Jak sobie pomóc przy zawale czy udarze? Poznaj porady ratownika: "Medycyna to nie jest matematyka"

Jak sobie pomóc w trakcie udaru czy zawału
Co możemy zrobić sami przy zawale czy udarze?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Prezenterka telewizyjna stacji NBC na antenie dostała udaru. Zaczęła niewyraźnie mówić i zasygnalizowała, że coś złego się z nią dzieje. Ekipa będąca na planie zareagowała natychmiast, wezwano karetkę. Co zrobić, kiedy nikogo nie ma w pobliżu, a czujemy objawy zawału czy udaru? O tym w Dzień Dobry TVN mówił Marcin Borkowski "Borkoś", ratownik.

Jak zareagować, kiedy mamy udar?

Marcin Borkowski "Borkoś" na miejscu różnych wypadków jest bardzo często przed tradycyjnymi karetkami. W studiu Dzień Dobry TVN opowiedział, jak możemy sobie pomóc, kiedy czujemy, że dostajemy udaru.

- Tutaj możemy powiedzieć, że medycyna to nie jest matematyka. Albo pojawi się udar jak zacięcie nożem, albo objawy mogą powoli narastać i wtedy mamy szansę. Ta kobieta, o której wspomnieliśmy, wyartykułowała, że coś się z nią dzieje. Miała jakieś zaburzenia widzenia na początku, problemy z artykulacją słów, więc te symptomy można przejrzeć. W momencie, kiedy następuje nagłe zaczopowanie naczyń mózgowych i udar jest jak zacięcie nożem, to szanse, żebyśmy sami sobie pomogli, są mniejsze - podkreślił nasz gość.

Działać trzeba jak najszybciej. Nawet jeśli udar jest tak zaawansowany, że nie jesteśmy w stanie wymówić słów, to warto podjąć próbę wybrania numeru alarmowego. Służby namierzą taką osobę i wyślą karetkę oraz straż pożarną.

Jak reagować, kiedy mamy zawał?

Wiele objawów może zwiastować zawał. Zwykła zgaga też.

- Jeżeli ktoś się zdenerwował i zaczyna szybko oddychać, przyjmuje za dużą ilość tlenu, a wydycha dwutlenek węgla i wtedy czuje takie gniecenie w klatce piersiowej, wykręca mu ręce i ma kluchę w gardle, jakby się dusił. To też często jest traktowane jako ostry zespół wieńcowy, ludzie dzwonią po pogotowie, a potem się okazuje, że uspokojenie takiej osoby, przyłożenie jakiejś torebki foliowej do buzi, do nosa i wdychanie dwutlenku węgla powoduje, że te objawy mijają - tłumaczył ratownik.

Zawał - objawy

Jest kilka objawów, kiedy bezapelacyjnie powinniśmy zadzwonić pod 112: ból w klatce piersiowej, ból promieniujący np. do łopatki, do ramienia, do żuchwy, do żołądka, do kręgosłupa, niepokój, lęki, uczucie duszności. Ten ból może być palący, gniotący, jakby ktoś wsadził w klatkę piersiową rozpalony nóż.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości