Ratownik medyczny obala mity związane z upałem. "Zimny prysznic nie jest dobrym rozwiązaniem"

Jak radzić sobie podczas upałów?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Pogoda na dziś
Pogoda na dziś
Zimna herbata w upalne dni - to jest to!
Zimna herbata w upalne dni - to jest to!
Oparzenia słoneczne – jak sobie z nimi poradzić?
Oparzenia słoneczne – jak sobie z nimi poradzić?
Rozpoczynamy lato!
Rozpoczynamy lato!
Jakie będzie lato w tym roku?
Jakie będzie lato w tym roku?
Upały i beton nas zabiją?
Upały i beton nas zabiją?
Odpowiednie nawadnianie i schładzanie organizmu jest kluczowe, szczególnie podczas fali upałów. O czym jeszcze nigdy nie powinniśmy zapominać, gdy na dworze skwar? W Dzień Dobry TVN powiedział o tym ratownik medyczny Bartek Matyszewski.

Jak radzić sobie podczas upałów?

Niektórzy ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że w ciepłe dni należy szczególnie zadbać o swój dobrostan. Upał może doprowadzić bowiem nie tylko do przegrzania, ale także zasłabnięcia i udaru cieplnego. By do niego nie doprowadzić, powinniśmy pamiętać o regularnym nawadnianiu organizmu i przebywaniu w cieniu. 

- Starajmy się pić wodę i jednocześnie pamiętajmy, że są alternatywy. Obfite w wodę owoce - arbuzy, cytrusy. [...] 2 i 2,5 litra to jest minimum. Przy dużych temperaturach zwiększamy nawet o litr - tłumaczył Bartek Matyszewski.

Jakie są metody na schładzanie organizmu?

W upalne dni powinniśmy unikać przebywania na słońcu i nadmiernego wysiłku fizycznego na zewnątrz. Gdy już musimy opuścić mieszkanie, nie możemy zapomnieć o nakryciu głowy, okularach przeciwsłonecznych oraz filtrze UV, który wcześniej nakładamy na skórę. By schłodzić ciało, możemy wokół szyi zawiązać wilgotną apaszkę, osłonić kark chłodnym ręcznikiem lub później - wziąć prysznic. - Zimny prysznic nie jest dobrym rozwiązaniem, natomiast chłodny - jak najbardziej. [...] Metody naturalne obniżania temperatury ciała, to wykorzystywanie prostych leków dostępnych bez recepty, takich jak paracetamol, kiedy mamy temperaturę do 38,5 - dodał ratownik medyczny.

Gdy już dojdzie do przegrzania organizmu, a termometr wskaże nam stan podgorączkowy, nie warto bagatelizować objawów. Szczególnie narażone na silne działanie promieni słonecznych są dzieci oraz starsze osoby. Zadbajmy o to, by regularnie piły wodę i przebywały w zacienionych miejscach.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Autor: Zofia Wierzcholska

Źródło zdjęcia głównego: DDTVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości