Herbata z jemioły, a ściślej mówiąc jemioły pospolitej, jest lekiem z bardzo długą historią.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Zioła - naturalne metody leczenia
Zdrowotne właściwości tej rośliny zostały opisane już na przełomie III i II wieku p.n.e. przez Teofrasta. W Europie przez wieki uznawana była za świetny lek na epilepsję, a w Chinach na niepłodność u kobiet. Dziś jej zastosowanie jest nieco inne.
Herbata z jemioły – właściwości i działanie
Jemioła pospolita jest rośliną bogatą w składniki odżywcze. Do najważniejszych należą m.in. polisacharydy, aminokwasy, awonoidy, kwasy organiczne, triterpeny, cholina i fitosterole. Warto zaznaczyć, że ich ilość zależy od gatunku drzewa, z którego została zebrana.
Jemioła pospolita wykazuje działanie uspokajające i regulujące ciśnienie krwi. Można wykorzystać ją do leczenia zaburzenia rytmu serca, miażdżycy, nerwicy i przewlekłych chorób stawów. Dodatkowo, dzięki zawartości lektyn i wiskotoksyn, wykazuje właściwości cytoksyczne, polegające na niszczeniu komórek nowotworowych. Herbata z jemioły ma pozytywny wpływ na działanie układu odpornościowego.
Dzięki właściwościom rozluźniającym mięśnie dobrze sprawdza się w przypadku zaburzeń miesiączkowania oraz niestrawności. Zalecana jest także do łagodzenia dolegliwości w okresie menopauzy. Herbata z jemioły poprawia metabolizm organizmu, działa moczopędnie, wspomagając detoksykację oraz zmniejsza stężenie glukozy we krwi.
Kto powinien pić herbatę z jemioły?
Ze względu na swoje właściwości herbata z jemioły wskazana jest dla:
- osób z nieprawidłowym ciśnieniem krwi,
- chorych na miażdżycę,
- diabetyków,
- osób po udarze mózgu,
- cierpiących na zwapnienie żył,
- chorych na nowotwory,
- osób z zaburzeniami hormonalnymi,
- cierpiących na zaburzenia metabolizmu,
- osób niespokojnych i znerwicowanych,
- kobiet w okresie menopauzy,
- kobiet borykających się z zaburzeniami miesiączkowania.
Zbieranie i przechowywanie jemioły na napar
Aby herbata z jemioły była nie tylko zdrowa, lecz także nieszkodliwa, należy przestrzegać kilku zasad odnoszących się do jej zbierania oraz przechowywania. Najbardziej cenna i pełna wartościowych składników jest ta rosnąca na dębach i jabłoniach – zawiera dużo więcej lektyn niż jemioła pozyskana z innych drzew liściastych. Jemiołę należy zbierać od października do grudnia oraz od marca do kwietnia.
Niektórzy zalecają także zbiory w czasie od grudnia do marca. Potrzebnym do przygotowania herbaty z jemioły surowcem są liście oraz ewentualnie bardzo cienkie łodyżki pozbawione owoców. Należy je pociąć na kawałki i wysuszyć w temperaturze maksymalnie 25℃. Wysuszona roślina powinna mieć zielony lub żółto-zielony kolor. Prawidłowo przygotowane składniki na herbatę z jemioły należy przechowywać w papierowej lub bawełnianej torbie zawieszonej w przewiewnym miejscu.
Herbatę z jemioły można również przygotować z gotowego produktu dostępnego w aptekach i sklepach zielarskich.
Herbata z jemioły – przygotowanie
Herbatę z jemioły można przygotować na kilka sposobów. Najpopularniejszy polega na zaparzeniu suszu we wrzątku – 1 łyżka liści na pół litra wody. Czas parzenia herbaty to 10–15 minut. Herbatę z jemioły można przygotować jako macerat. Łyżkę suszu należy zalać szklanką letniej wody i odstawić na godzinę. Po tym czasie trzeba przecedzić napar i jest on gotowy do spożycia. Można również zastosować „nocne parzenie”. 1 łyżeczkę suszonej jemioły należy zalać szklanką zimnej wody i pozostawić na całą noc. Rano wystarczy jedynie lekko podgrzać herbatę i przecedzić. Zalecana dawka to ⅓ szklanki herbaty 3 razy dziennie.
Przeciwwskazania i działania niepożądane
Herbata z jemioły nie powinna być spożywana przez kobiety w ciąży, a także w czasie laktacji oraz przez osoby ciężko chore i cierpiące na nadwrażliwość na jemiołę. Zaleca się jej picie po konsultacji z lekarzem i pod jego nadzorem.
Napar ten spożywany w nadmiarze może wywołać działania niepożądane, takie jak: nudności i wymioty, biegunki, bóle brzucha, kolki, a nawet majaczenie i drgawki, ponieważ jest to roślina trująca.
Zobacz także:
- Wyciąg z jemioły – właściwości, działanie oraz skutki uboczne
- Oprawca, bez którego nie wyobrażamy sobie świąt. Dlaczego jemioła szkodzi drzewom?
- Całujesz się pod jemiołą? Sprawdź skąd się wziął ten zwyczaj i czy warto to robić
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: HansJoachim/Getty Images