Zdaniem psychologów w relacjach miłosnych coraz częściej spotykamy się ze zjawiskiem "rebound relationships". Trend, choć z pozoru niegroźny, potrafi zrobić sporo bałaganu w życiu naszym, jak i drugiej połówki. Na czym polega i dlaczego w ogóle decydujemy się z niego korzystać?
Rebound relationships - co to jest?
W czasach aplikacji randkowych miłość przychodzi i odchodzi z prędkością światła. To, o co dawniej się walczyło, dziś wymienia się na nowe. Bo "po co się męczyć, po co wkładać wysiłek, by coś zmienić?". "Pomocne" są także rady koleżanek i kolegów, którzy - patrząc na wasze związki z boku - radzą, by problemu w postaci partnera czy partnerki po prostu się pozbyć. I, wierzcie bądź nie, ale większość nas tak po prostu robi. Potem pojawia się jednak uczucie samotności, chęć porozmawiania czy przytulenia się do kogoś i bang, wchodzimy w nowy związek.
Mimo że życiowa mądrość głosi, aby po każdym zakończonym związku poświęcić trochę czasu sobie, wyciszyć się i przejść tzw. żałobę, a dopiero potem zaczynać nowy romans, badania sugerują coś przeciwnego. Kilka miesięcy, tygodni, a może nawet dni wystarczy, by nawiązać kontakt z przypadkową osobą i wejść w nową relację. Zazwyczaj będzie to jednak wspomniany "rebound relationships", czyli w tłumaczeniu na język polski - relacja na pocieszenie. Tą znajomością będziemy więc leczyć złamane serce, pocieszać się, odbudowywać poczucie własnej wartości, a może nawet i wykorzystamy nowego partnera tylko po to, by zapomnieć o ex. Niestety uczucia lubią płatać nam figle, a nieprzepracowane relacje jeszcze długo będą tkwić w naszych głowach. Wtedy to pojawi się tęsknota za tym, co dobrze znane, porównywanie partnera do poprzedniego oraz ignorowanie jego uczuć obecnego. I choć trafiłybyśmy na księcia z bajki, gdy darzymy uczuciem wcześniejszego wybranka, nigdy nie uda nam się emocjonalnie związać z kimś nowym. Tym samym ranimy nie tylko siebie, ale i niewinną osobę, która nam zaufała i wyraziła chęć stworzenia bliższej relacji.
Niebezpieczne związki "na pocieszenie"
Relacja "na odbicie" wydaje się dobrym sposobem, by po rozstaniu odżyć i zacząć żyć nowym życiem. Pytanie tylko, jakim kosztem. Zanim więc zdecydujemy umyślnie bądź nie, złamać komuś serce, warto zastanowić się nad konsekwencją naszego zachowania. Nawet jeśli zdecydujemy się rozpocząć nową relację, porozmawiajmy z drugą połówką o naszej sytuacji, przemyśleniach i trudnym czasie, który dopiero co jest za nami. Dzięki temu żadna ze stron nie będzie czuła presji, a miłość być może przyjdzie z czasem. Jeśli natomiast planujesz tylko zabawę, tę kwestię również warto zaznaczyć. Jeśli druga osoba przystanie na taki układ, nikt nie będzie miał prawa czuć się skrzywdzony czy oszukany. Reasumując, szczerość to podstawa.
Jak rozpoznać rebound relationship?
Zastanawiasz się, czy jesteś w "relacji na pocieszenie"? Eksperci wymieniają kilka czynników, które wskazują na taki związek. Według Micaela Stein z LCSW w Humantold to:
- Niedawne zerwanie: Najpewniejszą oznaką relacji z odbicia jest to, że dana osoba niedawno wyszła z poważnego związku.
- Porównania do byłego: Inną oznaką relacji odbicia może być porównanie obecnego partnera do byłego – nawet pozytywnie – ponieważ jest to znak, że związek ten wciąż jest przepracowywany.
- Strach przed zaangażowaniem: ktoś w relacji z odbiciem może chcieć uniknąć zaangażowania.
- Szybkie tempo: Z drugiej strony, ktoś w relacji odbicia może chcieć przyspieszyć proces randkowania, aby wrócić do intymnego i splecionego stanu poprzedniego związku.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Wdowia choroba, czyli co się dzieje z kobietą, która nie uprawia seksu? "Doprowadza do poważnych problemów"
- Niepokojące dane z Polski. Rośnie liczba chorych na groźną chorobę weneryczną
- Marina Łuczenko-Szczęsna ujawniła intymne szczegóły dotyczące męża. "To przerosło moje oczekiwania"
Autor: Nastazja Bloch
Źródło: papilot.pl, verywellmind.com
Źródło zdjęcia głównego: Martin Puddy/GettyImages