Opill - czym jest?
Opill to rodzaj hormonalnej pigułki antykoncepcyjnej, która zapobiega ciąży głównie poprzez zagęszczanie śluzu szyjkowego, aby uniemożliwić plemnikom dotarcie do komórki jajowej. To tak zwana "minipigułka", co oznacza, że zawiera tylko syntetyczną postać hormonu progesteronu.
- Codzienna doustna antykoncepcja stosowana zgodnie z zaleceniami jest bezpieczna i oczekuje się, że będzie skuteczniejsza niż obecnie dostępne bez recepty metody antykoncepcji w zapobieganiu niechcianej ciąży - podkreśliła dr Patrizia Cavazzoni, dyrektor Centrum Oceny i Badań Leków FDA.
Opill nie tylko w aptekach
Paul Blumenthal, profesor położnictwa na Uniwersytecie Stanforda, powiedział Yahoo Life, że Opill będzie można go kupić w sklepach ogólnospożywczych, drogeriach, sklepach spożywczych i online.
- Zgodnie z zapowiedzią, będzie to podobne do sytuacji, gdyby ktoś poszedł do apteki i kupił ibuprofen bez recepty - stwierdziła w rozmowie z Yahoo Life dr Gopika Krishna, ekspertka ds. planowania rodziny i wykładowczyni na Uniwersytecie Columbia.
- Zapobieganie niechcianej ciąży, jeśli jesteś aktywną seksualnie nastolatką, jest bardzo ważną inwestycją w osiąganie celów życiowych, a rodzice muszą to zaakceptować, nawet jeśli wolą, aby ich nastolatka nie była aktywna seksualnie - zaznaczył Paul Blumenthal.
Dostępność Opill bez recepty może zmniejszyć bariery w dostępie, umożliwiając pacjentom uzyskanie doustnego środka antykoncepcyjnego bez konieczności uprzedniej wizyty u lekarza. Prawie połowa z 6,1 miliona ciąż w Stanach Zjednoczonych każdego roku jest nieplanowana. Niesie to za sobą wiele negatywnych skutków dla matki i nowo narodzonego dziecka, w tym zmniejszone prawdopodobieństwo otrzymania wczesnej opieki prenatalnej i zwiększone ryzykiem porodu przedwczesnego.
Jak zapewniają eksperci, dostępność leku Opill bez recepty może pomóc w zmniejszeniu liczby niechcianych ciąż i ich potencjalnych negatywnych skutków.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- "Mam uczulenie na lateks", "nie ufasz mi", czyli najczęstsze wymówki przed stosowaniem antykoncepcji
- Do udaru może przyczynić się antykoncepcja hormonalna? Doktor Falęcki wyjaśnia
- Wymyśliła własny sposób na antykoncepcję. Pielęgniarka: "Nie miałam pojęcia, co to jest"
Autor: Agnieszka Mrozińska
Źródło: yahoo.com
Źródło zdjęcia głównego: The Image Bank RF/Getty Images