Choroby przenoszone drogą płciową stają się coraz większym problemem. W Wielkiej Brytanii odnotowano ponad 70 proc. wzrost zachorowań na kiłę. Większą liczbę pacjentów obserwują też lekarze w Polsce.
"Choroba spowodowała 231 martwych urodzeń i 51 zgonów".
To jedna z groźniejszych chorób przenoszonych drogą płciową. Dane zebrane przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB pokazują, że znacząco rośnie liczba pacjentów z kiłą. Gdzie chorych jest najwięcej?
Ta choroba znana jest pod różnymi nazwami: franca, ospa miłosna, choroba francuska lub syfilis. Kiła, bo o niej mowa, jest przewlekłą chorobą zakaźną przenoszoną drogą płciową. Do Europy przywędrowała ponoć z Ameryki wraz z załogą Krzysztofa Kolumba. Podobno cierpieli na nią m.in. Stanisław Wyspiański, Friedrich Nietzsche i Vincent van Gogh. Kiła była kiedyś przyczyną wielu zgonów lub kalectwa. Teraz można ją skutecznie leczyć. Postanowiliśmy sprawdzić, co Polacy wiedzą o tej chorobie.
W Polsce zanotowano znaczący wzrost zachorowań na kiłę i inne choroby weneryczne. Gość Dzień Dobry TVN wenerolog i dermatolog dr Łukasz Preibisz powiedział, dlaczego kiła jest niebezpieczna dla człowieka, w jaki sposób można się nią zarazić, jakie są jej objawy i jak ją leczyć.