Zakrztuszenie u niemowlaka. Ratownik pokazuje, jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy

Zadławienie u dziecka. Jak udzielić pierwszej pomocy?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Ta wiedza ratuje życie
Ta wiedza ratuje życie
Pierwsza pomoc w przypadku udaru słonecznego
Pierwsza pomoc w przypadku udaru słonecznego
Wyjątkowy czas w życiu Zosi Zborowskiej + pierwsza pomoc u niemowląt
Wyjątkowy czas w życiu Zosi Zborowskiej + pierwsza pomoc u niemowląt
Zakrztuszenie dziecka
Zakrztuszenie dziecka
Wstrząsające relacje ratowników górskich
Wstrząsające relacje ratowników górskich
Ratownicy na polskich wodach
Ratownicy na polskich wodach

U osoby dorosłej, jak i dziecka może dojść do zakrztuszenia. Jak postępować, gdy do takiej sytuacji dojdzie u niemowlaka? Jak mu udzielić pierwszej pomocy? W Dzień Dobry TVN pokazał to Janek Świtała, ratownik medyczny.

Zakrztuszenie u niemowlaka

Do zakrztuszenia u bardzo małego dziecka dochodzi najczęściej podczas karmienia. - Dziecko może zacząć kaszleć, może stać się sine, może płakać, może być niespokojne - powiedział Janek Świtał. Pierwsze, co powinniśmy zrobić, to nie przeszkadzać naturalnym odruchom, jakim jest kaszel.

- Kaszel jest super i w większości przypadków wystarczy. Dziecko sobie pokaszle, odkaszlnie, zaraz zacznie płakać i będziemy mieli pewność, że wszystko jest ok - tłumaczył ratownik medyczny.

Sytuacją krytyczną, w której musimy zacząć działać, jest moment, gdy dziecko zaczyna słabnąć i przelewać się przez ręce. - Jeśli jesteśmy w więcej niż w jedną osobę, to jedna osoba powinna od razu zadzwonić pod 112 lub 999 na trybie głośnomówiącym - podkreślił gość dzień Dobry TVN.

Jak pomóc dziecku, które się zakrztusiło?

W pierwszej kolejności powinniśmy ułożyć dziecko na brzuchu, na swoim przedramieniu.

- Utrzymuję drożność dróg oddechowych poprzez odchylenie głowy do tyłu, opieram dziecko na ręce, staram się jeszcze łokciem docisnąć dziecko do siebie i wykonuję 5 uderzeń w przestrzeń międzyłopatkową. Ważne jest to, żeby opierać rękę na nodze, bo wtedy jest stabilnie - wyjaśnił ratownik medyczny.

Jeśli to nie pomaga, należy odwrócić malucha i zacząć uciskać środek klatki piersiowej. Specjalista zaznaczył, że nie możemy zaszkodzić dziecku, najgorsze, co możemy zrobić , to nie podjąć żadnego działania.

- Ważne jest to, żebyśmy pamiętali, że najważniejsze jest jak najszybsze pozbycie się tego ciała obcego, a nie to, czy to będzie 5 uciśnięć klatki piersiowej i 6 klepnięć między łopatki - mówił.

Co robić dalej? Jak postąpić w sytuacji, gdy stan dziecka się nie poprawi? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

Jak przekazać 1,5% na Fundację TVN? Kliknij w obraz
Jak przekazać 1,5% na Fundację TVN? Kliknij w obraz
podziel się:

Pozostałe wiadomości