zadławienie

    zadławienie

    8-miesięczny chłopczyk zadławił się zabawką. Nie mógł oddychać i robił się siny. Matka nie zdołała udrożnić jego dróg oddechowych. Przerażona kobieta zadzwoniła na numer alarmowy i jednocześnie wybiegła na klatkę schodową, wołając o pomoc. Na jej krzyk zareagował sąsiad, który jest policjantem. Dzięki jego błyskawicznej reakcji, mały Dawidek odzyskał funkcje życiowe i został przetransportowany do szpitala w Łodzi.

    Gdy na świecie pojawiają się dzieci, trzeba mieć oczy dookoła głowy. Wie o tym każdy rodzic, który wielokrotnie doświadczył przysłowiowego zawału serca, widząc, jak maluch wykonuje zakazane czynności. Czasem, choć bardzo się staramy, wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do nieszczęścia. Fanki Magdy Gessler i jej córki Lary postanowiły ostrzec je, widząc, czym bawi się mała Nena.

    Aż 40 proc. wypadków z udziałem małych dzieci ma miejsce w domu. Części możemy uniknąć odpowiednio się zabezpieczając, ale co zrobić, kiedy już dojdzie do popatrzenia, zatrucia albo zadławienia? Jak udzielić dziecku pomocy zanim przyjedzie karetka? I w jaki sposób zabezpieczyć dziecko przed tragedią? O tym w Dzień Dobry TVN Anna Janus-Młodawska lekarka Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w SPDSK w Warszawie.