Krety dewastują ci działkę? Oto sprawdzone metody na nieproszonych gości

Źródło: Dzień Dobry TVN
Sposoby na kreta
Sposoby na kreta
Jak postawić na nogi monsterę? (napisy)
Jak postawić na nogi monsterę? (napisy)
Stylista roślin – nowy zawód do zadań specjalnych
Stylista roślin – nowy zawód do zadań specjalnych
Rzuć porządki, idź na grządki!
Rzuć porządki, idź na grządki!
Podstawy kwiatowego savoir-vivre
Podstawy kwiatowego savoir-vivre
Przesadzamy kwiaty doniczkowe
Przesadzamy kwiaty doniczkowe
Bambusy - samochody wyścigowe wśród roślin w ogrodzie
Bambusy - samochody wyścigowe wśród roślin w ogrodzie
Zima – idealny czas na projekt ogrodu
Zima – idealny czas na projekt ogrodu
Domowy ogródek z resztek
Domowy ogródek z resztek
Kokedama – jak zrobić wiszący ogród
Kokedama – jak zrobić wiszący ogród
W zaledwie godzinę kret potrafi stworzyć tunel o długości 15 metrów i wypchnąć na powierzchnię w ciągu 20 minut aż 6 kilogramów ziemi. Tak powstałe kretowiska szpecą wiele działek. O tym, jak poradzić sobie z nimi wyjaśnił ekspert Łukasz Skop. Czy da się na stałe wypłoszyć kreta z działki?

Jak pozbyć się kretów?

Istnieje wiele naturalnych metod odstraszania kretów. Jednym z najprostszych sposobów na nieproszonego gościa z ogródka jest wykorzystanie preparatu z czarnego bzu. Jest to roślina o bardzo intensywnym, specyficznym zapachu, którego krety unikają.

- Do wiaderka wypełnionego zimną wodą wkładamy pocięte drobno liście i gałązki czarnego bzu i odstawiamy to na czas 1 do 2 tygodni. Preparat będzie gotowy wtedy, kiedy wszystko zacznie się pienić. Po zaaplikowaniu kretowisko należy zasypać. Tak postępujemy w większości metod polegających na wrzucaniu czegoś do kreciego tunelu - wyjaśnił Łukasz Skop.

Domowe sposoby na krety

Inną naturalną metodą na wypędzenie kretów z ogródka jest olejek rycynowy, który jest wytwarzany z nasion rącznika. Do roślin, które równie nieprzyjemnie pachną należy też szachownica cesarska, nazwana koroną cesarską. Oba wyciągi należy zaaplikować bezpośrednio na kopczyki.

Do innych, bardziej inwazyjnych metod zwalczania należą odstraszacze dźwiękowe. Występują w wersji tradycyjnej i jest to pręt z puszkami oraz tej nowoczesnej - w formie małych urządzeń solarnych, które można nabyć w sklepach ogrodniczych.

- Wszystkie dotychczasowe sposoby opierały się na wypłoszeniu kreta z ogrodu, ale są też i inne metody. Na przykład można kreta złapać do żywołapki. Jest to łapka, która wygląda jak tunel. Należy ją włożyć do kreciego tunelu. [...] Kiedy do niej wejdzie, nie będzie mógł wyjść. [...] Jak już go złapiemy, to możemy wynieść poza obręb naszego ogrodu czy działki i po prostu wypuścić do natury - dodał Łukasz Skop.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Autor: Zofia Wierzcholska

Reporter: Łukasz Kowalski

Źródło zdjęcia głównego: DDTVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości