Gwiazdy

Zofia Zborowska-Wrona zachęca rodziców do wzięcia udziału w tym kursie. "O tym bardzo mało się mówi"

Gwiazdy

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Wyjątkowy czas w życiu Zosi Zborowskiej + pierwsza pomoc u niemowląt
Wyjątkowy czas w życiu Zosi Zborowskiej + pierwsza pomoc u niemowlątDzień Dobry TVN
wideo 2/5
Dzień Dobry TVNWyjątkowy czas w życiu Zosi Zborowskiej + pierwsza pomoc u niemowląt

Każdy rodzic wie, że wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do wypadku. W takich trudnych sytuacjach warto wiedzieć, jak prawidłowo udzielić dziecku pierwszej pomocy. Na taki kurs zapisała się aktorka Zofia Zborowska-Wrona. W Dzień Dobry TVN mówiła, czy poleca go innym rodzicom. Czego można się na nim dowiedzieć? O tym rozmawialiśmy z Adrianną Cienkusz, ratowniczką medyczną.

Zosia Zborowska obchodzi urodziny

17 maja aktorka Zofia Zborowska-Wrona będzie świętowała swoje 35. urodziny. Jak przyznała, nie ma problemu z tym, ile ma lat i jej zdaniem wiek to tylko cyferka.

- Uważam, że 35 lat to jest wspaniały wiek dla kobiety, bo już nie ma się brokatu w głowie, [...], tylko coś już wiem, coś już kumam. Mam fajnego męża, mam super rodzinę, cudowną córeczkę. Naprawdę jest dobrze - mówiła w Dzień Dobry TVN Zofia Zborowska-Wrona.

Macierzyństwo bardzo wiele zmieniło jej w życiu. Nauczyło ją przede wszystkim być "tu i teraz". - To jest niesamowita [...] lekcja też pokory i wszystkiego, ale to "tu i teraz" to jest dla mnie niesamowite odkrycie. Bo z dziećmi tak jest, że musisz być tu i teraz - podkreśliła aktorka.

Zofia Zborowska-Wrona o kursie pierwszej pomocy

Aktorka co roku z okazji urodzin organizuje zbiórki na rzecz organizacji pomagającym zwierzętom. Tym razem jednak zdecydowała się pomóc dzieciom. - Na moim Instagramie jest zbiórka. Zbieramy pieniądze dla siedmiu małych pacjentów chorych [...] na mięsaka Ewinga. To bardzo trudny rak do wyleczenia i pokrycie kosztów chemii nierefundowanej na rok to są ogromne pieniądze dla tych siedmiu małych pacjentów. Każde 2 złote robi robotę - zaznaczyła.

Na tym jednak nie koniec. Nasza gościni zachęca rodziców do tego, aby przeszli kursy pierwszej pomocy i w razie nagłych wypadków umieli odpowiednio zareagować. - To jest coś, na co bardzo zaczęłam zwracać uwagę jako mama. Jest to też coś, o czym bardzo mało się mówi - oceniła Zofia Zborowska-Wrona.

Jak udzielić pierwszej pomocy dziecku do pierwszego roku życia?

Coraz więcej osób, dowiadując się, że zostanie rodzicami, zaczyna myśleć o zrobieniu kursu pierwszej pomocy.

- Zrobiła się powoli na to moda, m.in. też dzięki Zosi, bo pokazała swoim obserwatorom, że warto taki kurs przejść - przekonywała w Dzień Dobry TVN Adrianna Cienkusz, ratowniczka medyczna. - My robimy te kursy u Ady co pół roku, bo to jest niesamowite, jak ta wiedza gdzieś ulatuje, dlatego bardzo zachęcam, żeby sobie odświeżać te kursy - dodała Zofia Zborowska-Wrona.

Dzięki taki kursom rodzic dowiaduje się co zrobić, gdy jego dziecko np. zachłyśnie się podczas karmienia. - Do zachłyśnięcia może dojść w pierwszych dniach życia. Jeżeli dziecko kaszle to super, to jest bardzo dobrze. Dlatego w takiej sytuacji [...] obserwujemy, ewentualnie chwytamy za żuchwę i (odwracamy dziecko) do siebie, żeby ułatwić wypływanie tej treści pokarmowej albo od siebie - tłumaczyła ratowniczka medyczna.

Co zrobić, jeśli dziecko nie kaszle? Jak udzielić mu pierwszej pomocy? Specjalistka tłumaczy to w dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości