ratownik medyczny

  ratownik medyczny

  1 września ruszył protest ratowników medycznych w całej Polsce w szpitalach wojewódzkich. Pracownicy odmówili przyjścia do szpitala lub wzięli minimalną liczbę godzin podczas dyżurów, by w ten sposób pokazać, że nie zgadzają się na warunki pracy, które oferują placówki. Przez sześć dni nie wyjedzie niemal połowa zespołów. Jak bunt wygląda w praktyce? O tym opowiedział Bartłomiej Matyszewski, ratownik medyczny.

  Kiedy żar leje się z nieba, samochód stojący na słońcu staje się śmiertelną pułapką dla pozostawionych w nim dzieci i zwierząt. Ratownik medyczny Ariel Szczotok i reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger postanowili sprawdzić, jak szybko nagrzewa się auto w pełnym słońcu. Wynik był szokujący! Jak reagować, kiedy widzimy w nagrzanym samochodzie dziecko lub zwierzę?

  Pandemia to prawdziwy sprawdzian dla służby zdrowia. Wolontariuszy i młodych ratowników jednak nie brakuje. Oni, zamiast wylegiwać się na kanapie, zakasali rękawy i zaczęli opatrywać osoby bezdomne pod warszawskim Dworcem Centralnym. W Dzień Dobry TVN 18-letni Fabian Sawicki i 17-letni Dawid Kacperowski opowiedzieli nam, dlaczego zdecydowali się pomagać.

  Jedna kobieta. Dwa etaty. Za dnia twardo stąpa po ziemi, zajmując się pacjentami jako ratownik medyczny, a po godzinach – z głową w chmurach – podciąga się na linie i jako jedna z nielicznych kobiet w Polsce wykonuje pracę alpinistki przemysłowej. - Czasem jest niewygodnie, trochę ciężko, uprząż się wpija, ale daje to mnóstwo satysfakcji – mówi. Poznajcie historię Ani Pielaszkiewicz.

  Ze statystyk wynika, że do największej liczby wypadków dochodzi… w domu. Jeśli mamy dobrze wyposażoną apteczkę, z ich skutkami możemy poradzić sobie sami. Co zatem powinno się w niej znaleźć? W jakich sytuacjach należy bezwzględnie udać się na SOR, a kiedy wystarczy zwykła wizyta u lekarza? Z tymi pytaniami w naszym programie zmierzył się Ariel Szczotok, ratownik medyczny.

  Kilka razy w tygodniu grupa lekarzy i ratowników medycznych przeczesuje Warszawę w poszukiwaniu potrzebujących pomocy bezdomnych. Robią to po godzinach i za darmo, a w działaniach nie zatrzymała ich nawet pandemia. Opatrują rany, leczą odmrożenia, dostarczają leki i środki higieniczne, służą radą - nie zawsze jedynie medyczną. Tak działa "Ambulans z serca", karetka dla bezdomnych.

  Piękna pogoda sprzyja górskim wycieczkom, lecz mogą być one bardzo niebezpieczne. Kilka dni temu 12-latek został ukąszony przez żmiję podczas wspinaczki w Beskidach. Interweniowali ratownicy GOPR. Jak zachować się w nagłych sytuacjach? I jak rozpoznać ugryzienia?

  Pomagali kobiecie, która zasłabła, sami potrzebowali pomocy. Ratownicy medyczni zostali wezwani na wesele w Świdwinie. Kiedy przybyli na miejsce i zajmowali się nieprzytomną 30-latką, zaatakował ich jeden z uczestników imprezy. Co grozi agresywnemu mężczyźnie?

  W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dziennikarza Pawła Kapustę, autora reportażu, który pokazał, w jak nieludzkich warunkach pracują polscy ratownicy medyczni oraz Daniela Glazera, ratownika medycznego. Pan Daniel w rozmowie z prowadzącymi przyznał, że bycie ratownikiem jest jego życiową misją. Niestety, by wiązać koniec z końcem, był zmuszony dorabiać na pełen etat w kawiarni. Co ciekawe, zarabiał tam lepiej, niż jako ratownik. Pracując ponad swoje siły Pan Daniel stracił chęć do działania i zdecydował się wyemigrować. Jak obecnie wygląda jego praca w Wielkiej Brytanii? Jak tam traktuje się ratowników medycznych?

  W studiu Dzień dobry TVN gościliśmy Marcina Najbauera, ratownika medycznego i Pawła Reszkę, dziennikarza, który napisał książkę ukazującą prawdziwe życie ratowników i ludzi, do których są wzywane karetki pogotowia. Jak wygląda rzeczywistość ratowników? Podobno ludzie, którzy pracują jako ratownicy medyczni, nie potrafią odpoczywać. Nie odnajdują się na urlopach. Niektórzy ratownicy pracują po 600 godzin tygodniowo! Czego najbardziej brakuje ratownikom?

  Od samego rana w TVN Cafe uczyliśmy naszych widzów jak udzielić pierwszej pomocy. Agnieszka Dąbrowska, organizator akcji "AXA kierunek ratunek: "Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy to jest taka aktywna forma dbania o bezpieczeństwo. To jest proste, nie należy się bać, trzeba mieć minimalną wiedzę, a można komuś uratować życie". Był tam również dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.

  Z taką sytuacja spotkał się kolega po fachu gościa Dzień Dobry TVN ratownika Grzegorza Bogusza. Jakie utrudnienia spotykają go na co dzień w drodze do niesienia pomocy? Co grozi osobie, która naruszy nietykalność cielesną ratownika medycznego? I jakie informacje należy podać dzwoniąc na pogotowie, aby maksymalnie skrócić czas oczekiwania na karetkę?

  Według raportu Ministerstwa Zdrowia w ciągu roku dyspozytorzy ratownictwa medycznego odebrali ponad 6,5 mln zgłoszeń, z czego ponad 997 były to połączenia fałszywe, złośliwe lub żarty. Polacy nie wiedzą w jakich sytuacjach zadzwonić pod numer 999, czy może nie traktują pracy ratowników medycznych poważnie? A może po prostu nie zdają sobie sprawy, że w czasie, gdy ratownicy jadą do nieuzasadnionego wezwania ktoś może umierać? Jakie są konsekwencje wezwania karetki bez powodu? O najgłupszych i najdziwniejszych sytuacjach w pracy opowiedzieli w Dzień Dobry TVN pracownicy ratownictwa medycznego: Ariel Szczotok, Kamil Miodek i Marcin Soboń.