Dzięki wirtualnej rzeczywistości lekarze uratowali życie dziecka. "Jesteśmy zadowoleni z przebiegu tej operacji"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Laserowe usuwanie guza w mózgu
Laserowe usuwanie guza w mózgu
Operacja serca w łonie matki
Operacja serca w łonie matki
Badanie USG u dzieci
Badanie USG u dzieci
Dzięki polskim lekarzom zrobił swój pierwszy krok
Dzięki polskim lekarzom zrobił swój pierwszy krok
Polski lekarz od lat pomaga w Rwandzie
Polski lekarz od lat pomaga w Rwandzie
Omikron u dzieci
Omikron u dzieci
Uwaga! TVN: "Choroba pojawiła się z dnia na dzień". WOŚP gra na rzecz okulistyki dziecięcej
Uwaga! TVN: "Choroba pojawiła się z dnia na dzień". WOŚP gra na rzecz okulistyki dziecięcej
Siła dobrych ludzi
Siła dobrych ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Lekarze zdiagnozowali u malutkiej Oksany guza nadnerczy. Organy pięciotygodniowej dziewczynki są bardzo malutkie, dlatego aby usunąć zmianę specjaliści z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie posłużyli się wirtualną rzeczywistością.

Lekarza usunęli guza nadnercza

Guz nadnerczy, którego lekarze wykryli u pięciotygodniowej Oksany, musiał zostać bardzo dokładnie usunięty. Przy tak małym dziecku i narządach, wykonanie operacji w tradycyjny sposób byłoby niezwykle trudne. Dlatego chirurdzy sięgnęli po wirtualną rzeczywistość. Specjalne okulary pozwoliły im obracać palcami wirtualny obraz guza i zdecydować, jak go usunąć.

- Innowacja musi wnosić jakąś korzyść, nie może być tak, że zrobimy coś inaczej i zajmie nam to tyle samo czasu, wysiłku i stresu. To taka innowacja nie jest innowacją - podkreśla w reportażu Marka Nowickiego, przygotowanego dla Faktów TVN dr Tomasz Maciejewski, dyrektor Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Choć takie okulary mogą się kojarzyć z graniem w gry komputerowe, to w tym przypadku pomogły uratować życie dziecka. Dzięki temu, że lekarze bardzo wyraźnie widzieli zmianę, mogli ją dokładnie wyciąć, nie uszkadzając przy tym żadnego z narządów. - Jesteśmy zadowoleni z przebiegu tej operacji, usunęliśmy guz nadnercza prawego u dziecka - dodał w reportażu dr Krzysztof Bronowicki, chirurg dziecięcy z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Czy Oksanę czeka dalsze leczenie?

Usunięty przez lekarzy guz trafił do laboratorium. Specjaliści sprawdzą, czy nie ma w nim komórek nowotworowych. Po operacji malutką Oksanę czeka badanie obrazowe prześwietlenie. Wykaże ono, czy zmiana została usunięta w całości. 

- Jeżeli ten zabieg będzie radykalny, tak, jak tego oczekujemy, jeżeli się okaże, że wszystkie wykładniki są ujemne, to może być tak, że to będzie jedyne leczenie dla dziecka i dzięki temu Oksana będzie mogła wrócić do domu, rozwijać się tak jak wszystkie zdrowe dzieci - tłumaczyła prof. Anna Raciborska, kierowniczka Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Rodzice Oksany mają nadzieję, że skończy się na jednej operacji. - Radość, bo cieszę się dzieckiem, chcę nim się cieszyć jak najdłużej, ale martwię się. Jest to takie przeplatanie tych wspaniałych uczuć, tych gorszych zmartwień, i to wszystko na raz się przewija przez głowę - wyznał tata dziecka w reportażu Marka Nowickiego.

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie fakty.tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik/Marek Nowicki

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: stefanamer/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana