Ratowniczka medyczna Adrianna Cienkusz w Dzień Dobry TVN pokazała krok po kroku, co należy zrobić.
Resuscytacja podjęta niezwłocznie zwiększa aż trzykrotnie szanse na przeżycie. Aby wykonać czynności przywracające krążenie, należy poznać kilka podstawowych zasad. Wykonanie RKO u dzieci i niemowląt nie jest skomplikowane i przeprowadzane jest analogicznie do resuscytacji dorosłych. Obie procedury różnią się między sobą nieznacznie. Posiadanie podstawowej wiedzy na temat wykonywania RKO pomaga ratować osoby w sytuacji zadławienia, tonięcia, poszkodowane w wypadkach samochodowych.
Każdy może stanąć przed obliczem wyzwania, jakim jest ratowanie życia drugiego człowieka. Właśnie dlatego tak wiele mówi się o podstawowych zasadach udzielania pierwszej pomocy. Zdarza się, że osoby bez odpowiedniego przeszkolenia nie potrafią prawidłowo ocenić funkcji oddechowych poszkodowanego, a co za tym idzie rezygnują z podjęcia resuscytacji. Największy problem stanowi dla nich rozpoznanie oddechu agonalnego. Co to takiego?
Poznaj zalecenia ratowników medycznych.
Choć według polskich przepisów apteczka samochodowa nie stanowi obowiązkowego wyposażenia prywatnych aut, to jej posiadanie jest przydatne podczas udzielania pierwszej pomocy. A do tego, że kierowca ma obowiązek udzielenia pomocy poszkodowanemu prawo nas obliguje. Za jej nieudzielenie może grozić nawet trzy lata pozbawienia wolności. Jak udzielić pierwszej pomocy?
W tym roku do puszek WOŚP wrzuciliśmy 105 mln zł. Na co zostanie wydana ta zawrotna kwota? Między innymi na kurs pierwszej pomocy dla dzieci. Fantomy WOŚP znajdują się już w 12 tys. polskich szkół. Najlepsi mali ratownicy otrzymują również podręczne apteczki. Oprócz dzieci, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zajęła się również osobami starszymi. Sprzęt z czerwonymi serduszkami trafi na oddziały geriatrii w całej Polsce. Jak wygląda kupno sprzętu przez WOŚP? O tym w Dzień Dobry TVN Jerzy Owsiak.
Dla Marka Starka miała to być tylko rutynowa wizyta u lekarza. Niestety tuż przed wejściem na teren Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku dostał zawału. W pobliżu nie było ani lekarza, ani ratownika. Były natomiast dwie panie: Barbara Dzielska i Marta Jurewicz, które pracują w szpitalu w charakterze gońców. Co zrobiły, aby ratować pana Marka? Jak należy wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową?