W jaki sposób udzielić pierwszej pomocy? Zobacz, jak robią to ratownicy

Pierwsza pomoc - jak jej prawidłowo udzielić?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Dziś Międzynarodowy Dzień Pierwszej Pomocy
Dziś Międzynarodowy Dzień Pierwszej Pomocy
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Każdego roku w Europie odnotowuje się nawet 400 tysięcy przypadków nagłego zatrzymania krążenia. Zazwyczaj dochodzi do nich w miejscach publicznych lub domowym zaciszu, czyli tam, gdzie nie ma w pobliżu lekarzy. Jak uratować drugiej osobie życie? Wystarczy zapamiętać kilka zasad pierwszej pomocy, które w Dzień Dobry TVN przedstawili ratownicy medyczni.

Pierwsza pomoc. Jak wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową?

W studiu Dzień Dobry TVN gościli ratownicy medyczni ściśle związani z fundacją WOŚP. Małgorzata Bochniak, Grzegorz Tymkiewicz, Natalia Krysiak oraz Maja Baum podzielili się swoją wiedzą na temat udzielania pierwszej pomocy. Co należy zrobić, gdy zobaczymy leżącego na ulicy człowieka?

- Od razu reagujemy. Podchodzimy bezpiecznie do osoby poszkodowanej. Następnie sprawdzamy stan osoby poszkodowanej. Potrząsamy delikatnie, mówimy do takiej osoby. Nie policzkujemy - rekomenduje Małgorzata Bochniak.

Wyznacznikiem tego, że osoba jest nieprzytomna, będzie brak jej reakcji na generowane przez nas bodźce. Jeżeli nie możemy nawiązać z poszkodowanym kontaktu, niezwłocznie wzywamy pomoc, dzwoniąc pod numer alarmowy i podając wszystkie niezbędne informacje, a przede wszystkim adres miejsca, w którym doszło do zdarzenia.

Jednocześnie przez minimum 10 sekund obserwujemy ruch klatki piersiowej poszkodowanego. Jeżeli ocenimy, że akcja serca została wstrzymana, natychmiast przystępujemy do działania.

- Odsłaniamy klatkę piersiową i uciskamy ją mocno oraz szybko. Jeżeli to jest osoba przygodna, której nie znamy, możemy pominąć oddechy ratunkowe. Ale jeżeli jest to ktoś z naszych domowników, to myślę, że tutaj nie mielibyśmy tej blokady i robimy sekwencję 30 uciśnięć, 2 oddechy - wyjaśnia ratownik Grzegorz Tymkiewicz.

Zadławienie - jak reagować?

Często zdarza się, że niewinny okruch chleba czy ostatni kęs obiadu trafiają nie do przełyku, a do dróg oddechowych, powodując ich zatkanie. Wówczas poszkodowany traci zdolność do złapania powietrza i zaczyna się dusić. Osoby znajdujące się tuż obok powinny natychmiast zareagować, by zminimalizować negatywne skutki zadławienia.

- Zapytajmy: "Krztusisz się?". Żeby powstał dźwięk, potrzebny jest ruch powietrza. Jeżeli ta osoba coś do nas powie, to znaczy, że nie jest jeszcze tak źle. Dużo gorzej jest w sytuacji takiej, kiedy ona nie jest w stanie wypowiedzieć ani jednego dźwięku - tłumaczy Grzegorz Tymkiewicz.

Ratownik zaleca, by stanąć tuż za poszkodowanym i złapać go ze świadomością, że w każdej chwili może stracić przytomność i upaść.

- Naszą rękę zginamy w pięść, kciuk do środka, obejmujemy i szukamy, gdzie ta osoba ma pępek. Tuż nad tym pępkiem przykładamy tę naszą pięść i robimy taki ruch do siebie i do góry. W tym momencie ciśnienie w klatce piersiowej wzrasta i dzięki temu ciało obce mamy szansę ewakuować z dróg oddechowych - pokazują obecni w studiu medycy.

Eksperci podkreślają, że takie działanie sprawdzi się, jeżeli poszkodowany stoi na nogach o własnych siłach. Gdy straci przytomność, wówczas należy go położyć i uciskać odsłoniętą klatkę piersiową, by zwiększyć ciśnienie w drogach oddechowych.

Jak przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową u niemowlęcia? Tego dowiesz się z naszego materiału wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości