Jak pielęgnować trawnik, by pięknie rósł? Wiele osób popełnia ten jeden błąd. "To może tylko zaszkodzić"

Jak pielęgnować trawnik, by pięknie rósł? Wiele osób popełnia ten jeden błąd
Źródło: Dzień Dobry TVN
Trawnikowe sos (napisy)
Trawnikowe sos (napisy)
Jak postawić na nogi monsterę? (napisy)
Jak postawić na nogi monsterę? (napisy)
Stylista roślin – nowy zawód do zadań specjalnych
Stylista roślin – nowy zawód do zadań specjalnych
Rzuć porządki, idź na grządki!
Rzuć porządki, idź na grządki!
Podstawy kwiatowego savoir-vivre
Podstawy kwiatowego savoir-vivre
Przesadzamy kwiaty doniczkowe
Przesadzamy kwiaty doniczkowe
Bambusy - samochody wyścigowe wśród roślin w ogrodzie
Bambusy - samochody wyścigowe wśród roślin w ogrodzie
Zima – idealny czas na projekt ogrodu
Zima – idealny czas na projekt ogrodu
Domowy ogródek z resztek
Domowy ogródek z resztek
Kokedama – jak zrobić wiszący ogród
Kokedama – jak zrobić wiszący ogród
Ciepłe dni sprzyjają pracom w ogrodzie. Chętnie wyciągamy kosiarki i podcinamy trawniki, które mogły już nieco zarosnąć. Jak należy dbać trawę, by długo cieszyła oko? Kiedy powinno się ją ścinać? O tym w Dzień Dobry TVN mówili ogrodnicy Łukasz Skop i Maciej Malarz.

Trawnik w ogrodzie - jak o niego dbać?

Łukasz Skop przestrzega przed koszeniem trawnika w bardzo ciepłe dni i kiedy zapowiadana jest susza.

- Wtedy koszenie może zaszkodzić naszemu trawnikowi. Jeśli będziemy go kosili bardzo nisko, na około 2-3 cm, jak robimy to zazwyczaj, to więcej słońca będzie docierało do trawy. Ona tutaj, gdzie się krzewi, czyli gdzie najbardziej zagęszcza się trawnik, będzie po prostu wysychać. Pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić, to podnieść ostrze kosiarki wyżej. (...) Im trawa zostanie wyżej skoszona, tym będzie bardziej odporna na suszę. Oczywiście nie pozbywamy się wszystkich roślin, które rosną na trawniku, np. koniczyny. Ona pomaga trawnikowi przetrwać suszę, wiąże azot i zasila trawę, żeby lepiej rosła - wyjaśnił ogrodnik.

Z drugiej strony nie można zaniedbywać trawy w ogrodzie i w ogóle jej nie przycinać. - Nie rezygnujemy z koszenia zupełnie, na przykład na 2 miesiące, bo inaczej ta trawa zacznie rosnąć wysoko, zamieni nam się w łąkę kwietną i efekt będzie jeszcze gorszy. Później będziemy musieli to wszystko skosić i odsłonimy gołą ziemię - dodał Skop.

Trawnik należy wertykulować. Co to oznacza?

- Do tego służy taka specjalna maszyna, wertykulator. Równie dobrze możemy to zrobić też przy pomocy ostrych grabi. Noże nacinają pionowo darń, usuwając suche źdźbła trawy, filc, który uniemożliwia wodzie i składnikom odżywczym wnikanie do gleby. Pierwszym terminem wykonania wertykulacji jest wiosna i to jest najlepszy termin, ale po okresie suszy, gdzie właśnie mamy do czynienia z suchą trawą, warto powtórzyć ten zabieg pod koniec lata, wczesną jesienią i wtedy zrobić dosiewy, znowu mocniej nawadniać trawnik i trawa odżyje - wskazał Maciej Malarz, ogrodnik.

Suchy trawnik - jak go reanimować?

Łukasz Skop zaprezentował ciekawy gadżet, który pomoże ogrodnikom dbać o trawę.

- To jest kolejny sposób, żeby reanimować trawnik, który jest wyschnięty. To wygląda trochę jak narzędzie tortur, ale są to specjalne nakładki na buty wyposażone w ostre kolce. Zazwyczaj stosujemy po to, żeby napowietrzyć trawnik. Jak mamy problem z wsiąkaniem wody w trawę, to chodzimy takimi specjalnymi butami i robimy otworki. Wtedy woda lepiej odpływa - przyznał ekspert.

A co zrobić, jeśli mamy suszę? - Jak już pochodzimy sobie w tych nakładkach, porobimy te otworki, to możemy te otworki czymś wypełnić. Możemy użyć albo hydrożelu, albo specjalnej glinki, która wiąże wilgoć, albo na przykład przesianego kompostu, bardzo drobnego. Wsypujemy w te otworki tą wybraną substancję i wczesujemy ją dokładnie, wmasowujemy w trawnik, żeby ona zatrzymała więcej wody - doradził Skop.

Jaką wodą najlepiej podlewać trawnik? Tego dowiesz się z materiału wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Reporter: Katarzyna Jaroszyńska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?
Materiał promocyjny

Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?