13 proc. kobiet odczuwa ból podczas stosunku. Skąd się bierze i jak sobie z tym poradzić?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Dieta a infekcje intymne
Dieta a infekcje intymne
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Dyspareunia to dolegliwość, z którą może się zmagać nawet 13 proc. kobiet w Polsce. Schorzenie objawia się bólem okolic intymnych w czasie seksu. Co je wywołuje i jak skutecznie z nim walczyć? Na ten temat porozmawialiśmy z dr Małgorzatą Nowicką, ginekologiem i endokrynologiem.

Dyspareunia – czyli co?

Ostry i nawracający ból (krocza, pochwy, podbrzusza) pojawiający się w czasie stosunku seksualnego, czyli dyspareunia dotyka 13 proc. kobiet (w Stanach Zjednoczonych taki problem ma ok. 20 proc. pań) i ok. 5 proc. mężczyzn. Do wystąpienia dolegliwości mogą się przyczynić wady anatomiczne lub niektóre choroby ginekologiczne, np. mięśniaki macicy, endometrioza, torbiele jajników. Źródłem problemu mogą być również infekcji intymne, nieprawidłowe nawilżenie pochwy oraz pochwica. – Czyli nieświadomy, nadmierny skurcz mięśni dna miednicy, który powoduje, że stosunek staje się bardzo bolesny, wręcz niemożliwy do odbycia – tłumaczyła w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl dr Małgorzata Nowicka, ginekolog i endokrynolog.

Tego rodzaju problemy w czasie stosunku mogą mieć również związek z zaburzeniami hormonalnymi, zwłaszcza niedoborem estrogenów. – Dyspareunia może pojawić się u kobiet w okresie menopauzy (występuje u niemal wszystkich kobiet po 60-70 rokiem życia), tych, które niedawno urodziły dziecko oraz karmią dziecko piersią. Zdarza się, że problem aktywują np. blizny lub zmiana anatomii narządów miednicy po porodzie – dodała nasza rozmówczyni.

U niektórych pacjentek dyspareunia ma podłoże psychiczne. Trudne doświadczenia lub trauma mogą sprawić, że kobieta nie będzie czerpała przyjemności ze stosunku. Nie bez znaczenia są również uwarunkowania kulturowe.

Dyspareunia – gdzie szukać pomocy?

W przypadku, gdy dyspareunia pojawia się nagle, dobrze, aby kobieta poszukała pomocy u ginekologa. Lekarz powinien przeprowadzić wywiad oraz wykonać badania. – Jeśli rozpozna infekcję intymną, to mamy do czynienia z sytuacją najprostszą. Wyleczenie stanu zapalnego powinno sprawić, że dolegliwości ustąpią – powiedziała.

Specjalistka dodała, że w takich sytuacjach – po wyleczeniu – zachęca się pacjentki, aby wróciły do aktywności seksualnej. – Bardzo ważne jest, aby w kobiecie nie pojawiło się przeświadczenie, że seks to infekcja, a w konsekwencji ból i dyskomfort – zaznaczyła dr Małgorzata Nowicka.

Gdy nie ma śladów infekcji i wszystko na pierwszy rzut oka wydaje się w porządku, konieczne może być badanie ultrasonograficzne, które pozwoli wykluczyć inne schorzenia. Jeśli ból wynika z wad anatomicznych, mówi się o bolesności głębokiej. – Nieprawidłowości w budowie części intymnych najczęściej mają związek z endometriozą, mięśniakami macicy, czy torbielami. Mogą być także spowodowane operacjami ginekologicznymi – powiedziała. U takich pacjentek poza bólem może pojawić się także krwawienie.

Jeżeli pacjentka odczuwa ból na początku stosunku i w czasie stosunku, to winne może być nieprawidłowe nawilżenie pochwy. Dlatego, aby poprawić jej komfort, zaleca się stosowanie lubrykantów oraz zadbanie o właściwą relaksację przed stosunkiem.

Dyspareunia – jak ją leczyć?

Leczenie dyspareunii zależy od tego, co ją wywołało. – Na przykład przy endometriozie w pierwszym rzucie sięga się po leczenie hormonalne, środki koncepcyjne. Jeśli to nie pomaga, konieczny może być zabieg i usunięcie zrostów, podobnie postępuje się przy mięśniakach macicy – tłumaczyła.

Najtrudniejsza do leczenia jest dyspareunia o podłożu psychicznym. – Czasem pomagają ćwiczenia relaksacyjne. Poleca się je kobietom, które nadmiernie napinają mięśnie miednicy. Widzimy to w monecie badania, gdy wprowadzenie wziernika staje się bardzo trudne. W niektórych przypadkach samo poinformowanie kobiety, że nie ma żadnych "wad" anatomicznych i sama lub z pomocą urofizjoterapeuty może sobie pomóc – już wystarczy, aby ból minął. Zdarzają się też sytuacje, gdy konieczna jest np. konsultacja z seksuologiem – dodała ginekolożka.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: South_agency/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana