ratownik medyczny

  Jak wyciągnąć przedmiot z nosa malucha?

  2-letnia Evie, pomimo noszenia nakrycia głowy i stosowania kremu z filtrem, doznała udaru słonecznego. Dziewczynka z 40-stopniową gorączką trafiła do szpitala. Jej mama i ratownik medyczny proszą o uważność.

  Zbliża się sezon wakacyjny. Podczas zażywania słonecznych kąpieli należy szczególnie uważać, by nie dostać udaru. Jak się przed nim uchronić? Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Jak udzielić pierwszej pomocy na plaży? Kiedy musimy zrezygnować ze słońca? Na te pytania w Dzień Dobry TVN odpowiedział Ariel Szczotok, ratownik medyczny.

  Ujednolicono tekst rozporządzenia, w którym określa się, jakie czynności może podjąć ratownik medyczny samodzielnie i na zlecenie lekarza. Co zakłada? Jak od tej pory będą wyglądać kompetencje ratowników?

  "Nie wystarczy zadzwonić na numer alarmowy".

  Pandemia nie zwalnia tempa. Zajętych jest coraz więcej łózek i respiratorów, a świat zmaga się z kolejnymi wariantami koronawirusa. Marcin Najbauer napisał jakiś czas temu apel na Facebooku, w którym prosił, aby ludzie decydowali się na szczepienie. Ratownik medyczny do tego samego zachęcał widzów Dzień Dobry TVN.

  "Zostawiłbym żonę, syna i małą córeczkę w brzuchu".

  Stan zdrowia Marcina "Borkosia" Borkowskiego od dnia jego wypadku śledzi cała Polska. Ratownik swoją pracą zaskarbił sobie serca

  Ich misją jest pomoc słabszym.

  "Wracałem do domu i łzy same leciały mi po twarzy".

  W czasach pandemii częściej mierzymy temperaturę. Pomiar wydaje się dość prosty, ale bywa, że jego wynik wydaje się za niski lub za wysoki. Dlaczego? Który termometr wybrać, jak i kiedy najlepiej mierzyć temperaturę? Cennych wskazówek udziela ratownik medyczny Ane Piżl.

  Marcin "Borkoś" Borkowski na co dzień pracuje jako zawodowy ratownik w warszawskim pogotowiu, a po godzinach przesiada się na motoambulans, by nieść dalej pomoc. Jeżdżąc na trójkołowym skuterze, potrafi na miejsce zdarzenia dojechać w 4 minuty.

  Trwa ogólnopolski protest ratowników medycznych. W samym tylko Białymstoku, wypowiedzenia złożyło aż 141 osoby. - Nie może być tak, że ratownik pracuje 300-400 godzin miesięcznie – mówią protestujący. Tematem zajęli się reporterzy programu Uwaga! TVN.

  1 września ruszył protest ratowników medycznych w całej Polsce w szpitalach wojewódzkich. Pracownicy odmówili przyjścia do szpitala lub wzięli minimalną liczbę godzin podczas dyżurów, by w ten sposób pokazać, że nie zgadzają się na warunki pracy, które oferują placówki. Przez sześć dni nie wyjedzie niemal połowa zespołów. Jak bunt wygląda w praktyce? O tym opowiedział Bartłomiej Matyszewski, ratownik medyczny.

  Ratownicy medyczni z trzech kolejnych miast w województwie lubuskim zdecydowali się dołączyć do ogólnopolskiego protestu ratowników. Poszli na lekarskie zwolnienia lub złożyli wypowiedzenia. W ten sposób domagają się podwyżek. Czy ratowników może zabraknąć?

  Judyta Moskała jest prawnikiem i ratownikiem medycznym. Kobieta stworzyła zespół medyków, który jeździ na rajdy samochodowe i udziela zawodnikom pierwszej pomocy. Co sprawiło, że wybrała dla siebie taką drogę?

  W różnych miastach w Polsce protestujący ratownicy medyczni wyszli na ulice. Domagają się m.in. lepszych zarobków. Swoje wsparcie przekazała im Katarzyna Grochola, która ujawniła, że to właśnie oni uratowali jej życie. Opublikowana przez pisarkę fotografia jest dramatyczna.

  Kiedy żar leje się z nieba, samochód stojący na słońcu staje się śmiertelną pułapką dla pozostawionych w nim dzieci i zwierząt. Ratownik medyczny Ariel Szczotok i reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger postanowili sprawdzić, jak szybko nagrzewa się auto w pełnym słońcu. Wynik był szokujący! Jak reagować, kiedy widzimy w nagrzanym samochodzie dziecko lub zwierzę?

  Często mijamy go na ulicy i nawet nie zdajemy sobie sprawy, że człowiek na motoambulansie niedawno uratował komuś życie. Potrafi dojechać wszędzie w cztery minuty. Dzięki temu jest przy poszkodowanych przed karetką. Marcin Borkoś Borkowski jest nie tylko ratownikiem medycznym, ale przede wszystkim bohaterem, którego warto poznać lepiej.

  Pandemia to prawdziwy sprawdzian dla służby zdrowia. Wolontariuszy i młodych ratowników jednak nie brakuje. Oni, zamiast wylegiwać się na kanapie, zakasali rękawy i zaczęli opatrywać osoby bezdomne pod warszawskim Dworcem Centralnym. W Dzień Dobry TVN 18-letni Fabian Sawicki i 17-letni Dawid Kacperowski opowiedzieli nam, dlaczego zdecydowali się pomagać.

  Jedna kobieta. Dwa etaty. Za dnia twardo stąpa po ziemi, zajmując się pacjentami jako ratownik medyczny, a po godzinach – z głową w chmurach – podciąga się na linie i jako jedna z nielicznych kobiet w Polsce wykonuje pracę alpinistki przemysłowej. - Czasem jest niewygodnie, trochę ciężko, uprząż się wpija, ale daje to mnóstwo satysfakcji – mówi. Poznajcie historię Ani Pielaszkiewicz.

  Agresywny mężczyzna zmarł po podaniu przez ratowników medycznych środków uspokajających. Wcześniej próbowali obezwładnić go policjanci, którzy przybyli na miejsce po otrzymaniu wezwania od jego matki. Trwa wyjaśnianie przyczyn zgonu 36-letniego mieszkańca Ostrowa Wielkopolskiego.

  Ze statystyk wynika, że do największej liczby wypadków dochodzi… w domu. Jeśli mamy dobrze wyposażoną apteczkę, z ich skutkami możemy poradzić sobie sami. Co zatem powinno się w niej znaleźć? W jakich sytuacjach należy bezwzględnie udać się na SOR, a kiedy wystarczy zwykła wizyta u lekarza? Z tymi pytaniami w naszym programie zmierzył się Ariel Szczotok, ratownik medyczny.

  Z powodu lockdownu spowodowanego pandemią koronawirusa cierpi wiele branż. Z dużymi problemami zmaga się m.in. gastronomia. Aby ratować biznes, wielu właścicieli restauracji zdecydowało się na niestandardowe usługi. Podczas walki o przetrwanie część z nich nie zapomina jednak o medykach walczących na pierwszej linii frontu i seniorach. Należy do nich m.in. Marcin Kaczmarczyk.

  Kilka razy w tygodniu grupa lekarzy i ratowników medycznych przeczesuje Warszawę w poszukiwaniu potrzebujących pomocy bezdomnych. Robią to po godzinach i za darmo, a w działaniach nie zatrzymała ich nawet pandemia. Opatrują rany, leczą odmrożenia, dostarczają leki i środki higieniczne, służą radą - nie zawsze jedynie medyczną. Tak działa "Ambulans z serca", karetka dla bezdomnych.

  Pani Urszula miała niepokojące objawy. Wezwała karetkę. Lekarz przez teleporadę uznał, że są to symptomy typowe dla zawału i zalecił przewiezienie jej do szpitala, ale obecny na miejscu ratownik medyczny, stwierdził, że będzie bezpieczniej, jeśli zostanie ona w domu. Gdy 41-latka trafiła na SOR, było już za późno na ratunek. Sprawą zajęli się reporterzy "Uwagi! TVN".

  Przez pandemię koronawirusa Europejska Rada Resuscytacji zmieniła zasady udzielania pierwszej pomocy. Wytyczne obowiązują osoby bez wykształcenia medycznego. Zobacz, co się zmieniło.

  Piękna pogoda sprzyja górskim wycieczkom, lecz mogą być one bardzo niebezpieczne. Kilka dni temu 12-latek został ukąszony przez żmiję podczas wspinaczki w Beskidach. Interweniowali ratownicy GOPR. Jak zachować się w nagłych sytuacjach? I jak rozpoznać ugryzienia?

  Pomagali kobiecie, która zasłabła, sami potrzebowali pomocy. Ratownicy medyczni zostali wezwani na wesele w Świdwinie. Kiedy przybyli na miejsce i zajmowali się nieprzytomną 30-latką, zaatakował ich jeden z uczestników imprezy. Co grozi agresywnemu mężczyźnie?