Jak pomóc dziecku, gdy się zachłyśnie? Ratowniczka: "Nie bierzemy rąk do góry"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Pierwsza pomoc, gdy dziecko się zachłyśnie
Pierwsza pomoc, gdy dziecko się zachłyśnie
Pierwsza pomoc w przypadku udaru słonecznego
Pierwsza pomoc w przypadku udaru słonecznego
Wyjątkowy czas w życiu Zosi Zborowskiej + pierwsza pomoc u niemowląt
Wyjątkowy czas w życiu Zosi Zborowskiej + pierwsza pomoc u niemowląt
Zakrztuszenie dziecka
Zakrztuszenie dziecka
Wstrząsające relacje ratowników górskich
Wstrząsające relacje ratowników górskich
Ratownicy na polskich wodach
Ratownicy na polskich wodach
Rodzice nieustannie powinni sobie przypominać podstawy pierwszej pomocy, by szybko zareagować, gdy niemowlę lub kilkuletnie dziecko się zakrztusi. Ratowniczka medyczna Adrianna Cienkusz w Dzień Dobry TVN pokazała krok po kroku, co należy zrobić.

Zadławienie i zachłyśnięcie - jak pomóc dziecku?

Dziecko może się zadławić ciałem stałym, np. jedzeniem lub małą częścią zabawki. Natomiast zachłyśnięcie związane jest z płynami - śliną, piciem wody czy mleka.

- Ważne jest to, jak zachowuje się maluch, jakie ma objawy, jak wygląda i w zależności od tego, dopasowujemy działanie. Jeśli np. kaszle i płacze po epizodzie zadławienia, zachłyśnięcia, to jest super, bo kaszel jest reakcją obronną. Oznacza to, że sobie radzi. [...] Jak kaszle, to obserwujemy. Nie bierzemy rąk do góry, to wcale nie jest udowodnione, że to działa, pomaga. Lepiej, żeby maluch skupił się na kasłaniu. Nie przerywamy tego, żeby go nie przestraszyć - tłumaczyła Adrianna Cienkusz w Dzień Dobry TVN.

Co zrobić, gdy pociecha zachłyśnie się podczas karmienia piersią?

- Absolutnie nie pionizujemy dziecka, bo wtedy ten płyn leci do pęcherzyków płucnych i uniemożliwi oddychanie. Jak trzymamy malucha na rękach, to łapiemy za żuchwę i przechylamy głowę do boku, żeby płyn wypłynął z jamy ustnej - wskazała ekspertka.

Pierwsza pomoc dla dziecka

Ratowniczka medyczna pokazała na fantomie, jak zareagować, gdy maluch poniżej roku życia się zadławi, ale nie kaszle.

- Wykonujemy to na siedząco, żeby było stabilnie. Od tyłu wkładamy rękę między nogi dziecka i łapiemy z przodu za żuchwę. Kładziemy dziecko na kolanie, żeby było trochę pochylone. Pięć razy uderzamy między łopatki. Następnie łapiemy za głowę, obracamy malucha na drugie kolano i uciskamy klatkę piersiową. Lepiej to zrobić ciut za mocno niż za lekko, bo maluch w tej chwili wstrzymuje oddech i nie wiemy, ile to potrwa, więc ważne, żeby to robić szybko i mocno - wyjaśniła ratowniczka medyczna.

Jak postępować, kiedy dziecko powyżej roku życia się zakrztusi? Dokładną instrukcję można zobaczyć w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana