Materiał promocyjny

Kulisy pracy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. "Są dni, że telefon nie stygnie"

Lotnicze Pogotwie Ratunkowe
Lotnicze Pogotowie Ratunkowe - napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN
Załogi Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (LPR) realizują rocznie ponad 10 tysięcy misji. Ich celem jest przede wszystkim pomoc ofiarom wypadków i transport pacjentów. - Jesteśmy cały czas gotowi - przyznaje pilot Łukasz Chalupka.

Jak wygląda praca w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym?

Zespół Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego (HEMS) składa się z trzech osób: pilota, ratownika medycznego i lekarza.

- Są dni, gdzie można powiedzieć, że telefon nie stygnie. Dzisiaj na razie jest spokojnie. Natomiast jesteśmy cały czas gotowi, w każdej chwili możemy polecieć - deklaruje pilot Łukasz Chalupka.

Jak dodaje, podstawowym rejonem działania jest promień 60 km od bazy. Wtedy jest gotowość do startu w ciągu 3 minut. Kolejnym rejonem jest od 60 do 130 km, wtedy mamy wydłużoną gotowość do 6 minut. Chodzi po prostu o to, że w razie potrzeby dotankowujemy śmigłowiec. To nie znaczy też, że nie polecimy ponad ten 130 km, bo jak najbardziej jest to możliwe - tłumaczy rozmówca Dzień Dobry TVN.

Na pokładzie śmigłowca LPR znajduje się m.in. sprzęt do badania USG, wentylacji pacjentów i odpowiednie leki.

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe walczy z czasem

W ubiegłym roku LPR wykonało ponad 10 tys. lotów.

- Pacjent, który znajdzie się w stanie bezpośredniego zagrożenia zdrowotnego ma największe szanse na uratowanie zdrowia i życia, kiedy od momentu wystąpienia tego zdarzenia, trafi w przeciągu 60 minut do ośrodka, w którym w sposób ostateczny będzie mogła mu być udzielona pomoc. Naszą rolą - jako lotniczych zespołów ratownictwa medycznego - jest wsparcie i walka z tym czasem - wyjaśnia dr Marcin Podgórski, dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Obecnie śmigłowce stacjonują w 21 bazach stałych rozmieszczonych w całej Polsce oraz jednej bazie sezonowej. Dzięki m.in. funduszom europejskim część z nich udało się zmodernizować, a nawet wybudować nowe. Przypomnijmy, że nasz kraj jest obecny w Unii Europejskiej od 20 lat.

Więcej na ten temat w materiale wideo.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
Źródło: mat. prasowe

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Reporter: Magda Nabiałczyk

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości