Na czym polega lipoliza iniekcyjna – hit wielu klinik urody?

Lipoza
Na czym polega lipoliza iniekcyjna – hit wielu klinik urody?
Źródło: Eduard Lysenko/Getty Images
Lipoliza iniekcyjna zyskuje popularność nie tylko wśród gwiazd, lecz także zwykłych ludzi. Pozwala bowiem na nieoperacyjne pozbycie się tłuszczu z wybranych partii ciała. Ponadto umożliwia usunięcie podwójnego podbródka oraz worków pod oczami. To dość bezpieczny i mało inwazyjny zabieg.

Jak dbać o skórę?

Kateryna Atamanova w studiu Dzień Dobry TVN. Facefitness. Gimnastyka twarzy.
10 minut dziennie, by pozbyć się zmarszczek
10 minut dziennie, by pozbyć się zmarszczek
Zimowe zabiegi na twarz – ostatni dzwonek
Zimowe zabiegi na twarz – ostatni dzwonek
Błoto, borowina, glinki – jak poprawiają wygląd naszej skóry?
Błoto, borowina, glinki – jak poprawiają wygląd naszej skóry?
Jak zadbać o siebie naturalnie
Jak zadbać o siebie naturalnie
Pielęgnacja skóry twarzy na dzień i na noc
Pielęgnacja skóry twarzy na dzień i na noc

Lipoliza iniekcyjna często jest mylona z liposukcją, czyli operacyjnym odsysaniem tłuszczu. To dwa zupełnie różne zabiegi, jednak mogą się wzajemnie uzupełniać, aby dać jeszcze lepszy efekt niż w przypadku zastosowania tylko jednej metody. Lipoliza może być także uzupełnieniem zabiegu abdominoplastyki, czyli plastyki brzucha.

Lipoliza iniekcyjna – co to jest i jak przebiega zabieg?

Lipoliza iniekcyjna jest bezoperacyjnym zabiegiem pozwalającym na szybkie pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Polega na wstrzyknięciu w znieczuleniu miejscowym w otłuszczone miejsca wyciągu z soi (fosfatydylocholiny) oraz soli żółciowej (deoksycholatu). Preparaty te pozwalają na rozpuszczenie komórek tłuszczowych i zastąpienie ich tkanką włóknistą. Dzięki temu możliwe jest obkurczenie się skóry w obrębie miejsca, w którym znajdował się tłuszcz. Komórki tłuszczowe są transportowane do wątroby i stamtąd usuwane w procesach metabolicznych.

Zabieg trwała około 50 minut i może go wykonać tylko lekarz. Warto zaznaczyć, że to metoda modelowania sylwetki, a nie odchudzania. Nie da się w ten sposób usunąć dużej ilości tkanki tłuszczowej. Lipoliza często jest uzupełnieniem liposukcji, diety oraz zabiegów drenujących. Nie wiąże się ryzykiem wystąpienia tzw. efektu jojo – usunięty tłuszcz nie powinien powrócić, jeśli dana osoba będzie stosowała zdrową dietę.

Lipoliza iniekcyjna: efekty

Najlepsze efekty lipolizy iniekcyjnej osiąga się, wykonując serię 3 zabiegów co 3–6 tygodni. Już po kilku tygodniach można zauważyć efekty. Zabieg pozwala zlikwidować fałdki pod pośladkami, zaokrąglony brzuszek, wałeczki na plecach, a także tłuszcz na karku, łokciach, kolanach i w okolicy ud.

Lipoliza iniekcyjna twarzy pozwala na wymodelowanie jej (usunięcie podwójnego podbródka i nadmiaru tłuszczu z policzków) oraz na pozbycie się worków pod oczami. Zabieg przyczynia się nie tylko do zmniejszenia się obwodu w ostrzykiwanym miejscu, lecz także poprawy metabolizmu komórek i mikrokrążenia oraz do lepszego odżywienia skóry.

Czy lipoliza iniekcyjna ma efekty uboczne?

Ostrzykiwanie w trakcie lipolizy daje efekt swędzenia i pieczenia, może także pojawić się umiarkowany ból. Skóra robi się zaczerwieniona w miejscu nakłucia i powstaje obrzęk. Ponadto po zabiegu miejsce jest bardzo tkliwe. To skutki uboczne lipolizy, które dokuczają każdemu i ustępują w ciągu kilku dni. Są całkiem normalne i po prostu świadczą o działaniu zabiegu.

Należy jednak pamiętać, że lipoliza iniekcyjna może mieć inne, niepożądane skutki uboczne. Zaliczają się do nich m.in.: blizny, asymetria, przebarwienia i przeczulica skóry, infekcja, reakcje alergiczne, wstrząs anafilaktyczny. Mogą także pojawić się biegunki i zaburzenia cyklu menstruacyjnego u kobiet, jednak objawy te szybko mijają.

Zalecenia po zabiegu lipolizy iniekcyjnej

Po lipolizie iniekcyjnej podbródka, brzucha lub innej części ciała należy przestrzegać wskazówki od lekarza. Często zaleca on wykonanie drenażu lub masażu limfatycznego, który wspomoże usuwanie komórek tłuszczowych. Warto także pamiętać o niewystawianiu skóry na promienie słoneczne przez 4 tygodnie od wykonania zabiegu, a jeśli nie da się tego uniknąć, należy zabezpieczyć ją kremem z filtrem powyżej SPF 50. W tym czasie nie powinno się też korzystać z basenu i sauny. Kosmetyki używane w miejscach po lipolizie iniekcyjnej muszą mieć naturalny skład. Lipoliza iniekcyjna rzadko daje powikłania, jeśli przestrzega się powyższych zasad.

Wskazania do wykonania lipolizy iniekcyjnej

Jak wspomniano wcześniej, lipoliza iniekcyjna jest zabiegiem modelowania ciała, a nie odchudzającym. Z tego powodu zalecana jest osobom z normalną wagą lub z lekką nadwagą, które chcą pozbyć się tłuszczu z miejsc opornych na ćwiczenia. Bardzo dobrze sprawdzi się także jako jedna z metod leczenia ginekomastii, czyli przerostu sutków u mężczyzn. Nie jest jednak dobrym rozwiązaniem w przypadku osób chcących pozbyć się dużej ilości tkanki tłuszczowej.

Lipoliza iniekcyjna: przeciwwskazania

Mimo że zabieg lipolizy iniekcyjnej jest stosunkowo bezpieczny, istnieje kilka przeciwwskazań do jego wykonania. Jednym z nich jest otyłość. Zabieg ten nie powinien być także przeprowadzany u osób cierpiących na: cukrzycę, padaczkę, zaburzenia immunologiczne, ostre stany zapalne, zaburzenia krzepliwości krwi oraz u pacjentów z niewydolnością wątroby i nerek. Lipoliza iniekcyjna nie może być wykonana u osób z alergiami na jaja, soję i inne składniki wstrzykiwanego preparatu. Okres ciąży i karmienia piersią także jest przeciwwskazaniem do przeprowadzenia tego zabiegu.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości