeponę, co powoduje zmniejszenie natlenienia krwi i wzrost ciśnienia tętniczego. Może to skutkować niewydolnością oddechową. 

Czy istnieją skuteczne i bezpieczne sposoby na zminimalizowanie gazów?

Dr n. med. Andrzej Kałużyński: Po wykluczeniu choroby organicznej przewodu pokarmowego pomocne bywa sięgnięcie po pomoc specjalistów w celu ułożenia odpowiedniej diety, zastosowania leków poprawiających motorykę jelit i zmniejszających produkcję gazów. Medykamenty absorbujące gazy jelitowe czy ułatwiające ich usuwanie mogą przynieść poprawę, mają jednak ograniczone zastosowanie.

W jaki sposób oswajać ten temat?

Dr n. med. Andrzej Kałużyński: Jeśli produkujemy gazy w nadmiarze, to absolutnie nie należy bagatelizować tego problemu ani nie należy się również do niego przyzwyczajać, tylko leczyć. 

Rozmowa z partnerem na temat wstydliwych reakcji organizmu

Wykluczenie fizycznych dolegliwości zdrowotnych związanych z emisją gazów nie rozwiązuje problemu, który rodzi się w psychice. Skoro wszystko, co dotyczy procesu trawienia i wydalania, jest według ekspertów naturalne, to dlaczego wciąż budzi dyskomfort?

Podobnie jest z nagością. Epatowanie nią w przestrzeni publicznej może wywołać niesmak w odbiorcach - w obcych ludziach przyzwyczajonych do pielęgnowanych od lat zasad moralnych i etycznych. W zaciszu domowym, w obecności bliskich osób, nagość nie wywołuje żadnej sensacji. Takie same, nałożone przez kulturę prawa ma zjawisko wydalania gazów. Dlatego, broń Boże, nikt nie namawia pacjentów, by w miejscach publicznych dawać upust swoim potrzebom fizjologicznym. Jednak w relacji z partnerem, z którym dzielimy życie, dom czy łóżko, powstrzymywanie naturalnych reakcji organizmu będzie na dłuższą metę niewykonalne.

Jak wraz z ukochanym uporać się z tym tematem? - Stawiać w relacji na autentyczność. Nasze relacje z ludźmi mają szansę nas ubogacać tylko przy założeniu, że będą oparte na prawdzie - zaznacza psycholog i psychoterapeuta par Tomasz Żółtak. Ekspert zwraca uwagę, że kluczem do sukcesu jest rozmowa i akceptacja. - Nie trzeba nikogo oswajać, bo to od nas zależy, czy sami dajemy sobie prawo do bycia ludźmi z uwzględnieniem nie tylko naszych doskonałości, ale też klęsk i blamażów, które są elementarnymi częściami naszej egzystencji - uświadamia specjalista.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Peter Dazeley/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości