Asymetryczna twarz to dla wielu osób poważny problem estetyczny, który wpływa negatywnie na samoocenę. Symetria najczęściej uważana jest bowiem za czynnik stanowiący o pięknie ludzkiego ciała. Warto jednak pamiętać, że nieznaczna asymetria twarzy jest naturalnym zjawiskiem dotyczącym znacznej części populacji.
Asymetria twarzy – defekt czy walor?
Dwie strony ludzkiego ciała nigdy nie są symetryczne. Zjawisko to dotyczy również twarzy. Asymetria rysów występuje u niemal wszystkich ludzi, co łatwo sprawdzić, dzieląc na pół zdjęcie wykonane en face. Jeśli zestawi się ze sobą dwie lewe i dwie prawe połówki, powstaną zupełnie różne wizerunki. Co ciekawe, twarze osób, które uznawane są za piękne, wydają się wówczas zdeformowane, bez wyrazu. Prawidłowość tę można uznać za argument przeciwko tezie, że o urodzie decyduje symetria rysów. Często nieco asymetryczna twarz okazuje się dużo bardziej atrakcyjna i interesująca.
Powyższe spostrzeżenie dotyczy oczywiście subtelnej, na pierwszy rzut oka niedostrzegalnej asymetrii. Znaczne różnice w rysach obu części twarzy zwykle uważane są za defekt estetyczny, przez który człowiek może mieć poważnie zaniżoną samoocenę, a nawet spotykać się z negatywnym odbiorem otoczenia. Opadający kącik ust lub krzywa przegroda nosowa niejednokrotnie okazuje się symptomem choroby (np. porażenia nerwu twarzowego) albo przyczyną somatycznych dolegliwości (np. problemów z oddychaniem przez nos).
Przyczyny asymetrii twarzy u dorosłych
Różnice w rysach obu połówek twarzy bardzo często wynikają z uwarunkowań genetycznych – taką urodę dana osoba odziedziczyła po rodzicach i dziadkach. Zmiany, które pojawiają się wraz z wiekiem, mogą mieć szereg przyczyn. Należą do nich:
- urazy twarzy (np. złamanie nosa czy kości policzkowej, głębokie rany),
- wady zgryzu, ubytki w uzębieniu, noszenie protezy,
- wady postawy ciała,
- starzenie się (z wiekiem rysy twarzy zmieniają się i ich naturalna asymetria staje się wyraźniejsza),
- styl życia (na rysy twarzy mogą wpływać np. toksyny zawarte w dymie papierosowym albo intensywna ekspozycja na promieniowanie słoneczne),
- choroby (np. nowotwory).
Wśród przyczyn asymetrii twarzy na szczególną uwagę zasługują schorzenia o podłożu neurologicznym lub wywołujące objawy ze strony układu nerwowego. Zaburzenie proporcji rysów często spowodowane jest jednostronnym porażeniem nerwu twarzowego, do którego dochodzi np. w przebiegu półpaśca. Jeśli asymetria twarzy występuje nagle i jest wyraźnie widoczna, może stanowić objaw udaru mózgu i wymagać natychmiastowej interwencji medycznej.
Asymetria twarzy u dzieci
Widoczna asymetria twarzy u niemowląt i małych dzieci może świadczyć o wadzie rozwojowej. Warto w takiej sytuacji skorzystać z konsultacji pediatrycznej (a do pierwszego roku życia dziecka – neonatologicznej) i neurologicznej. Niekiedy okazuje się, że mały pacjent wymaga rehabilitacji. Wskazany także bywa zabieg operacyjny (np. rekonstrukcja podniebienia) służący wyrównaniu rysów. Bardzo często jednak asymetria twarzy u noworodka spowodowana jest ułożeniem w życiu płodowym i zanika w miarę fizycznego rozwoju dziecka.
Asymetria twarzy – operacja czy medycyna estetyczna?
Wybór metody "leczenia" asymetrii twarzy zależy w dużej mierze od przyczyn tego defektu. W przypadku delikatnych różnic, które przeważnie doskwierają kobietom, najprostszym i zwykle skutecznym sposobem korekty okazuje się umiejętnie wykonany makijaż. Za pomocą cieni do powiek czy bronzera można optycznie zmienić kształt oczu albo podbródka. Korektę kształtu brwi lepiej jednak powierzyć dobrej kosmetyczce.
Jeśli asymetria twarzy wywołuje silny dyskomfort, ale do jej korekty nie ma wskazań medycznych, z pomocą przychodzi medycyna estetyczna. Rysy twarzy najczęściej koryguje się za pomocą zabiegów z kwasem hialuronowym (może wypełnić obecne po jednej stronie twarzy zmarszczki) lub botoksem (iniekcje są w stanie m.in. wyrównać poziom brwi). Tego rodzaju działania zapewniają bardzo dobry, choć nietrwały efekt estetyczny. Zabiegi trzeba powtarzać co kilka miesięcy.
W przypadku znacznej asymetrii twarzy, zwłaszcza powiązanej z problemami zdrowotnymi, istnieje możliwość wykonania zabiegu chirurgicznego. W zależności od przyczyn defektu chirurg plastyczny wybiera najlepszą technikę jego wyrównania. Jeśli twarz stała się asymetryczna na skutek urazu lub nieprawidłowej budowy kości, jej plastyka może oznaczać np. wszczepienie fragmentu kostnego lub silikonowego implantu. W przypadku zmian będących efektem porażenia nerwu twarzowego stosuje się specjalne nici, które są w stanie unieść opadające tkanki. Efekty zabiegów chirurgicznych zazwyczaj są trwałe.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak ustawiać się do zdjęć? Dowiedz się, który profil jest lepszy
- Masaż sposobem na opadające powieki. Jak go wykonać?
- Czy można poprawić owal twarzy bez igieł i skalpela? Nasze widzki to sprawdziły
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Gravity Images/Getty Images