Ratownicy medyczni chcą za pomocą sygnałów dźwiękowych oddać cześć tragicznie zmarłemu na służbie koledze z Siedlec, który został zaatakowany nożem przez agresywnego pacjenta. Kiedy zawyją syreny? Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz resort zdrowia w związku z dramatem zapowiadają zintensyfikowanie działań na rzecz ochrony członków ZRM.
Dalsza część tekstu poniżej.
Hołd dla zabitego ratownika medycznego. Kiedy zawyją syreny?
W niedzielę, 26 stycznia Krajowa Rada Ratowników Medycznych zaapelowała, aby zespoły ratownictwa oddały hołd zamordowanemu w Siedlcach koledze, włączając w poniedziałek o godzinie 17.00 syreny karetek.
- W związku ze wstrząsającym wydarzeniem i tragiczną śmiercią na dyżurze naszego kolegi ratownika medycznego uprzejmie prosimy, aby w poniedziałek, 27 stycznia o godzinie 17.00 zespoły ratownictwa medycznego, które nie będą wtedy udzielać pomocy medycznej, wyszły z budynków i włączyły na minutę sygnały karetek - czytamy w komunikacie KRRM.
To symboliczny gest, który ma na celu uczcić pamięć tragiczne zmarłego i zjednoczyć się z jego rodziną oraz całym środowiskiem. Pod pismem podpisał się prezes KRRM Mateusz Komza i prezes Związku Pracodawców Ratownictwa Medycznego Małgorzata Popławska.
Siedlce. Ratownik medyczny zabity na służbie
W sobotę, 25 stycznia po godz. 18 w Siedlcach 59-letni mężczyzna wezwał karetkę pogotowia, po czym podczas udzielania pomocy zaatakował nożami dwóch ratowników.
Jeden z medyków (64 l.) został ugodzony w klatkę piersiową i po przewiezieniu do szpitala zmarł. Drugi z ratowników doznał obrażeń nadgarstka. Sprawca, który miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie, trafił do placówki medycznej, gdzie jest pilnowany przez policjantów.
Jak przekazała PAP prok. Krystyna Gołąbek z Prokuratury Okręgowej w Siedlcach, zatrzymanym jest 59-letni Adam Cz. Z uwagi na to, że mężczyzna przebywa obecnie w szpitalu, jego przesłuchanie nie jest teraz możliwe.
Sprawca usłyszał dwa zarzuty
Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Siedlcach prok. Krystyna Gołąbek poinformowała, że podejrzany o zabójstwo ratownika w Siedlcach Adam Cz. usłyszał dwa zarzuty. Jeden to zarzut zabójstwa, a drugi - czynnej napaści na funkcjonariusza publicznego. W tej sprawie prokurator przyjął, że podejrzany działał w zamiarze dokonania co najmniej ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.
Według ustaleń śledczych, w sobotę w jednym z mieszkań przy ul. Sobieskiego w Siedlcach (woj. mazowieckie) miała miejsce impreza, w której uczestniczyło sześć osób, w tym 59–letni mieszkaniec Siedlec - Adam Cz. Mężczyzna źle się poczuł i wezwał pogotowie, a po przyjeździe zaatakował jednego z ratowników. 64-letni ratownik został ugodzony nożem w klatkę piersiową i po przewiezieniu do szpitala zmarł. Drugi z ratowników został zraniony w nadgarstek.
Ratownicy medyczni żądają zmian w przepisach dot. ich bezpieczeństwa
O podjęcie natychmiastowych działań w celu przeciwdziałania agresji wobec ratowników medycznych zwrócił się do Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Sprawiedliwości Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM), który zaproponował zaostrzenie kar za napaść na ratowników medycznych, wprowadzenie skutecznych mechanizmów ochrony prawnej personelu medycznego, wprowadzenie monitoringu wizyjnego podczas interwencji w postaci kamer nasobnych personelu ZRM oraz zwiększenie nakładów na edukację i kampanie społeczne promujące szacunek dla ratowników medycznych.
Ratownicy chcą również szkoleń dla ratowników medycznych z zakresu radzenia sobie z agresją oraz zapewnienia wsparcia psychologicznego dla ofiar agresji i wsparcia psychologicznego dla ratowników medycznych w miejscu pracy. Proponują również utworzenie specjalnego funduszu na pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji ratowników poszkodowanych w wyniku napaści.
Po tragedii w Siedlcach i apelu OZZRM Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz resort zdrowia wydały wspólne oświadczenie, w którym zadeklarowały "podjęcie stanowczych działań w celu zwiększenia ochrony służb medycznych oraz zapewnienia skuteczności ścigania przestępstw przeciwko ratownikom". Chodzi m.in. o zintensyfikowanie współpracy z organami ścigania "w celu szybkiego i skutecznego pociągania sprawców do odpowiedzialności za przemoc i akty agresji wobec ratowników medycznych", dokonanie przeglądu przepisów dotyczących ochrony pracowników medycznych oraz wdrożenie dodatkowych szkoleń dla personelu medycznego w zakresie bezpieczeństwa oraz procedur postępowania w sytuacjach zagrożenia.
Resorty zapowiedziały także przeprowadzenie kampanii społecznych promujących szacunek dla pracowników medycznych i zrozumienie dla podejmowanych przez nich interwencji.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Ratownicy medyczni mieli przeprowadzić badanie ginekologiczne. Jest śledztwo prokuratury
- Kulisy pracy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. "Są dni, że telefon nie stygnie"
- Ratownicy medyczni wspominają najgorsze akcje. "Zasłabła w bloku na 4. piętrze. To była nieudana reanimacja"
Autor: Berenika Olesińska
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: NurPhoto/Contributor/Getty Images