6-letnia Milenka cierpi na dziecięcego Alzheimera. Jej starszy brat zmarł na tę samą chorobę

Źródło: Dzień Dobry TVN
W walce z dziecięcym Alzheimerem
W walce z dziecięcym Alzheimerem
Operacja serca w łonie matki
Operacja serca w łonie matki
Badanie USG u dzieci
Badanie USG u dzieci
Dzięki polskim lekarzom zrobił swój pierwszy krok
Dzięki polskim lekarzom zrobił swój pierwszy krok
Polski lekarz od lat pomaga w Rwandzie
Polski lekarz od lat pomaga w Rwandzie
Omikron u dzieci
Omikron u dzieci
Uwaga! TVN: "Choroba pojawiła się z dnia na dzień". WOŚP gra na rzecz okulistyki dziecięcej
Uwaga! TVN: "Choroba pojawiła się z dnia na dzień". WOŚP gra na rzecz okulistyki dziecięcej
Siła dobrych ludzi
Siła dobrych ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Milenka przyszła na świat jako drugie dziecko Klaudii i Andrzeja Malinowskich. Chwilę przed narodzinami u jej starszego brata Filipka zdiagnozowano nieuleczalną, niezwykle rzadką chorobę, zwaną potocznie dziecięcym Alzheimerem. Gdy chłopczyk zmarł, u Milenki pojawiły się pierwsze objawy tej samej choroby. Rodzina walczy o życie 6-latki.

Dziecięcy Alzheimer - historia Filipka i Milenki Malinowskich

Choroba Niemanna-Picka typu C (potocznie: dziecięcy Alzheimer) to niezwykle rzadka choroba genetyczna, na którą w Polsce cierpi zaledwie 18 małych pacjentów. W jej przebiegu szkodliwe produkty metabolizmu odkładają się w różnych narządach ciała.

- Dochodzi do toksycznego gromadzenia się tego związku chemicznego. Komórka nam się powiększa, powodując całą masę objawów neurologicznych, ale nie tylko. Wraz z upływem czasu dołączają się oczywiście inne objawy - zaburzenia połykania i zaburzenia oddychania - wyjaśnia w Dzień Dobry TVN neurolog dziecięcy dr Łukasz Przysło.

Na tę nieuleczalną chorobę cierpiał Filipek Malinowski, którego losy przedstawialiśmy kiedyś w Dzień Dobry TVN. - Jak przyjechaliśmy po pomoc, pani doktor musiała pójść do gabinetu i przeczytać, co to jest za choroba, bo nie wiedziała. To dla nas był szok - wspomina tata chłopca Andrzej Malinowski.

Filipek przegrał walkę z dziecięcym Alzheimerem i zmarł w wieku 7 lat. Niedługo po jego śmierci pierwsze objawy tej samej choroby pojawiły się u jego młodszej siostry Milenki.

Miała 25% szans, że będzie obciążona, 75% - że będzie zdrowa. Myśleliśmy, że urodzi się zdrowa. Pierwszy objaw był taki, że zaczęła kuleć na jedną nóżkę. Później przestała całkowicie chodzić
- wyznaje ojciec dzieci.

Pomoc dla Milenki Malinowskiej - zbiórka pieniędzy

Od kilku lat Milenka cztery razy dziennie przyjmuje lek, który pozwala zahamować przebieg choroby. Według lekarzy medykament znamiennie poprawia kondycję neurologiczną dziewczynki. - Porównując postęp choroby u Milenki i u jej brata, progresowanie tej choroby u Milenki jest wolniejsze - zapewnia dr Łukasz Przysło.

Barierą w kontynuacji terapii okazuje się jednak wysoka cena leku, który nie jest refundowany. Rodzina prowadzi więc zbiórkę pieniędzy, którą niedawno nieoczekiwanie wsparła mama chorego na SMA Leona.

- Niemiecka klinika zgodziła się na podanie darmowej terapii w Niemczech, dzięki czemu wszystkie pieniądze, które Leon zebrał tutaj w Polsce, mogły zostać przez nas przekazane dalej. Przekazaliśmy im [państwu Malinowskim - przyp. red.] 100 tysięcy złotych - tłumaczy Marta Kokocińska, mama Leona.

Dzięki pomocy rodziny chorego na SMA chłopca Milenka może przez najbliższy rok przyjmować lek i uczęszczać na rehabilitację. Pieniądze są jednak nadal potrzebne, aby zapewnić ciągłość leczenia przez kolejne lata. Chcesz wesprzeć Milenkę w walce z chorobą? TUTAJ znajdziesz link do zbiórki.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Berenika Olesińska

Reporter: S. Brózda, M. Wrońska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana