Do udaru może przyczynić się antykoncepcja hormonalna? Doktor Falęcki wyjaśnia

Antykoncepcja hormonalna: rodzaje, wady i zalety
Źródło: Dzień Dobry TVN
Hailey Bieber niedawno podzieliła się ze światem informacją, że dostała mini udaru i musiała przejść pilną operację serca. Jak wspomniała gwiazda, przyczyną zaistniałej sytuacji mogła być stosowana przez nią antykoncepcja. Ginekolog Wojciech Falęcki tłumaczył, jakie zagrożenia niesie antykoncepcja hormonalna.

Antykoncepcja hormonalna - dla kogo?

Zanim pacjentka otrzyma antykoncepcję hormonalną najpierw ginekolog przeprowadza szczegółowy wywiad. Może także skierować na szczegółowe badania.

Ciążowe tematy dla młodej mamy

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Położna na medal
Położna na medal
Trening w ciąży dla początkujących
Trening w ciąży dla początkujących
Kamila Kamińska o duli
Kamila Kamińska o duli
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Szaleństwo hormonów w ciąży
Szaleństwo hormonów w ciąży

- Do zakwalifikowania pacjentki do włączenia antykoncepcji hormonalnej, tak naprawdę poza wywiadem, aktualną cytologią i zmierzeniem ciśnienia tętniczego krwi, nic więcej nie potrzebujemy. Jakiekolwiek inne badania to jest pogłębiona diagnostyka. Natomiast jeśli w rodzinie występowały bądź występują trombofilie, czyli zaburzenia krzepnięcia krwi to warto rozszerzyć ten pakiet - powiedział ginekolog, dr Wojciech Falęcki.

I dodał:

- Rzeczywiście głównym działaniem niepożądanym stosowania antykoncepcji hormonalnej, doustnej jest choroba zakrzepowo zatorowa i tego się najbardziej boimy.

Znacznie bezpieczniejsza jest wkładka wewnątrzmaciczna.

Jak dobierać antykoncepcję hormonalną?

Antykoncepcja hormonalna zależnie od rodzaju ma różną zawartość hormonów. Jak dobrać odpowiedni rodzaj do pacjentki?

- Przede wszystkim to zależy od preferencji pacjentki, bo z pacjentką trzeba porozmawiać. Zawsze to powtarzam, gdziekolwiek jestem. Ten indywidualny wybór powinien dotyczyć tego, co pacjentka oczekuje. No i też, co my, jako lekarze, możemy zaproponować - powiedział ginekolog.

Dr Falęcki opowiedział także o tym, czy po latach stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej, mogą występować jeszcze jakieś obciążenia dla naszego zdrowia.

- Mówi się, że może to być zwiększone ryzyko raka piersi. Pamiętajmy, że doustna antykoncepcja ma bardzo dobre działanie, a jesteśmy dosłownie 2-3 dni po światowym dniu zwalczania raka jajnika i ogólnie uznane i udowodnione, że przyjmowanie doustnej antykoncepcji chroni nasze pacjentki przed rakiem jajnika. Nie demonizujmy tabletki antykoncepcyjnej - powiedział Wojciech Falęcki, ginekolog.

Zobacz także:

Autor: Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Karolina Rybińska

podziel się:

Pozostałe wiadomości