Czym popijać leki?
Spora część z nas, kiedy musi przyjąć leki, nie zastanawia się nad tym, czym je popija. A szkoda, bo napoje takie, jak kawa czy herbata mogą wpływać m.in. na to, jak lek się wchłonie. Najlepszym wyborem będzie zatem wodąa. Od tej reguły są jednak wyjątki. - Żelazo warto popić sokiem pomarańczowym, bo wtedy zwiększamy wchłanianie, gdyż jest tutaj dużo witaminy C, możemy też zjeść posiłek, np. z kapustą kiszoną - powiedziała w Dzień Dobry TVN Ana Krysiewicz - farmaceutka, Matka Aptekarka.
Napojem, którego nie powinno się łączyć z lekami, jest sok grejpfrutowy. - Niestety ma taki składnik, który powoduje, że w enzymy w jelitach powodują zmianę działania tych leków. Jest bardzo szeroka grupa leków. Od leków np. psychotropowych, przeciwlękowych, przeciwbólowych, anestezjologicznych, czy takie popularne, jak na nadciśnienie - tłumaczyła nasza rozmówczyni.
Jedzenie a przyjmowanie leków. Czy to, co jemy wpływa na działanie leków?
Trzeba mieć świadomość, że nie tylko napoje, ale i niektóre produkty mogą wpływać na działanie leków. W przypadku środków przeciwbólowych nie powinno się ich łączyć z czosnkiem oraz imbirem. - Mogą wpływać na silniejsze działanie środków - wyjaśniła ekspertka. Nie oznacza to jednak, że w dniu, kiedy przyjmujemy lek nie wolno nam zjeść czosnku lub imbiru. Wystarczy odczekać minimum godzinę.
Natomiast są preparaty, które powinno się przyjmować razem z jedzeniem. Jednym z nich jest witamina D. - To jest witamina rozpuszczana w tłuszczach, więc powinniśmy ją przyjąć z tłuszczem. Przychodzi pacjent do apteki, mówi: "mam popić olejem?". To jest nie do przejścia. Wystarczy zjeść kanapkę z masłem, serem, wędliną, gdzieś, gdzie będzie tłuszcz, albo po prostu podczas obiadu - dodała. Dzięki temu możemy zwiększyć jej przyswajalność o nawet 30-50 proc.
A co z owocami i warzywami? Czy leki można łączyć z miętą lub innymi ziołami? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Antybiotyki są dobre, ale nie na wszystko. Co powinniśmy wiedzieć o antybiotykoterapii?
- Jak wzmocnić odporność? Dietetyk: "Zmień 3 rzeczy tej zimy, żeby rzadziej chorować"
- Z tej rośliny można zrobić prozdrowotny napar. Poznajcie prozdrowotne działanie jemioły
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN