Dzięki nowatorskiej metodzie gdańskich lekarzy mężczyzna po udarze mózgu powrócił do zdrowia. "Ogólny stan pacjenta jest doskonały"

Gdańsk. Nowatorska metoda leczenia udarów. Pacjent wrócił do zdrowia
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jedyna taka metoda na świecie w walce z udarem mózgu
Jedyna taka metoda na świecie w walce z udarem mózgu
Nowa metoda terapeutyczna po udarze mózgu
Nowa metoda terapeutyczna po udarze mózgu
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Edward Posuchow jest pierwszym pacjentem, u którego zastosowano nowatorską metodę leczenia udarów. Dzięki zespołowi prof. Bartosza Karaszewskiego wszystkie objawy choroby ustąpiły. Jak wyglądało leczenie? Do jakiej grupy jest skierowany opracowany schemat?

Pierwszy pacjent nowatorskiej metody leczenia udarów

68-letni Edward Posuchow pracuje jako stróż nocny. Jego życie kilka miesięcy temu wywróciło się do góry nogami.

- Było po godzinie 8 rano. Zrobiłem sobie śniadanie i chciałem zjeść. Usiadłem na wersalce i momentalnie ręka opadła, noga też. Mowa utraciła się od razu. Żona tylko spojrzała i powiedziała: "To jest udar" - wspominał mężczyzna.

Diagnoza to potwierdziła.

Udar mózgu to zagrażający życiu stan, w którym dochodzi do obumarcia części mózgu w wyniku zatrzymania dopływu krwi do jego tkanek.

- Jest to zawsze choroba poważna i prowadząca niestety do niepokojących, trwałych następstw zdrowotnych - tłumaczył dr Sebastian Szczyrba, neurolog z Kliniki Neurologii Dorosłych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jedyna taka na świecie metoda w walce z udarem

Zastosowanie standardowego leczenia u Edwarda Posuchowa nie było możliwe. Ze względu na chorobę migotania przedsionków przyjmuje na stałe leki przeciwkrzepliwe.

- Mimo przyjmowania tych leków ryzyko zachorowania na udar mózgu u tych pacjentów jest i tak większe niż u pacjentów zdrowych. Przez to, że ci pacjenci przyjmują te leki, jeżeli jednak zachorują na udar mózgu, nie można mechanicznie usunąć tego materiału zakrzepowo-zatorowego. Dlatego że jest interakcja pomiędzy leczeniem przeciwkrzepliwym, czyli tym, które pacjent przyjmuje na stałe, i leczeniem, które potencjalnie możemy podać w leczeniu ostrego udaru mózgu - wyjaśnił prof. Bartosz Karaszewski, kierownik Katedry Neurologii Gdańskiej Uniwersytetu Medycznego.

Gdański zespół neurologa rok temu zaczął pracować nad nowatorską metodą leczenia takich pacjentów jak pan Edward. Opracował innowacyjny schemat podania choremu specjalistycznych leków. Nigdy wcześniej na świecie nie podjęto się takiego zadania.

- Cały schemat leczenia ma cztery etapy. Leczenie trwa trzy godziny. Wszystko polega na podaży dożylnie leków, a całe clou polega na tym, w którym momencie, co podamy. To jest pewnego rodzaju obliczenie różnych danych farmakologicznych i interakcji pomiędzy lekami. Tak, by wiedzieć, co w którym momencie podać, żeby z jednej strony nie doprowadzić do zakrzepu, czyli jeszcze większego zamknięcia naczynia, a z drugiej strony, by doprowadzić do rekanalizacji, czyli odtworzenia przepływu w naczyniu - mówił prof. Bartosz Karaszewski.

Edward Posuchow w ekspresowym tempie trafił do gdańskiego szpitala. Leżąc na łóżku wyraził zgodę, by zostać pierwszym pacjentem, który weźmie udział w nowatorskim projekcie badawczym.

Od zastosowania innowacyjnej terapii minęły cztery miesiące. Pacjent wrócił już do pracy. Razem z kamerą Dzień Dobry TVN towarzyszyliśmy mu podczas wizyty kontrolnej. - Ogólny stan pacjenta jest doskonały - podkreślił lekarz.

Nowatorska metoda leczenia udarów

U Edwarda Posuchowa objawy udaru mózgu ustąpiły. O tym, czy na nowatorską metodę leczenia mają szansę inni pacjenci, w studiu Dzień Dobry TVN opowiedział prof. Bartosz Karaszewski.

- Mamy już rekrutację pacjentów w tym badaniu. Troszeczkę zasugeruję, żebyśmy obniżyli entuzjazm, bo w nauce entuzjazmu nie potrzebujemy. To musi być wyrachowana analiza. Tak staramy się robić, więc wyniki będziemy mieli dopiero po kilku latach. Wtedy, kiedy całą założoną próbę pacjentów włączymy do badania, zrobimy analizy. Wówczas będziemy się cieszyć albo nie z tego, że ta metoda wyszła - przyznał rozmówca Dzień Dobry TVN.

Jakie są przyczyny i objawy udarów? Kto jest w grupie ryzyka? Posłuchaj całej rozmowy z lekarzem w materiale wideo:

DD_20220918_Udar_REP
Nowa metoda terapeutyczna po udarze mózgu
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości