Udar jest trzecią - po chorobach serca i nowotworach - przyczyną zgonu Polaków powyżej 40. roku życia i pierwszą, jeśli chodzi o trwałą niepełnosprawność. 29 października obchodzony jest Światowy Dzień Udaru Mózgu – to moment, aby mówić zarówno o objawach choroby, jak i metodach jej zapobiegania oraz leczenia. W Polsce z jej powodu rocznie cierpi około 80 tys. osób.
Jak reagować w przypadku udaru?
Jest niewiele takich chorób, w których im szybsza reakcja (nawet 10 minut ma znaczenie), tym lepsze rokowania na przeżycie, a przede wszystkim - uniknięcie niepełnosprawności. W przypadku objawu udaru mózgu należy jak najszybciej zadzwonić na pogotowie. Ono wie dokąd zawieźć pacjenta, ponieważ nie każdy szpital ma odpowiednie zaplecze do leczenia.
- Pamiętam, od czego się zaczęło. Byłam osłabiona, jakbym miała zemdleć. Raptownie skrzyżowały mi się nogi. Pamiętam, że leżałam na łóżku i czułam, jak skręcają mi się wszystkie mięśnie. Mąż zadzwonił po pogotowie, wiedział, że to udar - wspominała Ewa Dutkowska, pacjentka po udarze mózgu.
Zespół z kliniki prof. Bartosza Karaszewskiego jako pierwszy w Polsce wyleczył udar u 14-letniego dziecka metodą trombektomii. Ten sam sposób leczenia wykorzystano w przypadku pani Ewy.
- Czas jest najważniejszy, on decyduje o dalszym rokowaniu. Mamy teraz spore możliwości terapeutyczne. Tak, jak zareagował mąż pani Ewy, to modelowa reakcja. W jednej placówce pani Ewa przeszła leczenie trombolityczne (rozpuszczanie skrzepliny), po czym natychmiast została przetransportowana do mnie na oddział na leczenie trombektomią mechaniczną i leczenie na intensywnej terapii neurologicznej - mówił neurolog.
- Nie jest tak, że każdy udar da się w pełni spektakularnie wyleczyć. Takim przypadkiem akurat jest pani Ewa, która miała bardzo klasyczne objawy i jej stan był krytyczny, przestała oddychać. Tylko dzięki szybkiej reakcji męża i pierwszej pomocy pogotowia udało się - dodał specjalista.
Jakie są pierwsze objawy udaru mózgu?
Jak zauważa nasz ekspert, u 1/3 pacjentów występują te same objawy zwiastujące udar na parę dni, tygodni czy miesięcy wcześniej.
- Pamiętajmy, że udar nie boli. Ale jest 5 podstawowych zespołów klinicznych, które odpowiadają za 90 proc. początków udaru mózgu - tłumaczył prof. Bartosz Karaszewski.
Są nimi:
- osłabienie kończyn po jednej stronie ciała,
- osłabienie twarzy po jednej stronie ciała,
- osłabienie sił mięśniowych,
- asymetria - jeżeli coś się dzieje asymetrycznie i występuje nagle, to często początek udaru mózgu,
- zaburzenia mowy i wzroku.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.
Zobacz także:
- Miała 39 lat, kiedy doznała udaru mózgu
- Dzięki nowatorskiej metodzie gdańskich lekarzy mężczyzna po udarze mózgu powrócił do zdrowia. "Ogólny stan pacjenta jest doskonały"
- Zwiększają ryzyko demencji i udaru mózgu. Te 3 popularne napoje warto wykluczyć z diety
Autor: Oskar Netkowski
Źródło zdjęcia głównego: Justyna Rojek/East News