Niepokojące dane z Polski. Rośnie liczba chorych na groźną chorobę weneryczną

Niepokojące danie z Polski. Rośnie liczba chorych na groźną chorobę weneryczną
Źródło: Dzień Dobry TVN
Dieta a infekcje intymne
Dieta a infekcje intymne
Miłość oczami dzieci - napisy
Miłość oczami dzieci - napisy
Miłość od pierwszego wejrzenia Kornelii i Marka
Miłość od pierwszego wejrzenia Kornelii i Marka
Kiedy kochamy zbyt mocno
Kiedy kochamy zbyt mocno
Czy znaleźli miłość w programie?
Czy znaleźli miłość w programie?
Czy pisać o sobie prawdę w aplikacjach randkowych?
Czy pisać o sobie prawdę w aplikacjach randkowych?
Miłość romantyczna jest szkodliwa?
Miłość romantyczna jest szkodliwa?
Miłość rośnie wokół nas
Miłość rośnie wokół nas
Sportowa miłość z "Big Brothera"
Sportowa miłość z "Big Brothera"
Miłość, która nie zna granic
Miłość, która nie zna granic
Miłość do siebie i muzyki
Miłość do siebie i muzyki
Dom pełen miłości
Dom pełen miłości
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Miłość z „Hotelu Paradise”
Miłość z „Hotelu Paradise”
 Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
To jedna z groźniejszych chorób przenoszonych drogą płciową. Dane zebrane przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB pokazują, że znacząco rośnie liczba pacjentów z kiłą. Gdzie chorych jest najwięcej?

Kiła - ile osób choruje?

Liczba pacjentów z kiłą gwałtownie rośnie. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB podaje, że tylko w maju schorzenie rozpoznano o 1304 osób. Rok wcześniej w analogicznym okresie było ich o ponad połowę mniej - 614. Warto dodać, że tendencję wzrostową widać nie tylko w Polsce. Rekordowy wzrost zachorowań na kiłę obserwuje się również w Wielkiej Brytanii.

Ekspertów niepokoi fakt, że w Polsce zaczęły się pojawiać przypadki tzw. kiły wrodzonej. Pojawia się ona u dzieci matek, które w momencie zajścia w ciąże nie wiedziały, że chorują. - Niestety, dzieci z wrodzoną kiłą będą się z nią mierzyć już przez całe życie - powiedziała w rozmowie z serwisem Puls Medycyny dr Grażyna Cholewińska-Szymańska.

Kiła. Gdzie chorych jest najwięcej?

Dane zebrane przez NIZP-PZH pokazują, że najwięcej nowych przypadków zachorowania na kiłę odnotowuje się na Mazowszu. Szacuje się, że stanowią one aż 25 proc. wszystkich zakażeń. Tymczasem w województwach lubelskim i świętokrzyskim do lekarzy z kiłą zgłaszają pojedyncze osoby. Skąd te różnice? W ocenie ekspertów wzrost zachorowań na kiłę może mieć związek z większym napływem ludności z różnych części Polski oraz z zagranicy.

Warto też dodać, że między poszczególnymi regionami Polski istnieją różnice w sposobie diagnozowaniu i raportowaniu chorób przenoszonych drogą płciową w zależności od województwa. Nie bez znaczenia jest również to, że na przestrzeni lat zmieniły się nasze zachowania seksualne. - W efekcie kiłę dziś widzimy na policzkach, gardle, na podniebieniu. Wcześniej były to narządy płciowe. Ta zmiana sprawia sporo kłopotów, szczególnie lekarzom "starej daty". Mimo wzrostu zachorowań w kraju coraz rzadziej wykonuje się testy kiłowe. Coraz mniej ośrodków nimi w ogóle dysponuje – powiedziała w rozmowie z Pulsem Medycyny Cholewińska-Szymańska.

Kiła - jak ją rozpoznać?

Kiłę wywołuje bakteria krętka bladego. Człowiek zakaża się nią najczęściej podczas seksu, także oralnego (tym samym źródłem zakażenia może być także zwykły pocałunek). W pierwszej fazie choroby u pacjentów zaczynają pojawiać się niewielkie bezbolesne owrzodzenia na narządach płciowych, pośladkach oraz w jamie ustnej. Do tego - z czasem - dochodzi wysypka m.in. na dłoniach i podeszwach stóp, która czasem rozprzestrzenia się na całe ciało.

U pacjentów z kiłą obserwuje się objawy przypominjące grypę lub przeziębienie, powiększone węzły chłonne, białe plamy w jamie ustnej.

Trzeba mieć świadomość, że nieleczona kiła może doprowadzić do bardzo poważnych problemów. Zdarza się, że atakuje układ nerwowy (przyczynia się do wystąpienia zaburzeń osobowości, zaników pamięci, czy zaniku mięśni) oraz układ krążenia (może wywołać zapalenie mięśnia sercowego, tętniak aorty).

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości