Oparzenia przy grillu. Jak sobie pomoc?
Należy pamiętać, że traktowanie oparzeń pianką, zasypką, mlekiem, śmietaną, rozbitym jajkiem czy kefirem to bardzo kiepski pomysł. - Z takich najbardziej niebezpiecznych, które warto podkreślić, to wylanie białka kurzego na oparzenie albo posypanie go solą czy polanie alkoholem. Przez chwilę da przyjemne ochłodzenie, parujący alkohol, zwłaszcza ten wysokoprocentowy, np. spirytus, [...] ale za chwilę on spowoduje dramatyczne pogorszenie - tłumaczył w Dzień Dobry TVN Ariel Szczotok, ratownik medyczny.
Jeśli ktoś w naszej obecności się oparzy i chcemy mu pomóc, to dobrze jest założyć rękawiczki, musimy bowiem pamiętać, że oparzenie to rana. - Pierwszą pomocą zawsze będzie dla nas woda bieżąca, jeśli jesteśmy w domu - to kran, letnia woda - tłumaczył nasz rozmówca. W sytuacji, gdy do takiego wypadku dochodzi na biwaku, możemy wykorzystać wodę mineralną lub wodę z jeziora, rzeki, jeśli takie są gdzieś w pobliżu. Oparzenia należy polewać wodą 15-20 minut. W przypadku, gdy nie możemy schłodzić oparzenia wodą, warto sięgnąć po opatrunki hydrożelowe. Zamknięty w nich żel "wyciąga" ciepło.
Dalsze postępowanie będzie zależało od tego, jak po takim schładzaniu wygląda skóra. Gdy widoczne jest tylko zaczerwienienie, nie musimy nic robić. Jeśli jednak na skórze jest pęcherz, który np. pękł - trzeba zabezpieczyć ranę. Jeśli jesteśmy na grillu i nie wiemy, co zrobić, możemy sięgnąć po folię spożywczą i z jej pomocą możemy zrobić coś na wzór opatrunku. W sytuacji, gdy nie mamy foli, ale mamy apteczkę, to trzeba sięgnąć po opatrunek hydrożelowy.
Sposób postępowania przy oparzeniach różnych części ciała
Jak powiedział Ariel Szczotok, jeżeli dojdzie do oparzenia twarzy czy szyi, to powinniśmy jak najszybciej wezwać zespół ratownictwa medycznego. - Obrzęki w obrębie twarzy i szyi mogą powodować trudności w oddychaniu i to będzie stan bezpośredniego zagrożenia życia - wyjaśnił.
Pomoc powinniśmy wezwać w przypadku oparzeń, które przypominają bransoletkę. Taki "wzór" powstaje np. gdy oblejemy się gorącym olejem. - I mamy bransoletkę wokół ręki, nogi ten obrzęk może spowodować odcięcie dopływu krwi do części ciała poniżej - dodał.
Jakie są rodzaje oparzeń? Jak je rozpoznać i jak postępować? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Te osoby powinny unikać grillowanego jedzenia. Największym zagrożeniem jest chrupiąca skórka
- 72-latek miał COVID-19 przez ponad 600 dni. Jak to możliwe?
- 80% z nas może zetknąć się z tym wirusem. Wywołuje nie tylko raka szyjki macicy. "Jamy ustnej, gardła, języka"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN