Olej szafranowy pozyskiwany jest z wytłaczania na zimno nasion krokosza barwierskiego. Co ciekawe, swym wyglądem przypomina nieco oset. Oprócz zastosowania medycznego i kosmetycznego ten niezwykły składnik wykorzystuje się także w kuchni, a nawet malarstwie.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Zioła - naturalne metody leczenia
Olej szafranowy – właściwości
Z właściwości oleju szafranowego korzystano już w starożytnej Grecji i Egipcie, stosując go jako środek przeciwbólowy, przeciwzapalny i poprawiający ukrwienie. Produkt ten wykazuje szerokie działanie prozdrowotne, dlatego warto korzystać z jego dobrodziejstw. W swoim składzie ma bardzo dużo kwasów omega-6, które wpływają na zmniejszenie stężenia złego cholesterolu, co przekłada się na zapobieganie problemom sercowo-naczyniowym, zmniejszenie ryzyka pojawienia się choroby wieńcowej czy miażdżycy.
Komu poleca się stosowanie oleju szafranowego?
Stosowanie oleju szafranowego przyczynia się również do przeciwdziałania nadciśnieniu tętniczemu. To także doskonałe remedium na problemy z drogami oddechowymi np. w czasie infekcji. Olej szafranowy pomaga pozbyć się śluzu, ułatwiając odkrztuszanie i wzmacniając jednocześnie odporność. Ponadto poprawia funkcjonowanie mózgu i reguluje prawidłową przemianę materii (głównie dzięki bogactwu kwasu linolowego).
Co więcej, olej szafranowy polecany jest osobom, które walczą ze zbędnymi kilogramami. Odchudzanie z użyciem tego produktu jest dużo bardziej efektywne, gdyż zawarte w nim kwasy omega-5 i omega-6 pozwalają szybciej spalać tłuszcz. Wystarczy w czasie kuracji pić jedną łyżkę stołową oleju dziennie.
Olej uzyskiwany z tłoczenia na zimno nasion krokosza barwierskiego jest także rekomendowany osobom cierpiącym na cukrzycę. Pomaga bowiem utrzymywać równowagę poziomu cukru we krwi. W przypadku kobiet olej szafranowy reguluje gospodarkę hormonalną odpowiedzialną za prawidłowy cykl menstruacji i przeciwdziała syndromowi PMS. Wykazuje także działanie uspokajające, pomagając walczyć z bezsennością.
Olej szafranowy – gdzie się go wykorzystuje najczęściej?
Olej szafranowy ma bardzo szerokie zastosowanie w kosmetyce. Dzięki skoncentrowanej witaminie E, czyli naturalnemu antyoksydantowi, świetnie radzi sobie z problemem wypadających i mocno przetłuszczających się włosów. Skutecznie je pielęgnuje, regeneruje, nadaje im zdrowy połysk i poprawia ich ogólną kondycję, przeciwdziałając łamliwości i stymulując mieszki włosowe do wzrostu.
Zapobiega więc łysieniu, sprawiając, że włosy rosną mocniejsze i grubsze. Dodatkowo olej szafranowy skutecznie chroni kosmyki przed promieniowaniem UV. Z tego względu jest często wykorzystywany w maskach, szamponach czy odżywkach do włosów.
Olej szafranowy na skórę
Mało kto wie, że w codziennej pielęgnacji ciała olej szafranowy także świetnie się sprawdzi, wykazuje bowiem również właściwości regeneracyjne. Jego regularne stosowanie może doprowadzić do zmniejszenia widoczność blizn, przebarwień czy zaczerwienień. Olej szafranowy wykorzystywany jest także do ajurwedy, gdyż wykazuje silne właściwości odżywcze i nawilżające, a to wszystko dzięki dużej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ponadto (dzięki zawartości witaminy A) wykazuje także działanie odmładzające, redukując widoczność zmarszczek i zwiększając jędrność skóry.
Olej szafranowy to również dobre rozwiązanie dla osób zmagających się z problemem trądziku czy nadmiernej produkcji sebum. Działanie specyfiku jest natychmiastowe – już po pierwszej aplikacji można zauważyć mniejszą liczbę zaskórników, a pory zostają uwolnione od zalegającego w nich łoju.
Zastosowanie oleju szafranowego w sztuce
Jednak kosmetyka to nie jedyna dziedzina, w której wykorzystuje się szerokie właściwości oleju szafranowego. Kwiaty pochodzące z krokosza barwierskiego były w malarstwie używane do tworzenia barwników, z kolei świetną konsystencję farb zapewniał właśnie olej szafranowy.
Zastosowanie tego produktu zapewnia pracom satynowe wykończenie i ładny połysk. Polecany jest zwłaszcza do jasnych kolorów, które dzięki niemu stają się doskonale przejrzyste. Olej szafranowy w malarstwie jest często stosowany również z tego względu, iż gwarantuje kolorom trwałość, zapobiegając ich żółknięciu. Do tego niezwykle przyjemnie pachnie, czyniąc tworzenie sztuki jeszcze większą przyjemnością.
Szafran w kuchni
Warto wiedzieć, że olej szafranowy stosuje się także w celach kulinarnych. Może świetnie zastępować oliwę z oliwek, np. w warzywnych sałatach czy sosach. Nie wolno jednak na nim smażyć.
Zobacz także:
- Jak stosować i do czego używać szafran?
- Szafran to afrodyzjak! Jak go stosować w kuchni i lecznictwie?
- Leczenie oczu ziołami - które choroby i jakimi roślinami można leczyć?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: mescioglu/Getty Images