Operacja bariatryczna u dzieci - na czym polega?
Natalia Rogowska miała 12 lat, gdy poddała się operacji zmniejszenia żołądka. Ważyła wtedy 135 kilogramów i była najmłodszą pacjentką w Polsce, u której wykonano ten zabieg. Operację bariatryczną przeprowadzono w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. - Po tej operacji Natalka schudła 35 kg, później waga zaczęła nam wzrastać. Były dzieci zamknięte w domu, bo pandemia - wspominała Aneta Sośnicka, mama dziewczynki.
- Nie wychodziłam nigdzie praktycznie. Zaczęłam pić dużo energetyków, to samo dało mi już dodatkowych kilogramów - opowiadała Natalia Rogowska, pacjentka po dwóch operacjach bariatrycznych.
Waga wróciła do tej sprzed operacji resekcji żołądka. Po czterech latach od tego zabiegu nastolatka zwróciła się do chirurgów z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka, by pomogli jej raz jeszcze. Podczas zabiegu lekarze zmniejszyli jej żołądek o 1/3. Przeprowadzili też procedurę gastric bypass, czyli ominięcia żołądka. Pokarm kierowany jest krótszą drogą, bezpośrednio do jelita cienkiego, omijając dwunastnicę i część jelita czczego. Dzięki temu pokarm trawi i wchłania się szybciej. Warto dodać, że Natalia jest pierwszą pacjentką pediatryczną w Polsce, u której zastosowano tę metodę.
- To jest metoda stosowana w chirurgii bariatrycznej u dorosłych dość często, natomiast u dzieci raczej stosowana jest jako drugi etap leczenia. Wiemy doskonale, że 90 proc. otyłych młodych ludzi, otyłych dzieci, będzie otyłymi albo z tą tzw. otyłością olbrzymią też w wieku dorosłym. Ważne jest, żeby jak najwcześniej to przerwać - podkreślił dr hab. n. med. Tomasz Koszutski, kierownik Oddziału Chirurgii i Urologii, GCZD w Katowicach.
Jak Natalia czuje się po operacji? Dowiecie się tego z dalszej części materiału wideo.
Jak operacja bariatryczna zmienia życie pacjentów?
Operację bariatryczną przeszedł także Norbert Chudy. Nadwaga wywołała u niego szereg problemów ze zdrowiem. - Miałem nadciśnienie, nie mogłem normalnie chodzić - mówił w Dzień Dobry TVN Norbert Chudy. Stosował różne diety, niekoniecznie zdrowe, i choć gubił kilogramy, to waga wracała.
Weronika Konopka, pacjentka po operacji bariatrycznej, dzięki zabiegowi mogła wrócić do swojej pasji - jazdy konnej. - Wrócę teraz znowu do jednostki strzeleckiej i wszystko teraz zmieni się na lepsze - stwierdziła. Jej mama o tym, że operacje bariatryczne wykonywane są również u dzieci, dowiedziała się z naszego programu. - Wtedy ta lampeczka w głowie się zapaliła, że być może to jest deska ratunku dla Weroniki, żeby jej pomóc, żeby uciąć falę tych negatywnych opinii, tego hejtu, który otaczał Weronikę - tłumaczyła Marzena Konopka.
Dr n. med. Dominika Krakowczyk, chirurg dziecięcy zaznaczyła, że operacja nie jest rozwiązaniem na zawsze i nie jest jedynym czynnikiem, który pozwoli wyleczyć otyłość. - Bardzo wiele zależy od pacjenta. Spełnionych musi być wiele innych zaleceń, żeby do tego leczenia dochodziło - powiedziała specjalistka.
Od jakiego wieku można wykonać u dziecka taką operację? Jakie warunki muszą być spełnione? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- W jej ciele rósł gigantyczny guz. Ważył około 20 kilogramów. "Pacjentka przeszła bardzo rozległą operację"
- Zaczęło się od zwykłej chrypki, a skończyło na przeszczepie płuc. "Operacja trwała 13 godzin"
- Od dawna nie depilowała nóg. "To może uratowało mi życie"
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: Marta Buchla
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN