Czy seks w wodzie jest bezpieczny? Ginekolog rozwiewa wątpliwości

Źródło: Dzień Dobry TVN
Wakacyjny seks nastolatków
Wakacyjny seks nastolatków
Seks na talerzu, czyli dieta, która lubi płodność
Seks na talerzu, czyli dieta, która lubi płodność
Seksualność osób z niepełnosprawnością
Seksualność osób z niepełnosprawnością
Jak rozmawiać z dzieckiem o seksie?
Jak rozmawiać z dzieckiem o seksie?
"Pani Gadżet erotycznie" - sezon 2., odcinek, 6.
"Pani Gadżet erotycznie" - sezon 2., odcinek, 6.
Pandemia zmniejszyła naszą ochotę na seks?
Pandemia zmniejszyła naszą ochotę na seks?
Rozmowy o seksualności to wciąż temat tabu
Rozmowy o seksualności to wciąż temat tabu
Przerwa od seksu z związku
Przerwa od seksu z związku
Życie i seks po usunięciu piersi
Życie i seks po usunięciu piersi
Wakacje to czas, kiedy często dajemy się ponieść emocjom i fantazji. Pozwalamy sobie na więcej i zdarza nam się np. uprawiać seks w jeziorze, morzu czy na plaży. Czy takie praktyki są bezpieczne? Czy chwila uniesienia może się skończyć infekcją? Na pytania serwisu Dzień Dobry TVN odpowiedziała ginekolog Annę Horbaczewską.

Czy seks w wodzie jest bezpieczny?

Seks w wodzie - sam w sobie - nie niesie za sobą większego zagrożenia. Trzeba mieć jednak świadomość, że w tym przypadku kluczowe znaczenie ma czystość wody. Tyczy się to zarówno jezior, jak i basenów czy jacuzzi, które teoretycznie są kontrolowane przez odpowiednie służby.

- Mogą w nich występować różne drobnoustroje i nie trzeba żadnych ekscesów czynić w wodzie, żeby wrócić z infekcją - powiedziała w rozmowie z serwisem dziendobry.tv.pl Anna Horbaczewska, ginekolog.

Uważać trzeba również na zbiorniki, w których kąpie się bardzo dużo ludzi lub wchodzą do nich zwierzęta. Mogą mieć bowiem bardzo różną florę bakteryjną i zawierać np. pałeczki kałowe.

Specjalistka przypomina, że wilgoć i wysokie temperatury sprzyjają namnażaniu się patogenów. Dlatego zarówno długie przebywanie np. w jacuzzi czy siedzenie w mokrym kostiumie kąpielowym może się doprowadzić do rozwoju stanu zapalnego.

- Najważniejsza zasada, żeby po wyjściu dokładnie się osuszyć lub zdjąć kostium, to powinno zmniejszyć ryzyko wystąpienia infekcji - wskazywała nasza rozmówczyni. Jej zdaniem znacznie większą ostrożność powinny zachować kobiety, które skłonność do nawracających infekcji.

Seks w morzu - czy to dobry pomysł?

Kobiety, które zdecydują się na igraszki w morzu, muszą mieć świadomość, że słona woda może podrażniać śluzówkę pochwy. W konsekwencji mogą się pojawić ból, pieczenie czy dyskomfort.

Równie nieprzyjemne konsekwencje może nieść za sobą seks na plaży. Dlatego, aby uniknąć problemów, trzeba się bardzo dokładnie opłukać po takim stosunku i usunąć cały piasek. - Najlepiej zrobić to słuchawką od prysznica. Woda pod ciśnieniem powinna usunąć piasek - tłumaczyła ginekolożka.

Innym rozwiązaniem może być irygacja. - Można kupić preparat do irygacji lub użyć czystej wody. Do tego przyda nam się jeszcze gruszka lub irygator, dzięki nim dokładnie usuniemy zalegający w pochwie piasek - dodała Anna Horbaczewska.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: jhorrocks/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana