Historyczne znaczenie szałwii
Nad Wisłą występuje sześć gatunków szałwii, a najpopularniejszym z nich jest szałwia lekarska, którą można kupić między innymi w aptekach. Okazuje się, że roślina ta była przydatna już tysiące lat temu - zarówno podczas codziennych rytuałów urodowych, jak i w momentach ratowania życia.
- Ta szałwia lekarska była używana już przez Rzymianki, które przygotowywały z niej kosmetyki, z których korzystały, a rzymscy legioniści np. stosowali szałwię jako lek na rany zadane podczas bitew i można powiedzieć, że była remedium na wszystko. Mówi też o tym polskie przysłowie, w którym słyszymy, że śmierć tego nie ubodzie, kto ma szałwię w ogrodzie - opowiada w materiale Dzień Dobry TVN Joanna Sójka z Olenderskiego Parku Etnograficznego w Wielkiej Nieszawce.
Właściwości lecznicze szałwii - kiedy ją zrywać?
Najistotniejszym surowcem leczniczym szałwii są jej liście. - Zbieramy w tym momencie, kiedy mamy jeszcze pąki kwiatowe nierozkwitnięte, ale już widzimy, że one się zawiązały. Wtedy przyjmuje się, że szałwia ma najwyższą wartość leczniczą - uświadamia zielarka i badaczka folkloru Sara Maria Orzechowska.
Ekspertka dodała, że tę roślinę można ścinać nawet 2-3 razy do roku. - I warto na koniec sezonu tę szałwię przyciąć tak króciutko, bo ona im jest starsza, tym bardziej będzie drewniała i tym liście będą mniejsze - zaznaczyła bohaterka reportażu Dzień Dobry TVN.
Jakie właściwości prozdrowotne szałwii wymieniła ekspertka? Sprawdź w naszym materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Poziewnik szorstki - właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia. Czym wyróżnia się to ziele?
- Te zioła i rośliny zapewnią spokój i bezpieczeństwo Twojemu znakowi zodiaku. Które warto mieć przy sobie?
- Dlaczego tunele foliowe to dobry pomysł i co można w nich uprawiać?
Autor: Berenika Olesińska
Reporter: Łukasz Kowalski
Źródło zdjęcia głównego: GMVozd/Getty Images