Paprocie ogrodowe i domowe w ostatnich latach ponownie zyskują na popularności. Nic dziwnego, to rośliny idealnie nadające się do obsadzania zacienionych miejsc w ogrodzie, na których trudno uprawiać bardziej wymagające gatunki. Warto docenić potencjał paproci i sięgnąć po sadzonki, które nie tylko będą atrakcyjne wizualnie, lecz także pomogą lepiej zagospodarować przestrzeń. Paprocie w ogrodzie można sadzić samodzielnie, w towarzystwie egzemplarzy z tego samego gatunku lub w grupach mieszanych, z innymi roślinami cieniolubnymi. Często sadzi się je na skalniakach lub przy oczkach wodnych. Poznaj najciekawsze odmiany paproci ogrodowych oraz zasady ich uprawy.
Paprocie ogrodowe – polecane gatunki i odmiany, wymagania uprawne roślin
Duża różnorodność paproci ogrodowych sprawia, że każdy znajdzie odpowiedni gatunek dla siebie. Jednym z popularniejszych i najbardziej dostępnych w Polsce gatunków jest paprotka zwyczajna, roślina naturalnie występująca na terenie kraju. To gatunek zimozielony, wieloletni, który osiąga około 60 cm wysokości. Charakteryzuje się zielonymi, podłużnymi liśćmi o długości około 20–30 cm. Paprotka zwyczajna preferuje dość wilgotne podłoża, najlepiej o kwaśnym odczynie pH.
Języcznik zwyczajny to kolejny gatunek zimozielony. Sadzonki do uprawy ogrodowej można pozyskiwać wyłącznie ze sprawdzonych źródeł, ponieważ jest on rośliną objętą ścisłą ochroną gatunkową. Języcznik wyróżnia się błyszczącymi, skórzastymi liśćmi. Najlepiej czuje się na skalniakach, w miejscach z próchniczą glebą, o zasadowym odczynie pH. Dość popularna jest również odmiana gatunku "Crispa" o karbowanych liściach.
Na uwagę zasługują też paprotki ogrodowe należące do rodziny zanokcic, w tym zanokcica skalna, murowa i zielona. Wszystkie charakteryzują się niewielkimi rozmiarami i podobnymi wymaganiami uprawowymi – potrzebują wilgotnego i wapiennego podłoża.
W przydomowych ogrodach dobrze będzie prezentować się również pióropusznik strusi. Efektownie wyglądają sadzonki tego gatunku rosnące w większych grupach. Pióropusznik strusi to duża paproć, która dorasta nawet do 1 m wysokości. Jest przy tym dość ekspansywna, dlatego nie powinna rosnąć w towarzystwie roślin, które łatwo jest zagłuszyć.
Wśród popularnych gatunków, uznawanych za najbardziej dekoracyjne paprocie ogrodowe, wyróżnia się także adiantum stopowate, paprotnicę kruchą, paprotnik szczecinkozębny oraz wietlicę japońską wraz z jej ozdobną odmianą "Pictum".
Paprocie w ogrodzie – jak je pielęgnować?
Jednym z podstawowych elementów pielęgnacji paproci ogrodowych jest ich systematyczne i dość obfite podlewanie. Mimo dużej wytrzymałości, ze względu na płytkie ukorzenianie się rośliny mogą bardzo szybko przesychać. Podłoże, na którym rosną, powinno być cały czas wilgotne. Nie można jednak dopuścić do tego, aby ziemia była stale podmokła. Lepiej podlewać paprocie w ogrodzie częściej, ale ich nie zalewać.
Zaleca się także nawożenie paproci kompostem. Inne składniki nie są wymagane, zwłaszcza jeśli podłoże zostało odpowiednio przygotowane, jest żyzne i próchniczne. W pielęgnacji roślin dość istotne jest również ich ściółkowanie oraz przykrywanie na zimę, dzięki czemu w ciepłych miesiącach woda nie odparowuje tak szybko z podłoża, a zimą z kolei rośliny nie cierpią z powodu mrozów. Do ściółkowania można wykorzystać korę, a jako zabezpieczenie na zimę dobrze sprawdzą się liście.
Kiedy przesadzać paprocie ogrodowe? Sadzenie, przesadzanie
Jeśli paproć została kupiona w sklepie ogrodniczym i znajduje się w pojemniku, to do ogrodu można przesadzić ją o dowolnej porze roku. Zimozielone gatunki roślin będą pięknie się prezentować i dobrze przyjmą się na nowym miejscu, nie trzeba więc czekać z wysadzeniem nowych paproci aż do wiosny.
Przesadzanie paproci ogrodowych powinno odbywać się w okresie wiosennym, najlepiej po przymrozkach, między marcem a kwietniem. Niezwykle istotne w przypadku tego zabiegu jest odpowiednio przygotowane podłoże, które należy dostosować do potrzeb konkretnego gatunku. Ziemię w nowym miejscu warto wzbogacić również o kompost – dzięki temu paproć ogrodowa szybciej będzie mogła się przystosować.
Zobacz także:
- Purchawica olbrzymia - tajemniczy przysmak polskich lasów. Jak ją przyrządzić?
- Zaskakujące gatunki grzybów, których nie znamy. "Coraz częściej stwarzają nam problemy zdrowotne"
- Uszy Judasza i rozczochrane kalafiory, czyli nietypowe grzyby w polskich lasach. Co warto zbierać?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF