Spora część z nas nie wyobraża sobie świętowania Nowego Roku bez puszczania fajerwerków. Niestety nie zawsze wiemy, jak się z nimi obchodzić, a to skutkuje np. poparzeniem i wizytą na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Jak udzielić pierwszej pomocy osobie, która ucierpiała po odpaleniu petardy? Jakie rzeczy warto ze sobą zabrać? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział Ariel Szczotok, ratownik medyczny.
Puszczanie fajerwerków. Jak uniknąć zranienia?
Nieumiejętne używanie fajerwerków i alkohol to często przepis na tragedię. Ucierpieć może nie tylko ten, kto odpala petardy, ale również osoby postronne, które mu towarzyszą. Aby zminimalizować ewentualne szkody, jeśli wybieramy się większą grupą obserwować fajerwerki, warto zabrać ze sobą kilka rzeczy.
- Rękawiczki, opatrunek, gazę czy butelkę wody na wypadek, gdyby doszło do takiego nieszczęśliwego zdarzenia związanego z wybuchem fajerwerków czy oparzeniem, bo te elementy będą nam bardzo potrzebne. Warto sobie tę apteczkę przypiąć do paska. Są takie możliwości, można coś po prostu wrzucić do torebki albo nawet do kieszeni kurtki - wyliczał Ariel Szczotok, ratownik medyczny.
Jeśli odpalenie fajerwerków skończy się poparzeniem, zranioną część ciała należy polać wodą.
- Jeżeli mamy dostęp do bieżącej wody, to byłoby to najlepsze rozwiązanie, jeżeli jest to oparzenie typowe od płomienia fajerwerków, to wtedy ta woda będzie super rozwiązaniem. Jeżeli okaże się, że będziemy w miejscu, w którym śnieg spadnie, nie używajmy śniegu do schładzania rany oparzeniowej. Zbyt duża różnica temperatur spowoduje uszkodzenie tkanek i pogłębienie tego urazu - tłumaczył gość Dzień Dobry TVN. Jak podkreślił, petardy najczęściej ranią ręce i twarz. Zdarzają się też urazy gałki ocznej.
- Oparzenie gałki ocznej zwykle jest tragiczne w konsekwencjach. Zdarza się to bardzo często. Ja w swojej karierze zawodowej nie pamiętam sylwestra bez osoby z urazem gałki ocznej - dodał specjalista.
Fajerwerki i urazy kończyn. Jak postępować?
Nieumiejętne puszczanie petard niestety często kończy rozerwaniem lub wręcz oderwaniem części kończyny.
- Te obrażenia są bardzo poważne, ponieważ nie są to proste cięcia, tylko rozerwanie tkanek. Przy dużym krwawieniu z ratunkiem przychodzi nam opaska uciskowa, którą zakładamy maksymalnie wysoko - pokazywał ratownik. Taką opaskę poszkodowany może "nosić" nawet kilka godzin.
Sylwestrowa noc to czas, kiedy ratownicy mają bardzo dużo pracy. Kiedy powinniśmy wezwać pogotowie, a kiedy możemy samodzielnie udać się na SOR? O czym jeszcze trzeba pamiętać, gdy kogoś zranią fajerwerki? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do upadku. Co zrobić, aby zimą uniknąć kontuzji?
- Kawa, herbata, a może sok? Czym powinno się popijać leki?
- Eksperci biją na alarm: przybywa dzieci z krótkowzrocznością. Jak można temu zaradzić?
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News