Poród, czy to już? Jak rozpoznać, że się rozpoczął?

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Jak wyglądają skurcze Braxtona-Hicksa?
Jak wyglądają skurcze Braxtona-Hicksa? Dzień Dobry TVN
wideo 2/20

Pojawienie się skurczów u kobiet w ciąży kojarzone jest przede wszystkim z rozpoczęciem akcji porodowej. Tymczasem nie zawsze zwiastują one rychłe przyjście dziecka na świat. Jakie skurcze mogą pojawić się u kobiet w ciąży? Które z nich faktycznie zapowiadają poród? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała Małgorzata Gierada-Radoń, położna, doradczyni laktacyjna.

Czy wszystkie skurcze u kobiet w ciąży zwiastują poród?

U części kobiet w ciąży obserwuje się tzw. skurcze Braxtona-Hicksa. - Są fizjologicznymi skurczami, które występują pod 20. tygodniu ciąży - powiedziała w Dzień Dobry TVN Małgorzata Gierada-Radoń, położna, doradczyni laktacyjna. Najczęściej pojawiają się odpowiedzi na zmianę pozycji, ruch dziecka, rosnącą macicę. - Reakcja, która jest niebolesna dla pacjentki, która nie ma regularności - dodała. Co ciekawe, spora grupa pacjentek w ogóle ich nie odczuwa. One nie powinny nas niepokoić pod warunkiem, że nie bolą, nie angażują nas, możemy z tym spokojnie spać, funkcjonować. - Jeżeli, pacjentki wyczuwają czasami, że one częściej występują, są bardziej zauważalne, to ja bym o nich wspomniała [...] lekarzowi prowadzącemu ciążę - powiedziała nasza rozmówczyni.

U kobiet pojawiają się również skurcze przepowiadające, czyli takie, które zwiastują rychłe przyjście dziecka na świat. - Mogą wystąpić na kilka dni przed porodem. Właściwie po 37. tygodniu, kiedy dziecko jest już donoszone to każdy trening macicy, bo można powiedzieć, że są takim treningiem macicy, wstępem do porodu, traktujemy jako fizjologiczne, ale jeżeli się nasilają - nie panikujemy. One mogą być przepowiadającymi, czyli trenować, kilka, kilkanaście godzin skurczy i minąć lub przejść w poród, bo my nigdy nie wiemy. Na pewno takie, które są bolesne, nas angażują, na pewno wróżą poród - tłumaczyła nasza rozmówczyni.

Jak można złagodzić skurcze?

- Jeżeli są to skurcze, które - wydaje nam się - idą w kierunku porodu, szukamy sobie wygodnej pozycji, oddychamy każdy skurcz przeponowo, uczymy tego w szkole rodzenia, [...], relaksujemy się - powiedziała. W rozpoznaniu, czy skurcze faktycznie zwiastują rozpoczęcie akcji porodowej, pomaga kąpiel w wannie lub pod prysznicem.

Co jeszcze może pomóc? Kiedy należy jechać już do szpitala? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości