RKO u dzieci i niemowląt – czynności ratujące życie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Zakrztuszenie dziecka
Zakrztuszenie dziecka
Operacja serca w łonie matki
Operacja serca w łonie matki
Badanie USG u dzieci
Badanie USG u dzieci
Dzięki polskim lekarzom zrobił swój pierwszy krok
Dzięki polskim lekarzom zrobił swój pierwszy krok
Polski lekarz od lat pomaga w Rwandzie
Polski lekarz od lat pomaga w Rwandzie
Omikron u dzieci
Omikron u dzieci
Uwaga! TVN: "Choroba pojawiła się z dnia na dzień". WOŚP gra na rzecz okulistyki dziecięcej
Uwaga! TVN: "Choroba pojawiła się z dnia na dzień". WOŚP gra na rzecz okulistyki dziecięcej
Siła dobrych ludzi
Siła dobrych ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Resuscytacja podjęta niezwłocznie zwiększa aż trzykrotnie szanse na przeżycie. Aby wykonać czynności przywracające krążenie, należy poznać kilka podstawowych zasad. Wykonanie RKO u dzieci i niemowląt nie jest skomplikowane i przeprowadzane jest analogicznie do resuscytacji dorosłych. Obie procedury różnią się między sobą nieznacznie. Posiadanie podstawowej wiedzy na temat wykonywania RKO pomaga ratować osoby w sytuacji zadławienia, tonięcia, poszkodowane w wypadkach samochodowych.

Wyróżniamy dwa rodzaje RKO – BLS oraz ALS. BLS może być wykonywany przez osoby spoza środowiska medycznego, czyli każdego świadka wypadku. Jest to uproszczona wersja resuscytacji krążeniowo-oddechowej, polegająca na wykonaniu określonej liczby uciśnięć serca oraz wdechów. Pozwala to przywrócić krążenie, akcję serca, oddech.

RKO u dzieci i niemowląt

Zanim przystąpi się do wykonania resuscytacji, czy to u dorosłego, czy u dziecka, ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim znajdującym się w pobliżu. W zależności od tego, w jakich warunkach musi działać osoba udzielająca pomocy, trzeba sprawdzić, czy nie grozi nikomu potrącenie albo np. bliskość niebezpiecznych substancji. Resuscytacja powinna być prowadzona w bezpiecznych warunkach. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, czy poszkodowane dziecko reaguje na bodźce. Ważne jest, aby nie potrząsać, nie szarpać dziecka, a delikatnie dotknąć lub sprawdzić, czy słyszy. W tym czasie warto jest także postarać się o pomoc osoby trzeciej, która może wezwać pogotowie i porozmawiać z ratownikiem.

Przeprowadzając RKO u dzieci i niemowląt trzeba (podobnie jak w przypadku osób dorosłych) udrożnić drogi oddechowe i sprawdzić, czy oddech jest prawidłowy. Jak dokonuje się oceny oddechu? Należy przyłożyć ucho do ust dziecka i obserwować ruchy klatki piersiowej. Udrażnianie wykonuje się poprzez odpowiednie ułożenie poszkodowanego, odchylenie głowy do tyłu, otworzenie ust i odciągnięcie żuchwy. Jeśli ciało obce jest widoczne w ustach, należy je jak najszybciej wyjąć. Jeżeli dziecko nie oddycha, trzeba rozpocząć resuscytację. RKO u dzieci należy rozpocząć od wykonania 5 wdechów ratowniczych.

Sposób przeprowadzenie RKO u dzieci

Jeżeli przy poszkodowanym dziecku jest tylko jedna osoba, powinna prowadzić RKO przez 2 minuty, a następnie jak najszybciej zadzwonić po pomoc lub skorzystać z automatycznego defibrylatora. Jeśli przy dziecku znajduje się kilka osób, jedna może zacząć udzielać pomocy, gdy druga dzwoni po pomoc. RKO u dzieci przeprowadza się, wykonując 30 uciśnięć i 2 oddechy. Tempo uciskania wynosi 100–120 uciśnięć na minutę. W zależności od tego, czy pomocy udzielamy dziecku czy niemowlęciu, inaczej wygląda sposób i głębokość uciskania:

  • u niemowląt, czyli dzieci poniżej 1 roku życia – dwa palce należy ułożyć na środku klatki piersiowej, poniżej linii sutków i wykonać uciski na głębokość 4 cm;
    • u dzieci powyżej 1 roku życia do okresu pokwitania – na dolnej części mostka należy ułożyć jedną lub dwie dłonie i uciskać na głębokość 5 cm;
      • u młodzieży od okresu pokwitania – uciski wykonuje się podobnie jak u dorosłych, na głębokość 5–6 cm, kładąc splecione dłonie w dolnej części mostka.

        Przerwy w uciskaniu nie powinny być dłuższe niż 10 sekund, a po każdym uciśnięciu klatka powinna wrócić do wyjściowej pozycji. Po 30 uciśnięciach trzeba wykonać 2 wdechy. Należy zwrócić uwagę, aby były wykonane poprawnie: ustami należy objąć usta poszkodowanego, ściskając skrzydełka nosa. W przypadku niemowląt należy objąć ustami usta i nos dziecka. Resuscytację można przerwać dopiero wtedy, gdy poszkodowany odzyska przytomność, zacznie samodzielnie oddychać. Jeśli jest to możliwe, należy skorzystać z automatycznego defibrylatora, który przystosowany jest do resuscytacji dorosłych, dzieci i niemowląt.

        RKO u noworodków

        Resuscytację noworodków przeprowadza się nieco inaczej. Noworodek to dziecko, które ma mniej niż 1 miesiąc. Najczęściej do zatrzymania krążenia dochodzi bezpośrednio po narodzinach, dlatego RKO wykonuje wykwalifikowany personel medyczny. Zazwyczaj stosowany jest do tego specjalistyczny sprzęt. RKO u noworodka wykonuje się, stosując 3 uciśnięcia i 1 wdech.

        Wytyczne RKO u dzieci

        Jak prawidłowo przystąpić do resuscytacji i ją wykonać? Najlepiej kierować się poniższymi wytycznymi:

        1. Sprawdzenie bezpieczeństwa swojego oraz osoby poszkodowanej.

        2. Sprawdzenie, czy jest kontakt z poszkodowanym.

        3. Wezwanie pomocy lub wyznaczenie osoby z otoczenia, która powinna zadzwonić po służby medyczne.

        4. Ocena oddechu przez czas nie dłuższy niż 5–10 sekund.

        5. Rozpoczęcie RKO, jeśli poszkodowany nie oddycha.

        6. Wykonanie uciśnięć klatki piersiowej oraz wdechów.

        7. Ponowne wezwanie pomocy medycznej po 5 cyklach RKO i kontynuacja resuscytacji.

        Zobacz także:

        Autor: Adrian Adamczyk

        Źródło zdjęcia głównego: pipat wongsawang/Getty Images

        podziel się:

        Pozostałe wiadomości

        Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
        Materiał promocyjny

        Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana