Jak liście eukaliptusa wpływają na zdrowie i urodę?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Co nam daje masaż ciała?
Co nam daje masaż ciała?
Urodę poprawiamy już od starożytności
Urodę poprawiamy już od starożytności
Małgorzata Ostrowska wyznała, jak dba o urodę. Sama wytwarza kosmetyki
Małgorzata Ostrowska wyznała, jak dba o urodę. Sama wytwarza kosmetyki
Jak dbać o cerę trądzikową latem?
Jak dbać o cerę trądzikową latem?
Kiedy problemy z cerą wykluczają z życia
Kiedy problemy z cerą wykluczają z życia
Julia Chatys o problemach z cerą
Julia Chatys o problemach z cerą
Wielu osobom eukaliptus kojarzy się jedynie z pożywieniem koali. Warto jednak wiedzieć, że ma także inne zastosowania. Dzięki różnorodnym właściwościom liście eukaliptusa mogą być wykorzystywane podczas inhalacji lub jako środek przeciwbólowy, płukanka i dodatek do kąpieli.

Z liści eukaliptusa najczęściej pozyskuje się olejek, który można używać go jedynie zewnętrznie, w wymienionych wyżej przypadkach. Dostępne są także pastylki i cukierki z dodatkiem eukaliptusa. Dzisiaj jednak skupimy się na jego kosmetycznych właściwościach i sposobach użycia.

Co to jest eukaliptus?

Zanim przejdziemy do jego właściwości i zastosowań w kosmetyce, skupmy się na tym, czym właściwie jest eukaliptus. To wiecznie zielona roślina uznawana za jedno z największych drzew na świecie, ponieważ może osiągać nawet 80 metrów wysokości. Należy do rodziny mirtowatych. Lasy eukaliptusowe znajdują się w Australii, subtropikalnej Afryce i Ameryce, a także w Azji.

Drewno najczęściej używane jest w budownictwie, szkutnictwie i malarstwie, a ze wspomnianych wcześniej liści pozyskuje się bardzo aromatyczny i wartościowy olejek, mający zastosowanie farmaceutyczne i pielęgnacyjne. Do tej pory odkryto i udokumentowano istnienie aż 600 gatunków eukaliptusa, jednak jedynie 50 z nich może być wykorzystane w kosmetyce i medycynie. Ponadto liście eukaliptusa stanowią pożywienie koali – dzięki niemu mają one tak charakterystyczne spokojne usposobienie.

Właściwości liścia eukaliptusa

Lecznicze właściwości eukaliptusa doceniano od wieków. Bardzo często wykorzystywano jego działanie łagodzące, przyspieszające gojenie się ran, oparzeń, wrzodów czy czyraków. Dodatkowo roślina zmniejsza stany zapalne skóry, takie jak trądzik, opryszczka i łuszczyca. Eukaliptus rozgrzewa i odpręża, dlatego można używać go do smarowania klatki piersiowej w czasie przeziębienia oraz do relaksującego masażu.

Olejek eukaliptusowy ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze oraz wykrztuśne. Bywa używany jako środek przeciwgorączkowy i napotny. Zawarte w roślinie składniki odświeżają oddech, dlatego wykorzystuje się ją w środkach spożywczych i dentystycznych. Ponadto działa uspokajająco i oczyszczająco.

Zastosowanie wyciągu z eukaliptusa w kosmetyce i pielęgnacji ciała

Powyżej wymieniono kilka popularnych zastosowań olejku (soku) z eukaliptusa, należy jednak pamiętać, że to nie wszystkie metody wykorzystania go. Wymieszany z miodem będzie świetnym dodatkiem do relaksującej, rozgrzewającej kąpieli. Można stosować olejek jako środek do masażu. Nie należy jednak go używać w formie nierozcieńczonej – najlepiej połączyć kilka kropel olejku eukaliptusowego z bazą w postaci oliwki dla dzieci lub do masażu.

Liście eukaliptusa często są składnikiem środków przeciwtrądzikowych. Można także samemu wykonać krem pozwalający na wyleczenie tego schorzenia – wystarczy do używanego na co dzień produktu dodać kilka kropli olejku. Jest też używany jako środek przeciwzmarszczkowy, dlatego mogą go stosować nie tylko młode osoby, lecz także dojrzałe. Można połączyć go z balsamem do ciała, by ujędrnić skórę lub wyleczyć stany zapalne.

Liście eukaliptusa wykorzystuje się w szamponach przeciwłupieżowych i innych kosmetykach wspomagających leczenie skóry głowy. Olejek eukaliptusowy ma też zastosowanie przy produkcji kosmetyków dentystycznych, np. płynów do płukania ust i past do zębów.

Liście eukaliptusa – gdzie kupić?

W Polsce liście eukaliptusa można kupić zazwyczaj w postaci wysuszonej i pociętej na kawałki. Na rynku są dostępne zarówno produkty BIO, jak i klasyczne. Znajdują się w ofercie sklepów z produktami naturalnymi, zielarskich i ze zdrową żywnością, a także w Internecie. Na stronach internetowych jest największy wybór pod względem wielkości opakowań. Cena za liście eukaliptusowe to około 9–10 złotych za 100 gramów.

Roślina w postaci suszonej może zostać wykorzystana do zrobienia bardzo aromatycznego olejku. Warto również pamiętać, że eukaliptus bywa hodowany w ogrodzie – dzięki temu można w razie potrzeby sięgnąć po świeże liście. Sadzonki kupuje się w większych centrach ogrodniczych lub w Internecie. Eukaliptus najlepiej hodować w klasycznej ziemi do kwiatów dostępnej w kwiaciarni. Należy posadzić go w nasłonecznionym miejscu lub półcieniu, a podlewać głównie wiosną i latem (w rozsądnych ilościach – zbyt mocno podlewana roślina zgnije). Powinno się pilnować, aby rosnącego w ogrodzie eukaliptusa nie dopadły szkodniki lub grzyby, na które jest podatny. W razie potrzeby można zastosować środki ochrony roślin, jednak wtedy liście eukaliptusowe nie będą już mogły być stosowane jako kosmetyk.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Ivan Bajic/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana