Jak kobiety powinny przygotować się do szpitala? Obalamy popularny mit

Pulsometr
Źródło: Dzień Dobry TVN Online
"Ugly Nails" - byliśmy na "najbrzydszych" paznokciach w mieście
"Ugly Nails" - byliśmy na "najbrzydszych" paznokciach w mieście
Kiedy kobieta wchodzi w okres przed menopauzą
Kiedy kobieta wchodzi w okres przed menopauzą
Antykoncepcja hormonalna: rodzaje, wady i zalety
Antykoncepcja hormonalna: rodzaje, wady i zalety
Jak dieta pomaga w leczeniu zaburzeń hormonalnych?
Jak dieta pomaga w leczeniu zaburzeń hormonalnych?
Czym jest hormonalna terapia zastępcza?
Czym jest hormonalna terapia zastępcza?
Menopauza to nie koniec świata
Menopauza to nie koniec świata
Pobyt w szpitalu zazwyczaj wymaga odpowiedniego przygotowania. W natłoku obowiązków, kobiety bardzo często w pośpiechu zmywają lakier z paznokci, ściągają hybrydę i tipsy. Czy słusznie? Porozmawialiśmy o tym z anestezjolożką Anną Łotowską-Ćwiklewską i lekarzem chorób wewnętrznych, autorem książki "Niewidzialny Front", który publikuje anonimowo pod pseudonimem "Tomasz Rezydent".

Jak przygotować się do szpitala?

Pobyt w szpitalu, czy to związany z drobnym zabiegiem, czy z poważniejszą operacją, często wiąże się z dużym stresem. Dlatego, żeby go zminimalizować, warto przygotować się już wcześniej. O jakich istotnych rzeczach lepiej pamiętać?

Podstawą jest przygotowanie dotychczasowej dokumentacji medycznej, istotny może okazać się także wykaz na stałe przyjmowanych leków. Dodatkowo dietetycy zalecają przejść na dietę lekkostrawną na kilka dni przed planowaną operacją.

Lekarze przypominają też o tym, żeby na 8 godzin przed planowanym zabiegiem zrezygnować ze spożywania pokarmów, a na 4 godziny przed warto powstrzymać się od przyjmowania płynów.

Przed samym zabiegiem należy ściągnąć biżuterię i soczewki kontaktowe.

Czy przed pójściem do szpitala trzeba zmywać lakier z paznokci?

Na przestrzeni lat utarło się przekonanie, że kobiety do szpitala nie powinny przychodzić w pomalowanych paznokciach. Czy słusznie?

- To nie jest obowiązkowy wymóg - stanowczo stwierdziła anestezjolożka Anna Łotowska-Ćwiklewska. - Kiedyś obawiano się, że przez pomalowane paznokcie, nie zauważymy zasinienia płytki paznokcia. Współcześnie, aparatura medyczna jest tak dobrze rozwinięta, że to ona pierwsza poinformuje nas o tym, że coś w organizmie operowanego się dzieje - wytłumaczyła.

- Jeszcze jakiś czas temu rzeczywiście polecaliśmy zmywanie lakieru z paznokci przed operacją, ale to ze względu na nawrót włośniczkowy. Polega on na tym, że naciskając płytkę paznokcia sprawdzamy, jak szybko wraca krew. W tym momencie aparatura jest na tyle precyzyjna, że odruchu nie sprawdzamy - powiedziała nam anestezjolożka.

Lekarz oraz autor książki "Niewidzialny Front", który publikuje pod pseudonimem "Tomasz Rezydent", także uważa, że podczas operacji nie zwraca się uwagi na płytkę paznokcia.

- Tak naprawdę pacjent jest przykryty i my nawet nie widzimy tych paznokci, nikt już nie zwraca uwagi na takie rzeczy, wszystko pokazuje aparatura medyczna - wyjaśnił.

Lekarze rozwiewają również wątpliwości związane z zaburzeniem obrazu pulsoksymetru, który jest spowodowany hybrydą.

- Przy delikatnych, jasnych kolorach obraz pulsoksymetru na pewno nie będzie zaburzony. Z jednej strony badania naukowe mówią, że sfałszowania powstają, ale nie są aż tak istotne. Radziłabym unikać może niebieskich, mocno zielonych i brokatowych kolorów paznokci- powiedziała anestezjolożka. - Najbardziej wskazane są nude i róże - dodała.

- Pacjentka, która przyjdzie na operację nawet z mocną hybrydą i tak zostanie zoperowana, tylko pulsoksymetr nałożymy zamiast na palec, to na ucho. Możemy powiedzieć nawet, że u pacjentów, którzy mają centralizację krążenia, pomiar z ucha będzie bardziej rzetelny - stwierdził lekarz.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości