ratownik

  ratownik

  Aż osiem osób utonęło w Polsce w sobotę 17 lipca. Cztery z nich zginęły na Wybrzeżu. Od 1 kwietnia w wyniku utonięcia życie straciło w naszym kraju 185 osób. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa apeluje, żeby nad wodą przestrzegać zasad i korzystać z wyznaczonych kąpielisk.

  Ane Piżl jest ratownicą medyczną, która działa w słusznej sprawie. Nie tylko ratuje ludzkie życia, ale i prowadzi szkolenia z zakresu tolerancji i języka równościowego. Otwarcie mówi też, że zmieniła imię na neutralne płciowo, bo w jej idealnym świecie orientacja i płeć nie mają żadnego znaczenia. - Każdy człowiek, niezależnie od płci, ma prawo decydować o wyborze swojej drogi - deklaruje.

  Niedawno na rynku wydawniczym pojawiła się książka Beaty Sabały-Zielińskiej - "TOPR, żeby inni mogli przeżyć". Przy tej okazji, o trudach pracy ratownika górskiego opowiedzieli nam, w studiu Dzień Dobry TVN, Edward Lichota i Andrzej Maciata. Jakie warunki trzeba spełnić by dostać się w szeregi TOPR-u? Czy ratownikom podczas akcji towarzyszy strach? Które interwencje najbardziej zapadają im w pamięć, te zakończone sukcesem, czy takie, które nie miały szczęśliwego finału?

  W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dziennikarza Pawła Kapustę, autora reportażu, który pokazał, w jak nieludzkich warunkach pracują polscy ratownicy medyczni oraz Daniela Glazera, ratownika medycznego. Pan Daniel w rozmowie z prowadzącymi przyznał, że bycie ratownikiem jest jego życiową misją. Niestety, by wiązać koniec z końcem, był zmuszony dorabiać na pełen etat w kawiarni. Co ciekawe, zarabiał tam lepiej, niż jako ratownik. Pracując ponad swoje siły Pan Daniel stracił chęć do działania i zdecydował się wyemigrować. Jak obecnie wygląda jego praca w Wielkiej Brytanii? Jak tam traktuje się ratowników medycznych?

  Od samego rana w TVN Cafe uczyliśmy naszych widzów jak udzielić pierwszej pomocy. Agnieszka Dąbrowska, organizator akcji "AXA kierunek ratunek: "Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy to jest taka aktywna forma dbania o bezpieczeństwo. To jest proste, nie należy się bać, trzeba mieć minimalną wiedzę, a można komuś uratować życie". Był tam również dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.

  W Sejmie trwają właśnie prace nad nowelizacją ustawy o ratownictwie medycznym. Budzą one kontrowersje w środowiskach związanych z ratownictwem. O sprawie rozmawialiśmy z dr. Jackiem Górnym, ordynatorem szpitalnego oddziału ratunkowego w Poznaniu i ratownikiem medycznym Arielem Szczotokiem.

  Nowofundlandy to psy uwielbiające wodę. Dlatego coraz częściej pojawiają się w oddziałach WOPR-u, gdzie pomagają ratować ludzkie życie. W Dzień Dobry Wakacje gościliśmy dwóch ratowników na czterech łapach - Morfeusza i Rafiego oraz ich opiekunów: Tomasza i Małgorzatę Janików. Jak wygląda szkolenie psów ratowniczych? Ilu psich ratowników znajduje się w Polsce? I na jakiej polskiej plaży można spotkać psie patrole?

  Znamy go, bo bawi ludzi swoimi dowcipami, ale nie wiemy, że gdy schodzi ze sceny ratuje ludzkie życie. Marcin Daniec jest prawdziwym bohaterem, bo jako ratownik uratował życie siedmiu osobom, w tym dwóm ze swojej rodziny. Dziennikarce Katarzynie Olubińskiej wyjaśnił, jak należy ratować tonącą osobę.

  Trzęsienie ziemi z 25 kwietnia br. o sile 7,9 w skali Richtera było najtragiczniejsze w historii Nepalu od ponad 80 lat. Jedną z grup ratowniczych, które poleciały do Nepalu była Ekipa Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Z czym ratownicy musieli się zmierzyć w Nepalu? Co było dla nich największym wyzwaniem? Jak jeszcze można pomóc mieszkańcom Nepalu? Gościem Dzień Dobry TVN byli: ratownik PCPM Wojciech Wilk oraz reporter TVN24 Wojciech Bojanowski.

  Na co dzień wykonują różne zawody, ale w przypadku katastrofy mobilizują się i ruszają nawet w najdalsze zakątki świata. Wszystko po to, by nieść pomoc potrzebującym. Ula Chincz pojechała na obóz przygotowawczy ratowników pod Tarnobrzegiem. Jak wyglądają ich przygotowania? Jakie zabiegi wykonują w warunkach polowych? Jak często ratownicy wyjeżdżają na misje? I czy każdy może zostać ratownikiem?

  „Chowając dzieci w dobrych warunkach, mimowolnie kształtujemy osoby bezradne, zupełnie nieprzygotowane, aby stawić czoło problemom życia, stresowi i gwałtowności nieprzewidywalnych zdarzeń” powiedział poseł i ratownik górski Piotr Van der Coghen komentując zamieszanie wokół wrocławskiej szkoły przetrwania, której pomocy musiał udzielić GOPR. Co sądzi o całej sytuacji i jak, jego zdaniem, powinna być wychowywana młodzież?