Zadławienie u dziecka. Jak udzielić pomocy?

Zadławienie u dziecka
Zadławienie u dziecka

Zadławienie u dzieci może wydarzyć się częściej, niż nam się wydaje. Pozornie bezpieczne pokarmy często stwarzają zagrożenie, zwłaszcza gdy dziecko spożywa je bez kontroli dorosłych. Jak zachować się podczas zadławienia?

Największe niebezpieczeństwo dla dzieci

Amerykańska Akademia Pediatrii umieściła niedawno popcorn na liście produktów generujących ryzyko zadławienia dzieci poniżej 4. roku życia. Dlaczego?

- Może stwarzać zagrożenie, ze względu na lepkość w jamie ustnej, ale i na charakterystyczne łupinki, które każdy z nas nie raz miał w okolicy zębów - powiedział Ariel Szczotok, ratownik medyczny.

- Nagłośnia, która oddziela przełyk od dróg oddechowych, jest wrażliwa na kontakt jakiegokolwiek dotyku, jeśli znajdzie się tam cokolwiek, nawet niewielka łupinka, nagłośnia zamknie drogi oddechowe, myśląc, że chce się coś tam dostać, a to doprowadzi do uduszenia się dziecka - dodał.

Zadławienie u dzieci - jak reagować?

Lista produktów, którymi łatwo się zadławić jest długa. Są wśród nich m.in. naleśniki, czy płatki kukurydziane, dlatego warto, aby każdy opiekun dziecka wiedział, jak zachować się, gdyby coś się wydarzyło.

- Pracujemy blisko podłogi, układamy dziecko na przedramieniu, drugą ręką kładziemy na klatce piersiowej, otwieramy buzię tak, by się nie zamykała, odwracamy i klepiemy między łopatki 5 razy - tłumaczył Paweł Laurów z Centrum Szkolnictwa Ratunkowego.

- Odwracamy i na środku klatki 5 razy mocno uciskamy - dodał.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości